No 1. septembra Latvijā reģistrēto zāļu «Korvalols» jeb sirds pilienu iegādei būs nepieciešama recepte. Rīgā cilvēki cenšas masveidā šīs zāles sapirkties un pastiprināta interese pēc tām jūtama arī aptiekās Jelgavā. Tiesa draudu, ka pēkšņi zāles varētu aptrūkties nepastāv.
Ritma Gaidamoviča
Portāla www.jelgavasvestnesis.lv aptaujātās aptiekas atzina, ka cilvēki sirds pilienus pērk vairāk, taču vēl nevienā aptiekā tās nav deficīts. Tiesa dažās aptiekās ir iekrātas šo zāļu rezerves gadījumā, ja iedzīvotāji interese pēc tām pēkšņi strauji palielinās. «Lielāks apgrozījums, protams, ir, taču nav novērota tāda situācija kā galvaspilsētā, kur plaukti jau tukši. Lielākie pircēji ir pensionāri, kas šos pilienus ikdienā lieto un kuriem tie nepieciešami. Tagad viņi iegādājas nevis vienu pudelīti, bet divas vai pat trīs, lai izveidotu nelielus krājumu,» tā pastāstīja «Ģimenes aptiekā». Neskatoties uz pieprasījumu, cena zālēm palikusi nemainīga – vidēji nedaudz vairāk nekā 90 santīmi par vienu pudelīti.
Zāļu valsts aģentūras (ZVA) lēmuma, ar septembri «Korvavolu» pārdot vien pret ārsta izrakstītu recepti, nolūks ir sekmēt racionālu zāļu lietošanu un tādējādi nodrošināt pacienta intereses un veselību.
Pacientam zāļu saņemšana netiks ierobežota, jo paredzēts, ka zāles varēs izrakstīt uz parastās recepšu veidlapas. Tiesības izrakstīt parasto recepti ir ārstam un ārsta palīgam (feldšerim), kas strādā ārstniecības iestādē. Lietošanas daudzumu un ilgumu, parakstot recepti, nosaka ārstniecības speciālists, ņemot vērā zāļu aprakstu.
ZVA uzskata, ka pacienta atrašanās ārsta uzraudzībā sniedz papildu guvumu pacienta veselībai un mazina fenobarbitālu saturošu zāļu pārdozēšanas un atkarības rašanās risku.
ZVA minēto lēmumu pieņēma, pamatojoties uz farmācijas jomu regulējošām likumdošanas prasībām, kā arī sakarā ar informāciju no Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģiskās palīdzības dienesta, kurā ir uzrādīti dati, kas liecina par stacionēto pacientu ar fenobarbitālu izraisītām intoksikācijām skaita pieaugumu pēdējo divu gadu laikā.
Narkoloģiskās palīdzības dienesta psihotropo vielu reibuma ekspertīzes rezultāti autovadītājiem liecina par apzinātu fenobarbitālu saturošo zāļu lietošanu, kombinējot to ar citām psihotropām vielām.
Valsts toksikoloģijas centra dati liecina, ka Valsts toksikoloģiskā centrā 2007.gadā reģistrēti 18 saindēšanās gadījumi ar fenobarbitālu saturošām zālēm. Stacionētie pacienti pēc saindēšanās bija vidēji smagā un smagā klīniskā stāvoklī, galvenokārt centrālās nervu sistēmas nomākuma dēļ.
Latvijā reģistrētās saliktās fenobarbitālu saturošās zāles «Korvalols» un «Valokordins», kas pret recepti saņemams jau no 1. aprīļa, indicētas veģetatīvu traucējumu, kas saistīti ar uzbudinājumu, psihosomatiskas neirozes, tahikardijas, bezmiega, kuņģa un zarnu spazmu gadījumā. Šo traucējumu mazināšanai var lietot arī virkni bezrecepšu līdzekļu, piemēram, baldriāna vai māteres tinktūru, homeopātiskus līdzekļus ar atbilstošām indikācijām, norāda ZVA.
Fenobarbitālu saturošas zāles tiek uzskatītas par nomierinošiem, miega, pretkrampju un narkozes līdzekļiem.