Šodien, 14. novembrī, ar svinīgu piemiņas brīdi Meža kapu Nikolaja kapsētā, atzīmējot Sarkano magoņu dienu, pieminēti britu karavīri, kas gājuši bojā Pirmajā pasaules karā. Ziedi tika nolikti arī pie pieminekļa latviešu kareivjiem.
Sintija Čepanone
«Mēs atceramies visus, kuri ir miruši, cīnoties par brīvību. Pieminam viņu drosmi un pašaizliedzību. Mēs pieminam tos, kuri joprojām karo, lai aizstāvētu mūsu ideālus šodien visā pasaulē,» tā aizsardzības atašeja vietnieks galvenais apakšvirsnieks Mets Hejs. Viņš kopā ar Jelgavas domes vadību, Lielbritānijas vēstnieku Endrjū Soperu, kā arī citu vēstniecību un Nacionālo Bruņoto spēku (NBS) pārstāvjiem piedalījās Lielbritānijas Atceres dienā, lai godinātu Nikolaja kapsētā apglabātos 36 britu karavīru, kuri gāja bojā Pirmajā pasaules karā.
«Šī diena mums liek pārdomāt ikviena karavīra aicinājumu – kā latviešu, tā britu. Vēsture liek mums būt vienotiem, jo šodien mēs pieminam karavīrus, kas atdusas svešā zemē,» tā NBS kapelāns Raimonds Krasinskis, atgādinot, ka karavīra aicinājums ir cīnīties par savu tēvzemi. «Brīvību neviens par velti nedāvina. Nereti tā jāizcīna ar ieročiem rokās.»
Jāpiebilst, ka šodien tiek atzīmēta Sarkano magoņu diena, un šajā atceres dienā Lielbritānijā, tāpat kā Lāčplēša dienā Latvijā, piemin militārpersonas, kas zaudējušas dzīvību, pildot dienesta pienākumus aizgājušajos gados un mūsdienās. Šīs dienas pasākumi notiek 11. novembrim tuvākajā svētdienā, ar klusuma brīdi atceroties 1918. gada 11. novembri, kad ar miera līguma parakstīšanu beidzās Pirmais pasaules karš.
Atceres dienas simbols ir sarkana magone. Magoņu ziedus Lielbritānijas pilsoņi iegādājas, ziedodami kritušo karavīru ģimeņu atbalstīšanai.
Foto: Ivars Veiliņš