«Mums ikvienam jāapzinās, ka valstī, kurā dzīvojam, ir tikai viena oficiālā valoda – latviešu, un tas ne tikai jāapzinās, bet arī jāapliecina, referendumā balsojot pret grozījumiem Satversmē. Ir žēl, ka latvieši ir mazliet kūtri, jo ne viens vien teicis, ka referendumā nemaz nepiedalīsies. Manuprāt, tā ir necieņa pret savu valsti un savu valodu,» saka divdesmit trīs gadus vecā Solvita Dubulta. Viņa ir viena no tiem, kas pie krūts piesprauda sarkanbaltsarkanu lentīti kā atgādinājumu tam, ka mūs vieno latviešu valoda, tādēļ jāpiedalās referendumā, kas notiks sestdien, un jābalso pret grozījumiem Satversmē. Šodien šādā veidā iedzīvotāji tika uzrunāti ne tikai iestādēs, uzņēmumos, skolās, bet arī tirdzniecības centros, tostarp «Pilsētas pasāža».
Sintija Čepanone
Studenti, kuri «Pilsētas pasāžā» ikvienam piedāvā pie krūts piespraust lentīti Latvijas karoga krāsās, stāsta, ka šī ir viņu iespēja izrādīt cieņu savai valstij un valodai. «Man ir svarīgi, lai Latvijā ir tikai viena valoda, esmu savas valsts patriote, tieši tādēļ brīvo laiku, ko varētu veltīt citām nodarbēm, pavadu šeit, uzrunājot cilvēkus. Un ir prieks, ka viņi sarkanbaltsarkano lentīti paņem ne tikai sev, bet arī saviem ģimenes locekļiem,» saka LLU studente Krista. Jaunieši atzīst, ka pie stenda, kurā tiek dalītas lentītes un izvietota informācija par to, kas mainīsies Satversmē, ja krievu valoda tiks atzīta par otru valsts valodu, apstājas dažāda vecuma cilvēki – gan pensionāri, gan jaunieši.
Sestdien, 18. februārī, visā Latvijā norisināsies referendums, kurā izšķirsies latviešu valodas kā vienīgās valsts valodas liktenis. Lai jelgavniekus aicinātu nosargāt latviešu valodu, referendumā balsojot «pret», šonedēļ pilsētā tiek īstenota akcija «Mūs vieno latviešu valoda». «Tās galvenais mērķis ir iedzīvotājus aicināt piedalīties referendumā un nobalsot pret grozījumiem Satversmē, kas paredz krievu valodai noteikt otras valsts valodu statusu. Tas nav aicinājums balsot pret nacionalitāti – krievu, ukraiņu, baltkrievu vai citu –, bet gan aicinājums balsot par to, kas mūs visus šajā valstī vieno. Spilgts apliecinājums tam, ka referendums ir nevis par tautību, bet valodu, ir fakts, ka šī saukļa autors ir vienīgās krievu studentu korporācijas Latvijā seniors Dmitrijs Trofimovs,» stāsta viens no akcijas organizatoriem studentu korporācijas «Ventonija» filistrs Arnis Razminovičs. Viņš šonedēļ kopā ar studentiem apmeklē pilsētas uzņēmumus, iestādes, skolas, ikvienam dalot sarkanbaltsarkanu lentīti, ko piespraust pie apģērba, tādējādi apliecinot savu piederību Latvijai un izrādot cieņu latviešu valodai.
Kopumā šim mērķim iegādāti 5000 metri lentes, un, kā lēš studentes, kuras sagrieztās lentītes dala iedzīvotājiem, nu atlicis vairs nepilns kilometrs.
«Es ticu, ka kopā mums izdosies Jelgavu «apjozt» ar sarkanbaltsarkanu lenti, kas īsi pirms referenduma mūs visus vienos tāpat kā mūsu valoda, atgādinot, ka valoda, tāpat kā Latvijas valsts, ir svēta. Nēsājot pie krūts sarkanbaltsarkanu lentīti, aicinām tos, kam rūp mūsu valodas liktenis, referendumā balsot pret grozījumiem Satversmē,» tā A.Razminovičs.
Jāatgādina, ka referenduma dienā, 18. februārī, visi vēlēšanu iecirkņi būs atvērti no pulksten 7 līdz 22. Tautas nobalsošanas zīmē būs jautājums «Vai jūs esat par likumprojekta «Grozījumi Latvijas Republikas Satversmē» pieņemšanu, kas paredz krievu valodai noteikt otras valsts valodas statusu?» ar diviem iespējamiem atbilžu variantiem – «Par» vai «Pret». Tautas nobalsošanas zīmē atzīmējot «Par», vēlētājs uzskata, ka krievu valodai jābūt valsts valodai; atzīmējot «Pret», vēlētājs uzskata, ka arī turpmāk Latvijā jābūt tikai vienai valsts valodai – latviešu.
Grozījumi tiks pieņemti, ja par tiem nobalsos vairāk nekā puse balsstiesīgo vēlētāju, kuru skaits 11. Saeimas vēlēšanās bija 1 543 786, tātad par otras valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai referendumā būtu jānobalso vismaz 771 893 vēlētājiem.
Foto: Ivars Veiliņš