Latvijas Radošo savienību padome līdz 16. oktobrim aicina Latvijas iedzīvotājus, tostarp jelgavniekus, izteikt atbalstu kultūrai akcijā «Es par kultūru». Akcijas laikā iedzīvotāji aicināti ar savu parakstu apliecināt, ka kultūra viņu dzīvē ir svarīga, tādējādi cīnoties pret budžeta samazinājumu kultūrai, un lauzt uzstādījumu, ka kultūra ir liekēde. Jelgavā šobrīd parakstīties var Jelgavas Zinātniskajā bibliotēkā (JZB), tās filiālēs un Jelgavas Mākslas skolā. JZB šobrīd parakstījušies jau vairāk nekā 100 cilvēki.
Ritma Gaidamoviča
Akcijas organizatoru pārstāve Inga Vasiļjeva informē, ka akcijas mērķis ir savākt maksimāli daudz parakstu, kurus apkopos un jau 20. oktobrī iesniegs Ministru prezidentam, lai tādējādi aizstāvētu kultūrai paredzēto budžetu un lauztu uzstādījumu, kas šobrīd pastāv, proti, ka kultūra ir liekēde. «Šobrīd valstī valda uzskats, ka kultūra nav cilvēkiem nepieciešama. Paraksti tiek vākti, lai mēs publiski pateiktu, ka kultūra ir nepieciešama. Vai tā būtu bibliotēka, vai vietējais deju pulciņš, teātris – tie katram ir vajadzīgi. Rezultātus no visas Latvijas apkoposim līdz 19. oktobrim un jau 20. oktobrī tos plānots nodot Ministru prezidentam,» tā I.Vasiļjeva. Viņa gan piebilst, ka parakstīties aicināti tie, kuriem tiešām no sirds rūp tas, kas notiek ar kultūru.
JZB Abonementa vadītāja Vivita Armanoviča stāsta, ka šonedēļ savu atbalstu akcijai, parakstoties īpašās akcijas lapās, JZB Abonementa nodaļā jau vien pauduši vairāk nekā 80 cilvēki, bet vēl jāpieskaita Informācijas centrs un bibliotēka, kas kopā jau sanāk vairāk nekā 100 paraksti. «Ir daļa cilvēku, kuri jau zina par akciju un pie mums atnāk ar mērķi parakstīties, taču daļai mēs par šo iespēju pastāstām, un viņi labprāt piekrīt parakstīties. Parakstījušies pie mums ir studenti, skolēni, policisti, šuvējas, mediķi, pedagogi, kultūras darbinieki un citu profesiju pārstāvji. Īpaši atsaucīgi, protams, ir bibliotēkas patstāvīgie apmeklētāji,» tā vadītāja, aicinot ikvienu jelgavnieku, kurš vēlas atbalstīt kultūru, doties uz bibliotēku un parakstīties. Jelgavas Mākslas skolā informē, ka šobrīd savākti tikai desmit paraksti, taču skolas audzēkņi atzinuši, ka savu atbalstu akcijai pauduši internetā, jo tas esot daudz vienkāršāk un neprasa tik daudz laika.
Akcijā «Es par kultūru!» šodien ar parakstu savu atbalstu pauda arī jelgavniece mūzikas pedagoģe Sarmīte Rudzutaka. Viņa portālam http://www.jelgavasvestnesis.lv/ atzina: «Kā gan kultūras darbinieks var neatbalstīt šo akciju?!» «Darām, ko varam. Taču es šaubos, ka ar šādu parakstu vākšanu kaut kas tiks panākts. Pašlaik notiek tik daudz parakstu vākšanas, protesti, taču nekas īsti tā arī nav panākts. Man, protams, sāp tas, kas notiek ne tikai kultūrā, bet arī valstī. Taču es cenšos no negatīvā norobežoties, lasot un klausoties pozitīvu informāciju. Cerēsim, ka viss nokārtosies,» tā S. Rudzutaka.
Akcija visā Latvijā notiek kinoteātros, grāmatnīcās, bibliotēkās, muzejos, teātros, koncertu norises vietās, mūzikas un mākslas skolās. Jelgavā šobrīd cilvēki var parakstīties JZB Abonementā, Informācijas centrā un garderobē, bibliotēkas filiālēs, kā arī Jelgavas Mākslas skolā katru darba dienu līdz pulksten 17 pie skolas sekretāres, bet no pulksten 17 līdz 21 – pie skolas dežuranta. Tāpat ikvienam Latvijas iedzīvotājam savu atbalstu ir iespēja paust interneta portālā www.delfi.lv un www.draugiem.lv.
Nacionālās kultūras padomes priekšsēdētāja Sarmīte Ēlerte akcentējusi: «Ir absurdi, ka anonīmu funkciju vērtētāju balss, kuri novērtē kultūru kā valsts vismazāk svarīgo funkciju, ir dzirdami skaļāk, kā tie desmit un 100 tūkstoši, kuriem kultūra ir absolūti nepieciešama dzīves daļa. Tādēļ mēs gribam, lai šī cilvēku daļa ir dzirdama.»
Savukārt Radošo savienību padomes priekšsēdētājs Uģis Prauliņš norāda: «Pagājušajā nedēļā iepazinos ar kultūras funkcijas nozīmības izvērtējumu, ko veikuši politiķi un sociālie partneri. Valdība nedrīkst subjektīvus vērtējumus pārvērst par valstiskiem kritērijiem.» Savukārt rakstnieks Māris Bērziņš uzsver, ka valsts pirmām kārtām sakņojas kultūrā un tikai pēc tam izveidojas par ekonomisku vienību. «Jo augstāka kultūra, jo spēcīgāka ekonomika.»
Foto: JV