Lai gan pensionētā matemātikas skolotāja Liega Siliņa bija plānojusi vismaz vēl gadus divus strādāt un aizvadīt līdz izlaidumam savas mācāmās klases, valdības lēmums strādājošiem pensionāriem samazināt atalgojumu par 70 procentiem šiem plāniem pārvilka svītru. Nu, pēc semestri garas atpūtas, skolotāja atgriezusies darbā Jelgavas Valsts ģimnāzijā.
Ilze Knusle-Jankevica
Valdības lēmums tika apstrīdēts Satversmes tiesā, kas atzina – pensiju samazināšana neatbilst Latvijas valsts pamatlikumam, tāpēc pagājušajā vasarā noteiktie ierobežojumi vairs nav spēkā. Tolaik daudzi strādājošie pensionāri izšķīrās aiziet no darba, jo pensija, kaut arī samazināta, tomēr bija lielāka nekā atalgojums. Tāda situācija bija arī Liegai, bet tagad, pēc vairāku mēnešu atpūtas, viņa atgriezusies skolā un atsākusi strādāt. Jelgavas Valsts ģimnāzijas direktore Ināra Daščinska stāsta, ka, palielinoties valsts piešķirtās mērķdotācijas apmēram, radusies iespēja skolotājiem samaksāt ne tikai par mācību priekšmetu pasniegšanu, bet arī par audzināšanas darbu, burtnīcu labošanu. Līdz ar to skolotājiem palielinājies stundu skaits, bet normatīvajos aktos noteikts, ka vienam pedagogam drīkst apmaksāt ne vairāk kā 40 stundas.
«Izveidojās situācija, ka palika pāri dažas stundas – nepietiekami, lai pieņemtu darbā pedagogu uz pilnu slodzi, tāpēc piedāvājām mūsu bijušajai skolotājai Siliņai atgriezties darbā uz nepilnu slodzi, un viņa piekrita,» stāsta skolas direktore. Pēc viņas teiktā, tas ir izdevīgi abām pusēm – skolā tiek nodrošināts mācību process, turklāt atgriezusies jau zināma un profesionāla skolotāja. I.Daščinska norāda, ka šajā mācību semestrī skolā atgriezusies vēl viena pensionēta skolotāja, kura vasarā līdz ar valsts nostāju no darba bija spiesta aiziet. Tā ir angļu valodas skolotāja Irēna Cvetkova – viņa uzaicināta atgriezties darbā uz pilnu slodzi skolotājas, kura devusies dekrēta atvaļinājumā, vietā. Jelgavas Izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Auza stāsta, ka šajā semestrī darbā vairākās pilsētas skolās atgriezušies kopumā seši pensionēti pedagogi. Viņa to skaidro ar faktu, ka no šā gada budžeta valsts pedagogu atalgojumam piešķīrusi vairāk līdzekļu, tāpēc skolās atgriežas darbinieki. Laikraksts «Jelgavas Vēstnesis» noskaidroja, ka arī citās jomās strādājošie pensionāri, piemēram, zobārsti, grāmatveži, kulināri, saņēmuši piedāvājumus no saviem bijušajiem darba devējiem atgriezties darbā. Lielākā daļa pensionāru darba gaitas nolēmuši atsākt, jo tagad likums viņiem atkal ļauj saņemt kā pilnu pensiju, tā algu. Jāpiebilst, ka šonedēļ valdības sēdē tika pieņemts lēmums pensijas visiem pensionāriem pilnā apmērā izmaksāt no 1. februāra, savukārt ieturējums no pensijām tiks izmaksāts vienā maksājumā aprīlī. Labklājības ministrijas aprēķini liecina: ja pilnu pensiju sāks izmaksāt jau no 2010. gada februāra, tad papildus nepieciešami 110,9 miljoni latu. Savukārt, lai atmaksātu pensionāriem pienākošos naudu par periodu no 2009. gada jūlija līdz 2010. gada janvārim, nepieciešami 73,7 miljoni latu.