Pirmdienas vakarā Jelgavas domes ēkā notika sapulce, kurā interesenti tika iepazīstināti ar pašvaldības programmu – līdzfinansējumu daudzdzīvokļu māju pagalmu labiekārtošanai. Sanākušos lielākoties interesēja praktiski jautājumi: vai atbalstu var saņemt, ja zeme zem mājas pieder privātpersonai, kā garantēt darbu izpildes kvalitāti, kā mājas ieceres salāgot ar pilsētas attīstības plāniem.
Uz sanāksmi bija ieradušiem apmēram 30 interesenti. Vispirms klātesošie prezentācijas veidā tika iepazīstināti ar nosacījumiem līdzfinansējuma saņemšanai. Kā norādīja Jelgavas domes priekšsēdētāja vietnieks tautsaimniecības programmā Jurijs Strods, tā gatavota, balstoties uz pagājušā gada programmas konkursu un izvērtējot saņemtos pieteikumus. «Pagājušajā gadā pavisam tika iesniegti desmit pieteikumi, bet nosacījumiem atbilda un tālāk tika virzīti septiņi, no kuriem divi vēlāk atteicās no projekta īstenošanas. Tāpēc vēlētos, lai šogad visi iesniegtie projekti ir formāli atbilstoši un var sacensties par līdzfinansējumu jau pēc būtības,» tā J.Strods.
Pēc prezentācijas sekoja jautājumu daļa. Piemēram, vai konkursā var piedalīties arī tad, ja zeme zem ēkas pieder nevis dzīvokļu īpašniekiem, bet trešajai personai, kura atrodas ārzemēs. Šādā gadījumā nepieciešama zemes īpašnieka rakstiska piekrišana tam, ka uz viņam piederošās zemes tiks īstenoti konkrētie darbi saskaņā ar mājas iecerēm. Akadēmijas ielas 2 mājas pārstāvis uztraucās, kā panākt, lai darbi būtu kvalitatīvi, jo ēka jau saskārusies ar nekvalitatīvi veiktu darbu sekām. Pašvaldības pārstāvji paskaidroja, ka gadījumā, ja paredzētā projekta summa nepārsniedz 14 000 eiro, nav jārīko iepirkums, kurā būtu saistošs kritērijs «zemākā cena», bet pietiek ar cenu aptauju, kurā māja var izraudzīties piemērotāko darbu veicēju. Tāpat iedzīvotāji jautāja, kā salāgot mājas ieceres ar pilsētas attīstības plāniem. «Es ieteiktu savu ieceri pārrunāt ar pašvaldības būvvaldes speciālistiem, vienlaikus noskaidrojot, vai pašvaldība tuvākajā nākotnē neplāno darbus pie jūsu mājas, kur ir zemes gabala robežas, kas ir atļauts un kas nē,» aicināja pašvaldības iestādes «Pilsētsaimniecība» vadītājs Māris Mielavs.
«Pagaidām konkrētu plānu mums vēl nav, bet vajadzētu sakārtot piebraucamo ceļu, palielināt stāvlaukumu un labiekārtot bērnu rotaļu laukumu,» norādīja Pasta ielas 36. mājas pārstāvis Jurģis Dunajevs, kurš sapratis, ka jāsāk rīkoties, ja vēlas uzlabojumus. Viņš atzīst, ka 68 dzīvokļu mājā vēl daudziem nav apziņas, ka tā ir viņu māja un pašiem par to jāgādā, nevis jāgaida, kad kāds atnāks un kaut ko izdarīs. Viņš arī lēš, ka šogad projektu konkursam diez vai pagūs iesniegt pieteikumu, jo nepieciešami dažādi dokumenti, sapulču lēmumi, projekti. «Jādara viss soli pa solim un, ja nepagūsim šogad, tad jāsagatavojas nākamajam gadam, ja šāda programma būs. Vispirms ir jāizlemj, ko darīt, un tad jāsaprot aptuvenās izmaksas. Mēs ar apsaimniekošanas naudu cauri tik un tā netiksim, un būs jādomā, kā iegūt nepieciešamo finansējumu,» stāsta J.Dunajevs.
Uzvaras ielas 4. mājai gan jau ir skaidrs, ko viņi vēlas: apmēram par metru paplašināt stāvlaukumu, lai varētu tikt garām tajā novietotajām automašīnām, īpaši operatīvais transports. Mājas vecākais Aivars Šeļakovs neslēpj, ka gatavoties konkursam sākuši jau rudenī – lēmums jau pieņemts, dokumenti sagatavoti, projekts saskaņots. Tālākais solis ir tāmes izstrāde. Mājas vecākais cer, ka pagūs iesniegt pieteikumu laikā. Jāpiebilst, ka pieteikumu iesniegšanas termiņš ir 31. maijs līdz pulksten 17.
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka pagalmu labiekārtošanai pašvaldības kopējais atvēlētais finansējums ir 25 000 eiro. Viens projekts var saņemt līdzfinansējumu līdz 50 procentiem no labiekārtošanas darbu kopējām izmaksām, nepārsniedzot 5000 eiro darbiem, kam nepieciešama būvatļauja, un 2000 eiro darbiem, kam nepieciešams paskaidrojuma raksts vai apliecinājuma karte. Līdzfinansējums paredzēts lietus ūdens novadīšanas sistēmas, brauktuves, ietves vai stāvlaukuma, apgaismojuma izbūvei, pārbūvei vai atjaunošanai un citiem labiekārtošanas darbiem (bērnu rotaļu laukuma, soliņu, zālienu un apstādījumu, sporta laukumu izbūvei, pārbūvei vai atjaunošanai).
Foto: no JV arhīva