Pistoles vietā banāns, rāciju aizstāj ar sulas paciņu un veste divus, nevis desmit kilogramus smaga – kaut arī krīzes situāciju izspēle pielāgota bērniem, nebūt ne ar visiem šodien modelētajiem notikumiem viņi prastu tikt galā, secina drošības instruktori. «Galvenā kļūda – bērni daudz ko noklusē. Gribu, lai viņi saprot – ir reizes, kad skolotājs, apsargs vai policists var būt tikpat svarīgs krīzes situācijas risināšanā kā vecāki,» pēc nodarbības teic drošības instruktors.
Ligita Vaita
Latvijas Sarkanā Krusta Jelgavas jaunieši sadarbībā ar apsardzes kompāniju «Koblenz drošība» šonedēļ viesojas Jelgavas skolās, lai bērniem mācītu neapjukt ārkārtas situācijā, parādītu, kā sniegt neatliekamo palīdzību un izglābties, piemēram, no uguns piedūmotas telpas.
«Es izjutu, kā ir atrasties piedūmotā telpā tumsā, kad mazliet reibst galva un nevar saprast, uz kuru pusi lai iet. Šeit turklāt visas mēbeles ir vienādas, bet mājās gan jau atšķirt mēbeles man būtu vieglāk,» pārliecināts ir Ēriks, kura uzdevums bija pēc vairākkārtējas «sagriešanas» aizsietām acīm atrast izeju. Tiesa, drošības instruktors, vērtējot zēna rīcību, saskatīja vairākas kļūdas, kas riska brīdī varētu būt noteicošas. «Ārā jau viņš tika, bet darīja to nepareizi. Plātīties ar rokām uz visām pusēm laika nav, uzreiz ir jāmeklē siena, gar kuru «aiztaustīties» līdz durvīm. Turklāt tas jādara ar plaukstas virspusi, nevis iekšpusi, lai dabiskā muskuļu saraušanās cilvēku «atmestu» no vadiem, ja tādi palikuši. Pretējā gadījumā cilvēks pie tiem vadiem, visticamāk, arī paliks…» tā «Koblenz drošība» Jelgavas nodaļas vadītājs Aleksejs Miščenko un smaidot nosaka, ka arī stress ekstrēmā brīdī ir lielāks nekā mulsums klasesbiedru priekšā, ko piedzīvoja Ēriks.
Bērniem lielāko prieku sagādāja iespēja pielaikot apsarga drošības vesti, kas gan speciāli pielāgota bērniem, un nofotografēties tajā. «Īstā drošības veste, kurā saliktas svina plāksnes, sver vismaz desmit kilogramus, bet šī – ne vairāk kā divus,» teic A.Miščenko. Savukārt skolotāja secina, ka lielākais rādītājs bērnu interesei ir starpbrīža zvans, kuru šoreiz bērni izlikās nedzirdam. «Parasti viņi jau sen būtu laukā no klases,» smej skolotāja.
LSKJ Jelgavas nodaļas vadītājs Māris Liscovs stāsta, ka apmācības tiek rīkotas, lai palīdzētu bērniem un jauniešiem neapjukt, bet gan rīkoties, ja iespējams kādam palīdzēt vai izglābt pašam sevi. Šonedēļ apmācības notiek 4. un 5. klašu audzēkņiem četrās Jelgavas skolās – 3. un 4. sākumskolā, 2. pamatskolā un 4. vidusskolā, taču organizatori sola apmācības turpināt. «Protams, visas situācijas ir ļoti grūti paredzēt, bet tuvākajā laikā centīsimies apmācības izvērst plašākā mērogā, aptverot arī citu klašu skolēnus, un papildināt tās ar jaunām tēmām,» tā M.Liscovs.
Jāpiebilst, ka apmācību laikā bērni arī mācās sniegt pirmo palīdzību, analizē dažādas situācijas no dzīves un praktiski izmēģina rīcību nelaimes gadījumā.
Foto: Ivars Veiliņš