Šodien Jelgavā un visā Eiropā tiek atzīmēta tālruņa «112» diena. Portālawww.jelgavasvestnesis.lv uzrunātie bērni visi zināja ne tikai to, kādos gadījumos uz 112 jāzvana, bet arī bija informēti, ka par viltus izsaukumiem vainīgajam jāatmaksā izdevumi, kas atbildīgajiem dienestiem radušies, reaģējot uz to.
Ilze Knusle-Jankevica
Šodien Jelgavā un visā Eiropā tiek atzīmēta tālruņa «112» diena. Portāla www.jelgavasvestnesis.lv uzrunātie bērni visi zināja ne tikai to, kādos gadījumos uz 112 jāzvana, bet arī bija informēti, ka par viltus izsaukumiem vainīgajam jāatmaksā izdevumi, kas atbildīgajiem dienestiem radušies, reaģējot uz to.
«Uz 112 jāzvana tad, ja kaut kas notiek. Piemēra, ja kaut kas deg, ja paliek slikti, ja aplaupa māju vai notikusi avārija,» tā cits caur citu stāsta Jelgavas 4. vidusskolas 2. klases skolēni Daniels un Roberts. Arī citi bērni, kas bija pulcējušies Hercoga Jēkaba laukumā, zināja, kādās situācijās drīkst zvanīt pa šo tālruņa numuru. Arī atbildīgo dienestu pārstāvji uzsvēra, ka prieks par informēto jaunatni – tas liek cerēt, ka viņi zinās, kā rīkoties attiecīgā situācijā, un neapjuks.
Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Zemgales reģiona brigādes Jelgavas daļas komandieris Aldis Feldmanis pastāstīja, ka tālruņa «112» diena tiek atzīmēta 11. februārī, jo tas ir datums, ko veido pats tālruņa numurs – vienpadsmitais datums, otrais mēnesis. Viņš pastāstīja, ka uz 112 var piezvanīt tikai no mobilā telefona, bet no fiksētā jāzvana uz katra dienesta speciālo numuru 01 (ugunsdzēsēji), 02 (policija), 03 (ātrie) vai 04 (gāzes avārijas dienests). «Uz tālruni 112 var zvanīt, ja izcēlies ugunsgrēks, noticis ceļu satiksmes negadījums, noticis negadījums uz ūdens, jūtama gāzes smaka, noticis negadījums uz dzelzceļa, atrasta ķīmiska viela, aizdomīgs priekšmets vai saņemts aizdomīgs pasta sūtījums, ja nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība,» norādīja A.Feldmanis.
Izrādās, jaunā paaudze ir informēta arī par to, ka uz šo tālruņa numuru nedrīkst zvanīt, lai tikai papļāpātu, pajokotos. «Tāpat zvanīt un muļķoties nedrīkst, jo par to ir daudz jāmaksā,» stāsta Anna, kuras tētis strādā robežsardzē un mājās ar meitu ir pārrunājis jautājumus, kā jārīkojas dažādās situācijās. Pats Annas tētis piebilda, ka informācija plašsaziņas līdzekļos ir pieejama un bērni tiešām ir zinoši šajos jautājumos.
Nevienam no uzrunātajiem bērniem nebija gadījies izmantot šo tālruņa numuru, toties pieaugušajiem gan. Mazās Martas mamma Indra stāsta, ka ir nācies zvanīt uz 112 vairākas reizes – lai izsauktu neatliekamo medicīnisko palīdzību un lai izsauktu Pašvaldības policiju. «Tomēr visspilgtāk man no bērnības palicis atmiņā pantiņš – «ja tev katlā piedeg piens, zvani tikai 01»,» tā Indra.
Hercoga Jēkaba laukumā pulcējās visi tie dienesti, kurus var sazvanīt pa 112 – VUGD, Valsts Policiju, Pašvaldības policiju, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu un «Latvijas Gāzes» avārijas dienestu.