Latvijas Universitāte (LU) sadarbībā ar Latvijas Republikas Ārlietu ministriju 2012. gadā izdevusi desmit vēstures grāmatu sēriju «Latvijas vēstures mazā bibliotēka». Visas sērijas grāmatas jau ir pieejamas arī Jelgavas bibliotēkās, informē Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas (JZB) pārstāve Ligita Lapiņa.
www.jelgavasvestnesis.lv
2012. gada nogalē tika izdotas vēl pēdējās trīs sērijas «Latvijas vēstures mazā bibliotēka» grāmatas, kas nu arī nogādātas un pieejamas publiskajās bibliotēkās.
L.Lapiņa stāsta, ka vēstures doktores, LU Latvijas vēstures institūta vadošā pētnieces un Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesores Dainas Bleieres grāmatā «Eiropa ārpus Eiropas… Dzīve Latvijas PSR» aplūkots, kā dzīvi padomju Latvijā ietekmēja ideoloģija, vara un ekonomiskā kārtība, kādas bija brīvības taustāmās un materiāli netveramās robežas. Tāpat sniegts ieskats teorētiskajā kontekstā, kas ir aktuāls padomju režīma pētniecībā, – diskusijās par totalitārisma, revizionisma un postrevizionisma pieejām.
LU profesora habilitētā vēstures doktora Ineša Feldmaņa grāmatā «Vācbaltiešu izceļošana no Latvijas (1939 – 1941)» atspoguļots viens no īpaši smagiem un būtiskiem zaudējumiem latviešu tautai – vācbaltiešu izceļošana Otrā pasaules kara laikā. No Latvijas aizbrauca izglītotākā un ar iniciatīvu apveltītākā iedzīvotāju daļa. Daudzi vietējie vācieši bija galvenie speciālisti dažādās ekonomikas, veselības aizsardzības un citās nozarēs. Līdz ar viņu izceļošanu sāka veidoties intelektuālais vakuums, tādējādi Latvija zaudēja arī savu stabilāko saikni ar Rietumeiropu.
Savukārt LU Latvijas vēstures institūta pētnieces un žurnāla «Latvijas Vēstures Institūta Žurnāls» atbildīgās redaktores Inetas Lipšas grāmatu «Izklaides kultūra Latvijā: morāles komunikācijas aspekti (1918 – 1934)» stāsta par latviešu inteliģences iekšējo pretestību padomju cenzūrai un tā laika kultūras veidošanos. Kamēr moralizētāji kliedza un cenzori cenzēja, klusējošais iedzīvotāju vairākums labprāt piemērojās jaunajam kultūrā. Tā sauktais mazais cilvēks rīkojās. Viņš smējās par divertismentu artistu jokiem, lasīja erotikas žurnālus, pētīja zīmējumus un fotogrāfijas, gaidīja skūpstu epizodes kinofilmās, lasīja par rēvijām un kāri tvēra pēc visa cita, kam tā sauktā sabiedriskā doma gribēja liegt ieeju publiskajā telpā.
Katra no grāmatām ir laista klajā 1500 eksemplāru tirāžā. Grāmatas dāvinātas visām Latvijas bibliotēkām.
Projektu finansē no Eiropas Komisijas un Latvijas valdības noslēgtās Vadības partnerības līdzekļiem. Tā mērķis ir sabiedrības informēšana par Eiropas Savienību.
Projekta laikā sērijā «Latvijas vēstures mazā bibliotēka» izdotās grāmatas:
• Eva Eihmane «Rīgas arhibīskapa un Vācu ordeņa cīņas par varu viduslaiku Livonijā»;
• Heinrihs Strods «Latvijas nacionālo partizānu karš, 1944 – 1956»;
• Jānis Riekstiņš «PSRS Iekšlietu Tautas komisariāta «Latviešu operācija», 1937 – 1938»;
• Inesis Feldmanis «Latvija Otrajā pasaules karā (1939 – 1945): jauns konceptuāls skatījums»;
• Bonifācijs Daukšts «Kopveža Voldemāra Ozola kara gaitas un politiskā evolūcija»;
• Antonijs Zunda «Latvija un Lielbritānija: partneri vai sabiedrotie (1930 – 1940)»;
• Bonifācijs Daukšts «Latvija un Lielbritānija: partneri vai sabiedrotie (1930 – 1940)»;
• Daina Bleiere «Eiropa ārpus Eiropas… Dzīve Latvijas PSR»;
• Inesis Feldmanis «Vācbaltiešu izceļošana no Latvijas (1939 – 1941)»;
• Ineta Lipša «Izklaides kultūra Latvijā: morāles komunikācijas aspekti (1918 – 1934)».