Jelgavas pilsētas Pašvaldības policija ik mēnesi saņem vidēji 11 izsaukumus, kas saistīti ar suņiem – lielākoties tiek ziņots par klaiņojošiem suņiem un suņu uzbrukumiem. Šogad spēkā stājās obligāta prasība par suņa čipošanu, lai nepieciešamības gadījumā dzīvnieku varētu identificēt un sazināties ar viņa saimnieku, bet Pašvaldības policijas dati liecina: tikai apmēram pusē gadījumu, kad suni izdevies notvert un pārbaudīt, tas bijis čipots un reģistrēts.
Pašvaldības policijā reģistrēti vairāki gadījumi, kad suns izkļuvis no teritorijas. Pārbaudot dzīvnieku, tiek konstatēts, ka tas ir čipots, bet nav reģistrēts, tādējādi ar viņa saimnieku sazināties nav iespējams. Reizēm šādos gadījumos policiju izsauc kaimiņi, jo suns iekļuvis viņu teritorijā, un tad īpašnieks savu mājdzīvnieku atgūst tikai tāpēc, ka kaimiņi viņu atpazīst. Bet, ja suns aizklīstu tālāk par savu ielu vai mikrorajonu, iespējams, saimnieks viņu tā arī neatgūtu.
«Biežākā kļūda ir tā, ka čips nav reģistrēts Lauksaimniecības datu centra (LDC) vienotajā datubāzē – tas nozīmē, ka no čipa nav iespējams nolasīt informāciju un tas savu funkciju nepilda. Saskaņā ar MK noteikumiem šādā gadījumā čipošana nav pabeigta un suņa saimniekam var tikt piemērots sods,» skaidro Pašvaldības policijas sabiedrisko attiecību speciāliste Sandra Reksce. Jāatgādina, ka reģistrēt čipu datubāzē var veterinārārsts, kurš čipo suni, ja viņam ir attiecīgs līgums, vai arī pats suņa saimnieks LDC vai internetā – mājaslapā www.ldc.gov.lv vai www.latvija.lv.
S.Reksce norāda, ka visdrīzāk suņa reģistrācija netiek pabeigta nezināšanas, nevis ļaunprātības dēļ, jo mikročipa ievietošana maksā daudz dārgāk nekā suņa reģistrācija datubāzē, taču čips bez reģistrācijas nedarbojas – Pašvaldības policija var nolasīt tikai čipa numuru, bet bez reģistrācijas LDC informācija par dzīvnieku un viņa saimnieku nav iegūstama. Viņa stāsta, ka šogad bijuši vairāki gadījumi, kad suns izkļuvis no privātas teritorijas, norāvies no ķēdes vai izlīdis pa žoga apakšu. Tāpat bijis gadījums, kad sunim uzbrauca automašīna; kāds vīrietis ar atmiņas traucējumiem aizmirsa suni, piesietu pie veikala. Visos šajos gadījumos suns bija čipots un policija operatīvi varēja sazināties ar saimnieku.
Ja ar saimnieku sazināties neizdodas, dzīvnieks tiek nogādāts LLU dzīvnieku patversmē, un tad jau, braucot pakaļ sunim, jārēķinās ar izdevumiem – gan par suņa uzturēšanos, gan čipošanu un reģistrēšanu, gan vakcinēšanu, ja tas nav veikts, jo to paredz normatīvie akti. LDC datubāzē 17. oktobrī Jelgavā bija reģistrēti 2987 suņi.
Sods par suņa nereģistrēšanu fiziskai personai ir no 7 līdz 210 eiro, bet juridiskai personai – no 15 līdz 350 eiro. Ja norādītajā termiņā pārkāpums nav novērsts un tiek konstatēts atkārtoti, sods ir daudz bargāks: fiziskām personām – līdz 350 eiro, bet juridiskām personām – līdz 700 eiro. Pašvaldības policija nevienu sodu vēl nav piemērojusi – līdz šim ar suņu saimniekiem veiktas pārrunas un noteikts termiņš, līdz kuram suns jāčipo un jāreģistrē.
Jāatgādina, ka saskaņā ar Jelgavas pilsētas pašvaldības saistošajiem noteikumiem saimniekam par suni, kurš sasniedzis sešu mēnešu vecumu, jāsamaksā pašvaldības nodeva – 6 eiro gadā.
Foto: no JV arhīva