No nākamā gada marta Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) autovadītāja teorētiskajā eksāmenā papildu tekstuāliem jautājumiem un jautājumiem ar attēliem ieviesīs arī videojautājumus, kas atainos reālistiskas, tostarp arī bīstamas situācijas uz ceļa. Jelgavnieki uzskata, ka šādi jautājumi topošajam autovadītājam daudz labāk palīdzēs izprast situāciju mācoties, bet eksāmenu nekādā veidā nesarežģīs.
Attīstoties tehnoloģijām, CSDD izveidojusi eksāmena videojautājumus, kas palīdzēs topošajiem autovadītājiem prognozēt un atpazīt bīstamas satiksmes situācijas, informē CSDD. «Autoskolu pasniedzējiem reizi piecos gados ir jāveic atestācija. Tās laikā šādu videoeksāmenu jau esmu pildījis, un jāsaka – tas nav sarežģīts, bet jāmāk sakoncentrēt domas, lai atbildētu pareizi,» stāsta Jelgavas autoskolas «Stnig» instruktors Andrejs Nīmanis, piebilstot, ka līdzīgi videotreniņi ir plaši pieņemta prakse Eiropā. «Ir bijusi pieredze ar līdzīgiem testiem Lielbritānijā,» tā instruktors, skaidrojot, ka cilvēkiem ir dažāds laiks, kurā viņi spēj noreaģēt uz situāciju, tomēr vismaz teorētiski sagatavoties bīstamībai ir ļoti noderīgi.
Savukārt «Ustupa autoskolas» instruktore Olita Nīcmane norāda, ka videojautājumi ir vairāk noderīgi, lai jaunie autovadītāji saprastu, kas notiek uz ceļa. Proti, kad autovadītāja stāžs ir pavisam neliels vai cilvēks nekad nav vadījis transportlīdzekli, ir grūti pieņemt un saprast, ka dzīvē ne vienmēr viss notiek kā pēc grāmatas. «Viens no faktoriem ir laikapstākļi, bet lielākais drauds ir mobilais telefons, kas novērš gan gājēju, gan autovadītāju uzmanību,» stāsta O.Nīcmane, papildinot: labākā pieredze, protams, ir tikai un vienīgi regulāra piedalīšanās satiksmē.
Jelgavniece Elīna Melnzeme stāsta, ka šobrīd ir beigusi teorijas apmācības un pēc dažām praktiskajām nodarbībām plāno doties uz eksāmenu. «Nokārtot tiesības gribēju jau kopš 12. klases. No tā brīža eksāmeni paliek arvien grūtāki. Nāk klāt papildu likumi, papildu uzdevumi,» stāsta jauniete, secinot: videojautājumi varētu būt noderīgi, jo tā ir iespēja nevis iztēloties, bet redzēt reālu situāciju. «Man bija incidents, kad šaubījos, vai apstāties pie oranžās gaismas vai vēl paspēšu aizbraukt,» stāsta jauniete, norādot, ka brauca kopā ar instruktoru, kurš noreaģēja bīstamajā situācijā. «Es ļoti strauji sāku bremzēt, apjuku,» atceras jauniete, skaidrojot: paveicās, ka automašīna aizmugurē ieturēja lielu distanci. «Tā bija mācība, lai saprastu, ka manas reakcijas ātrums ir ļoti lēns,» stāsta jauniete, piebilstot: labprāt eksāmenā pildītu videojautājumus teksta jautājumu vietā. Savukārt jelgavnieks Raivis Šiltāns, kurš pērn nokārtojis tiesības, uzskata, ka bīstamu situāciju uz ceļa mēdz būt pārāk daudz, lai tām sagatavotos. «Ir ļoti daudzas situācijas, kuras nevar paredzēt. Cilvēkiem jāaizpilda internetā tests, lai saprastu, cik ātri viņi reaģē, un, ja saprot, ka lēni – jāietur divtik lielāka distance,» viņš secina.
Jāpiebilst, ka eksāmenā tiks ieviesti trīs videojautājumi par tēmu: ceļš un laikapstākļi, bīstamību paredzēšana ceļu satiksmē, kā arī satiksmes kultūra. Jautājumi pieejami CSDD mājaslapā (www.csnt2.csdd.lv) un tos var mēģināt aizpildīt jebkurš interesents.
Foto: publicitātes