«Pirms gadiem jelgavniekus aicināju, uz veikalu ejot, ņemt līdzi savu iepirkumu maisiņu, un tagad skatos – viņi to dara! Pēc tam aicināju šķirot atkritumus, un jelgavnieki to dara tiešām apzinīgi. Pagājušajā gadā teicu: «Nemēslojiet ceļmalās!», un patiesi – ceļmalas arī šeit ir kļuvušas tīrākas. Bet tagad visus aicinu – piešķiriet lietām otro elpu!» šodien savas Tirgutūres laikā jelgavniekus uzrunāja Cūkmens.
Sintija Čepanone
Šodien vēl līdz pulksten 12 Jelgavas tirgū ikvienam ir iespēja satikt Cūkmenu, lai parunātos par atkritumiem un uzzinātu, kā lietām piešķirt otru dzīvi jeb ko darīt ar vairs nevajadzīgajām mantām, lai tās nekļūtu par atkritumiem. Savukārt veikala «Otrā elpa» tirdzniecības vietā iespējams nodot mantas, kas pašiem kļuvušas nevajadzīgas, tās ziedojot labdarībai un piepildot Latvijas Samariešu apvienības busiņu ar dažādām lietām, kas tajā pašā dienā aizceļos uz vietējiem sociālās aprūpes centriem. «Te var iegādāties arī tās lietas, kam otro elpu piešķīruši to iepriekšējie saimnieki. Jāatzīst, ka cilvēku atsaucība šim tirdziņam visā Latvijā ir liela, jo cenas ir draudzīgas – sākot no pieciem, desmit santīmiem līdz pat pusotram diviem latiem. Kur vēl iespējams iegādāties grāmatu tikai par 50 santīmiem?!» saka veikala «Otrā elpa» pārdevēja Mārīte Žagare.
Un par to pārliecinājās arī portāls www.jelgavasvestnesis.lv. «Par 30 santīmiem nopirku mīksto rotaļlietu savam dēlam. Viņam jau ir divdesmit gadi, jāsāk pašam domāt un darīt, kā dzīvot tālāk, tāpēc izdomāju viņam simbolisku dāvanu – viltīgo lapsu. Kāpēc mīksto mantiņu pērku šajā tirdziņā? Tāpēc, ka mana nauda nonāks labdarībai,» saka Viktors Polikins.
Cūkmens atzīst, ka jelgavnieki ir arī naski ziedotāji, jo jau pirmajā akcijas stundā viņi sanesuši ļoti daudz mantu, kas pēc tam ar Latvijas Samariešu apvienības busiņu tiks nogādāti sociālās aprūpes centros. «Ar meitu sakārtojām skapjus un atradām daudzas lietas, kas pašām vairs nav vajadzīgas, taču noteikti noderēs citiem cilvēkiem. Ir gan zābaki, gan mēteļi, gan cits apģērbs. Negribas to visu izmest, ja kādam tas var noderēt,» saka Nataļja. Savukārt Jānis labdarībai ziedojis mantas, kas, kā pats saka, ir mājās ceļo no viena plaukta un otru un izmantotas nav vismaz gadus divdesmit. «Lielākoties tās ir lietas no padomju gadiem, kuras, iespējams, varētu realizēt arī par naudu. Piemēram, ļoti labs saldējuma aparāts. Varbūt kādam bērnam tas sagādās prieku, jo viņš pats varēs pagatavot sev saldējumu,» spriež Jānis, piebilstot, ka jautājums par otrās dzīves piešķiršanu lietām mūsdienās ir ļoti aktuāls. «Tieši tāpēc arī paši šķirojam atkritumus un vedam tos nodot uz dalīto atkritumu savākšanas laukumiem. Tie kas tā nedara, ir tie cūkmeni,» tā viņš.
«Nerunājiet ar mani par mākslu un mūziku! Runājiet ar mani par atkritumiem!» jelgavniekus uzrunāja Cūkmens, atklājot septiņus soļus, kas jāievēro, lai mantas nekļūtu par atkritumiem. «Izvēlies piemērotu iepakojumu – nekādas plastmasas! Iepērcies gudri – pērc tikai to, kas tiešām vajadzīgs, tas ir, nepērc jaunus zābakus, kamēr vecie vēl ir labi! Izmanto atjaunojamos resursus un atceries, ka mežs ir mūžīgs – iestādi koku, nozāģē koku, iegūsti no tā papīru un vietā iestādi jaunu koku! Piešķir lietām otro elpu – nemet atkritumos to, kas var noderēt citiem! Veido kompostu, jo kartupeļu mizas, ko tu gribi izmest atkritumos, ir vislabākais mēslojums! Un visbeidzot – izmanto no atkritumiem ražoto enerģiju,» aicina Cūkmens. Viņš atgādina, ka katru gadu Latvijas iedzīvotāji kopumā saražo līdz pat 700 tūkstošiem tonnu jeb 3,5 miljonus kubikmetru sadzīves atkritumu. Šo atkritumu daudzums aizņemtu teju 170 tūkstošus standarta izmēra kravas mašīnu, kas, sastājušās rindā, veido ceļa garumu no Rīgas līdz Londonai.
Foto: Ivars Veiliņš