Pagājusi nedēļa, kopš Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) īsteno Eiropas Sociālā fonda (ESF) projekta «Kompleksi atbalsta pasākumi» aktivitāti «Jauniešu darba prakses». Tās gaitā darba devēji visā Latvijā ir aicināti pieteikt darba prakses vietas jauniešiem – bezdarbniekiem vecumā no 18 līdz 24 gadiem. Prakses vietas šobrīd nav piedāvājis neviens Jelgavas uzņēmums, tikai pa vienam no Ozolnieku un Jelgavas novada, kopā 11 vietas. Turpretim jauniešu interese par iespēju strādāt ir ļoti lieta.
Ritma Gaidamoviča
NVA Jelgavas filiāles vadītājs Māris Narvils stāsta, ka šobrīd prakses vietas, kopumā piecas, pieteikuši tikai divi uzņēmumi, un prakse nodrošināta pieciem tamborētājiem, pieciem adītājiem un vienam informācijas ievadīšanas operatoram. «Atsaucība šobrīd no uzņēmēju puses nav liela, taču process ir tikko sācies, tādēļ mēs ceram, ka uzņēmēji izmantos iespēju. Vēl pieņemu, ka daudzus uzņēmējus no piedalīšanās šajā aktivitātē attur noteikumi – visa pamatā ir jābūt kārtīgam darba plānam, lai finansējumu varētu saņemt. Turklāt darbs jānodrošina uz ne īsāku laiku kā pusgads vai gads. Daudzās saimniecībās un uzņēmumos lielākoties darbs ir sezonāls. Taču mēs ceram, ka arī Jelgavas uzņēmēji sarosīsies un piedalīsies šajā projektā,» tā M.Narvils.
Tiesa, daudzkārt lielāka interese par iespēju startēt aktivitātē «Jauniešu darba prakses» ir jauniešiem. «Jaunieši nāk, jautā un raksta iesniegumus. Ņemot vērā, ka šogad nav neviena nodarbinātības pasākuma skolēniem, interesējas ļoti daudz skolēnu, taču šī programma diemžēl nav domāta viņiem. Šobrīd gan precīzi nevaru pateikt, cik iesniegumu esam saņēmuši, taču iesniegumi ir. Ļoti ceram, ka mums izdosies pirmajā tūrē ar prakses vietām nodrošināt vismaz 55 jauniešus,» tā M.Narvils.
Plānots, ka pirmie jaunieši praksi varētu sākt jau jūlija beigās vai augusta sākumā.
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv jau rakstīja, ka darba prakses pasākumā var piedalīties jaunieši ar pamata, vidējo vai augstāko izglītību, tajā skaitā profesionālo, kuri pēc izglītošanās nav sākuši strādāt vai strādājuši ne vairāk kā pusgadu un iepriekš nav bijuši iesaistīti konkrētos NVA aktīvās nodarbinātības pasākumos, piemēram, tā dēvētajā 100 latu stipendiātu programmā, subsidētajā nodarbinātībā.
Jaunieši darba praksēs varēs iesaistīties no 6 līdz 12 mēnešiem, ik mēnesi saņemot arī stipendiju 120 latu apmērā (no tās netiks aprēķināti nodokļi).
Savukārt darba devēji var doties uz to NVA filiāli, kuras teritorijā viņi paredzējuši izveidot darba prakses vietas jauniešiem.
Pasākumā var iesaistīties komersanti; pašnodarbinātās personas; biedrības vai nodibinājumi, to skaitā nevalstiskās organizācijas (izņemot politiskas partijas).
Jauniešu darba prakses organizēšanai paredzētais finansējums: jaunieša ikmēneša stipendijai – 120 latu apmērā par viena mēneša darba prakses un teorētiskās apmācības dienām; atalgojums darba prakses vadītājam (18 lati mēnesī par vienu apmācāmo jaunieti), kas strādā ar darba praksē iesaistītajiem jauniešiem (viens darba vadītājs var vadīt darba praksi pieciem jauniešiem vai mazākam jauniešu skaitam); teorētisko apmācību izdevumiem, bet ne vairāk kā 300 latu apmērā par vienu darba prakses vietu; izdevumu segšanai par veselības pārbaužu veikšanu jauniešiem, kuras paredzētas normatīvajos aktos par obligātajām veselības pārbaudēm; darba prakses vietas pielāgojumu veikšanai jauniešiem, kuriem noteikta invaliditāte, atbilstoši ergoterapeita atzinumam, bet ne vairāk kā 500 latu apmērā par vienu darba prakses vietu; izdevumu segšanai par surdotulku, asistentu, ergoterapeitu un citu speciālistu pakalpojumiem bezdarbniekiem, kuriem noteikta invaliditāte.
Papildu informāciju par jauniešu darba prakses īstenošanu var iegūt tuvākajā NVA filiālē pie ESF projekta «Kompleksi atbalsta pasākumi» karjeras konsultanta.