Zemgales Plānošanas reģiona (ZPR) Attīstības padome apstiprinājusi deinstitucionalizācijas (DI) plāna Zemgales pašvaldībām 1. redakciju, un jau notikusi tās publiskā apspriešana. Plānā katrai pašvaldībai, tostarp Jelgavai, piedāvāts rīcības modelis, kādus sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus būtu nepieciešams ieviest personām ar invaliditāti un ārpusģimenes aprūpē esošajiem bērniem un jauniešiem.
«DI ir aprūpes iestādēs dzīvojošo personu pāreja uz dzīvi sabiedrībā. Tas nenozīmē, ka vienā dienā tiks slēgti visi aprūpes centri – mērķis ir strādāt pie tā, lai radītu vidi un pakalpojumus cilvēkiem ar invaliditāti, kā arī bērnunamu bērniem, kas lielākajai daļai no viņiem ļautu dzīvot ārpus aprūpes centriem. Lai kā mēs vēlētos, jau šobrīd ir skaidrs, ka aprūpes nami pilnīgi tukši nepaliks,» skaidro ZPR speciāliste un projekta «Atver sirdi Zemgalē» vadītāja Dace Strautkalne, piebilstot, ka galvenās mērķgrupas DI plānā ir cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem, ārpusģimenes aprūpē augoši bērni, kā arī bērni un jaunieši ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenes.
Jelgavas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne atzīst, ka DI plāns vēl ir pilnveidojams un darba gaitā noteikti tiks ieviestas korekcijas. Tāpat plāna īstenošana prasīs daudz darba gan no valsts, gan pašvaldības, gan nevalstiskā sektora. «Pēdējos divos gados īpaši tiek domāts par bērnu ar funkcionāliem traucējumiem iekļaušanu sabiedrībā, par aprūpes centru slēgšanu, tā vietā šiem bērniem piedāvājot augt ģimeniskā vidē, kā arī par to, lai daļa sociālo aprūpes centru klientu varētu uzsākt patstāvīgu dzīvi. Lai to nodrošinātu, nepieciešama profesionālu cilvēku komanda un materiāltehniskā bāze, tādēļ Jelgavā jau nākamvasar tiks uzsākta pašvaldības īres nama Stacijas ielā 13 rekonstrukcija, atsakoties no kopmītņu tipa dzīvokļiem, to vietā veidojot servisa dzīvokļus, kas būs pielāgoti cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, kā arī grupu dzīvokļus, kuros ar asistenta palīdzību varēs dzīvot personas ar īpašām vajadzībām. Tur plānotas arī specializētās darbnīcas un pašvaldības īres dzīvokļi. Nākamais nozīmīgais solis būs ģimenes mājas izveide Nameja ielā 30 Jelgavas Bērnu sociālās aprūpes centra bērniem. Tāpat Jelgavas 6. vidusskolas peldbaseinu iecerēts pielāgot cilvēkiem ar kustību traucējumiem,» plānotās DI aktivitātes Jelgavā iezīmē R.Vectirāne.
D.Strautkalne uzsver, ka Jelgavā jau šobrīd attiecīgajām mērķgrupām ir ļoti attīstīts sociālo pakalpojumu klāsts. «Jelgavā tiek piedāvāti grupu dzīvokļi, dienas centri cilvēkiem ar invaliditāti, dažādi pakalpojumi ģimenēm, kurās aug bērni ar funkcionāliem traucējumiem. Taču, ņemot vērā Jelgavas iedzīvotāju skaitu un prognozēto minēto trīs mērķgrupu cilvēku skaita pieaugumu, pakalpojumu loks ir jāpaplašina. Mūsuprāt, DI projekts ir iespēja attīstīt infrastruktūru, piesaistot ES līdzekļus, kā arī izstrādāt jaunus pakalpojumus,» tā D.Strautkalne, vērtējot, ka Jelgava to dara ļoti pārdomāti.
Tāpat Jelgavā, ēkā Zirgu ielā 47, plānots izveidot daudzfunkcionālu pakalpojumu centru, iekļaujot dienas aprūpes centru ar piecām vietām, sociālās rehabilitācijas un Montesori kabinetu ar sešām vietām, «Atelpas brīža» pakalpojumu desmit klientiem – bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, dienas aprūpes centru ar deviņām vietām pieaugušajiem, kuriem ir garīga rakstura traucējumi, un krīzes centru ar 20 vietām.
Jau zināms, ka Eiropas Reģionālās attīstības fonds projektā iesaistītajai 21 Zemgales pašvaldībai kopumā piešķirs 7,7 miljonus eiro infrastruktūras izveidei, bet sociālo pakalpojumu īstenošanai pašvaldības varēs iegūt līdzekļus no Eiropas Sociālā fonda. Katrai pašvaldībai būs jāiegulda arī līdzfinansējums.
Ar DI projekta plāna 1. redakcijas materiāliem var iepazīties ZPR mājaslapā www.zemgale.lv, sadaļā «Attīstība», «Sabiedrības līdzdalība», un projekta «Atver sirdi Zemgalē!» mājaslapā www.atversirdi.lv. Pēc sabiedriskās apspriešanas projekta īstenotājs izvērtēs iesniegtos priekšlikumus un aktualizēto redakciju atkārtoti iesniegs izskatīšanai ZPR Attīstības padomei.
Foto: JV