Nākampirmdien, 18. maijā, Jelgavas 3. un 4. pamatskolā, lai veicinātu zaļo dzīvesveidu un domāšanu, «DnB Nord Banka» sāks vides izglītošanas kampaņu «Uzdzīvo zaļi!». Šajā dienā sākumskolas audzēkņi mācīsies dzīvot saskaņā ar dabu, taupīt energoresursus un būt «zaļāki».
Ritma Gaidamoviča
Viena no pasākuma pārstāvēm Kristīne Circene informē, ka projekta pirmajā posmā, kura laikā sākumskolas audzēkņi mācīsies dzīvot saskaņā ar dabu, taupīt energoresursus un būt «zaļāki», notiks nodarbības divās pilsētas un divās Jelgavas rajona skolās.
Kampaņas «Uzdzīvo zaļi!» mērķis ir vairot bērnu zināšanas par vides aizsardzības nozīmi un sekmēt sociālās atbildības apziņas veidošanos. Viens no kampaņas pamatuzdevumiem ir rosināt bērnus padomāt par vienkāršiem, bet efektīviem paņēmieniem, kā veidot savus ikdienas paradumus, kas neprasa daudz laika un saudzē dabu, saglabājot to tīrāku un skaistāku. Nodarbību laikā lektori – vides speciālisti – skolu 1. – 4. klašu skolēniem stāstīs, kā būt draudzīgākiem dabai.
«Domājot par to, kas nepieciešams, lai Latvijā tiktu veicināta zaļā domāšana un zināšanas par zaļo dzīvesveidu, nonācām pie secinājuma, ka būtiskākā aktivitāte ir izglītība! Izglītība, kas liek bērniem apzināties, ka būt zaļam ir gudri, moderni un stilīgi un ka tā ir ilgtermiņa vērtība, ko mēs varam nodot tālākajām paaudzēm. Tādējādi jau no mazotnes ar interaktīvu pasākumu palīdzību bērni ir jāiesaista videi draudzīgās aktivitātēs, lai pamazām zaļā pieeja kļūtu par mūsu ikdienas dzīvesveidu,» saka «DnB Nord Bankas» viceprezidents Ivars Kapitovičs.
«DnB Nord Banka» sadarbībā ar mākslinieci Irēnu Lūsi sagatavojusi arī īpašu «Zaļo darbu ābecīti», lai kopā ar bērniem zīmētu, krāsotu un tādējādi iemācītos dabai noderīgos darbus. Grāmatas galvenais varonis ir Nordiņš, kurš sniedz padomus un aicina «uzdzīvot zaļi».
Grāmatā atraktīvais Nordiņš stāsta, kā pareizi šķirot atkritumus, rūpēties par meža nepiesārņošanu, izvēlēties videi draudzīgu iepakojumu, taupīt ūdeni, izvēlēties videi draudzīgus pārvietošanās līdzekļus, piemēram, velosipēdu un citus. «Mēs reti iedomājamies, ka dažkārt nodarām pāri dabai un paši sev. Būt draudzīgam pret dabu patiesībā nemaz nav grūti. Ir daudz vienkāršu paradumu, kas ļauj saudzēt dabu, saglabāt to tīrāku un skaistāku,» teikts «Zaļo darbu ābecītē» Nordiņa priekšvārdā.
LR Vides ministrijas galvenais speciālists vides izglītībā un sabiedrības līdzdalībā Ēriks Leitis atzīst: «Vides izglītība ir viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem videi kaitīgās slodzes samazināšanā. Ir ārkārtīgi svarīgi sākt veikt šos soļus, izglītojot mūsu nākotnes paaudzes. Vides izglītība sevī ietver ne tikai ētiku un rīcības mērķus, bet arī pilnveido bērnu zināšanas par dabas un vides izziņas procesiem. Bieži vien tieši bērni ir tie, kas ar savu rīcību un motivāciju veicina vides izglītības apgūšanu vecākām paaudzēm, īpaši saviem vecākiem.»
Rudenī plānots organizēt kampaņas «Uzdzīvo zaļi!» otro posmu un turpināt iesākto darbu bērnu izglītošanā.