Zīme «Uzmanību! Agresīva vārna», kas iedzīvotājus brīdina netālu no slimnīcas «Ģintermuiža», nav joks, un šajā pavasarī vārna atkal iedzīvotājiem uzklupusi. Pie slimnīcas uzstādīta papildu brīdinoša zīme, un vārnas «sagūstīšanas» darbos iesaistīts dzīvnieku ķērājs. Pagaidām gan tā notverta nav.
Ligita Vaita
Pašvaldības policijas sabiedrisko attiecību speciāliste Sandra Reksce norāda, ka policijā maija beigās ir saņemts iesniegums no slimnīcas «Ģintermuiža», ka agresīva vārna klūp virsū slimnīcas darbiniekiem un apmeklētājiem.
Jau vairākus gadus pie taciņas, kas gar Filozofu ielu ved uz slimnīcu «Ģintermuiža», ir uzstādīta zīme «Uzmanību! Agresīva vārna». Pašvaldības iestādē «Pilsētsaimniecība» norāda, ka pēc saņemtajām sūdzībām tagad uzstādīta papildu zīme netālu no ieejas slimnīcā, bet apkārtnei īpašu uzmanību pievērš dzīvnieku ķērājs.
«Atsevišķas sūdzības par agresīvām vārnām saņemu katru gadu. Kamēr vārnām nav mazuļu, tās ir mierīgas, bet tieši pašlaik ir putnēnu laiks, tāpēc tās var kļūt agresīvas,» skaidro dzīvnieku ķērājs Jānis Bite, ar kuru «Pilsētsaimniecībai» noslēgts līgums par klaiņojošo dzīvnieku ķeršanu pilsētā. Tomēr viņš norāda, ka uzdevums noķert agresīvo vārnu nav no vieglajiem. «Ir, protams, daži veidi, piemēram, uzstādīt speciālus būrus, taču katrs šāds būris maksā vismaz 150 eiro. Būtu iespēja uzstādīt skaņu ierīces putnu atbaidīšanai, taču, protams, ne jau pilsētā, jo tās traucētu iedzīvotājiem. Arī nomierinošu medikamentu iebarošana vai šaušana pa putniem ir pilnībā izslēgta,» skaidro dzīvnieku ķērājs. Tomēr viņš stāsta, ka ik pāris stundas pārbauda «Ģintermuižas» apkārtni, kā arī izliek ēsmu barības veidā, taču joprojām pats vārnu nav redzējis. «Ja es vismaz to būtu ieraudzījis, varētu tālāk domāt, kā rīkoties, bet pagaidām nevienu agresīvu vārnu neesmu pat redzējis. Tas, protams, izklausās kuriozi, bet jāsaprot, ka dažādi putni šajā parkā pārlido ik pāris sekundes. Kura ir konkrētā vārna, kamēr tā neizrāda agresijas pazīmes, atšķirt ir ļoti grūti,» spriež dzīvnieku ķērājs.
Viņš vērtē – lai noķertu putnu, varētu būt vajadzīga ornitologu palīdzība. «Esmu glābis ievainotus putnus, kuri īpaši nepretojas, bet pamēģiniet noķert veselu putnu brīvā dabā! Tomēr visbiežāk putni kļūst mierīgi, tiklīdz viņu mazuļi tiek laukā no ligzdas un iemācās paši lidot,» tā J.Bite. Viņš arī skaidro, ka, visticamāk, vārna šogad mainījusi ligzdošanas vietu, jo pērn tās ligzda ir manīta blakus esošo garāžu tuvumā, bet šogad ligzdas tur vairs nav.
Savukārt, kamēr vārnas mazuļi nav paaugušies un pati agresīvā vārna noķerta, speciālisti aicina parka apkārtnē uzvesties mierīgi un ar lieku troksni putnu nekaitināt.
Foto: Ivars Veiliņš