Jaunākie cenu monitoringa rezultāti liecina, ka jau septembrī cenas eiro tika norādītas 48 procentos gadījumu un lielākā daļa tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietu darbinieki bija informēti par prasību no 1. oktobra cenas norādīt arī eiro. Apkopotie septembra cenu monitoringa rezultāti liecina, ka cenu pieaugums ir novērots 9 procentos gadījumu, savukārt 6 procentos gadījumu cena ir samazinājusies.
www.jelgavasvestnesis.lv
Ekonomikas ministrijas (EM) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evita Urpena informē, ka vairākumam preču pamata cena ir palikusi nemainīga – 85 procentos gadījumu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas nav novērotas. Tomēr cenu izmaiņas novērotas starp dažādām precēm un pakalpojumiem dažādās Latvijas pilsētās un atšķirīgu pakalpojumu sniedzēju vidū. Salīdzinot ar iepriekšējā mēneša monitoringa datiem, cenu svārstības novērotas galvenokārt sezonas produktiem un pakalpojumiem. Periodā raksturīgs cenu samazinājums dārzeņiem saistībā ar jauno ražu, kā arī cenu svārstības viesnīcu un ēdināšanas pakalpojumiem, jo līdz 1. oktobrim vēl turpinās aktīvā tūrisma sezona.
Pārtikas produktu cenas lielākoties ir palikušas nemainīgas. Pārtikas produktu grupā cenas pieaugušas Holandes un Krievijas sieram, kā arī kausētajam sieram, savukārt garšvielas un apelsīnu sula kļuvusi lētāka. Sezonalitātes ietekmē izplatītas ir cenu svārstības augļiem un dārzeņiem – cenas pieaugušas gurķiem, bet turpina samazināties tomātiem, kartupeļiem, kāpostiem un burkāniem. Lētāki kļuvuši arī apelsīni un vīnogas. Cenas 0,01 – 0,04 santīmu robežās ir svārstījušās degvielai. Saistībā ar degvielas cenām jāuzsver, ka 2013. gada jūlijā pasaules biržās bija vērojams straujš naftas produktu cenu kāpums un augustā pasaules naftas produktu cenas ir stabilizējušās. Latvijas degvielas cenās tas atspoguļojās jūlijā, augustā un septembra sākumā (kāpums degvielas cenām bija neliels, jo jāņem vērā, ka energoresursu cenas Latvijas tirgū ir atkarīgas arī no eiro un ASV dolāra kursa svārstībām). Ņemot vērā, ka pasaules naftas cenas ir stabilizējušās, tad, visticamāk, septembrī kāpums degvielas cenām nebūs vērojams.
Savukārt pakalpojumu grupā cenas visbiežāk pieaugušas ēdināšanas pakalpojumiem – piemēram, Cēzara salātu porcijai un zupai «Soļanka». Septembra cenu monitoringā ir konstatēts arī cenu pieaugums preses izdevumiem 1 – 10 santīmu apmērā, kas, visticamāk, saistīts ar cenu noapaļošanu un cenu norādīšanu eiro no 1.oktobra, tomēr šāds cenu kāpums preses izdevumiem būtisku ietekmi uz kopējo patēriņa cenu līmeni nerada. Viesnīcu, skaistumkopšanas, kā arī taksometra un autoskolu pakalpojumu cenas svārstījušās abos virzienos.
Tāpat EM norāda, ka septembra cenu monitoringa datu apkopojumā tika pārbaudīts arī tirgotāju un pakalpojumu sniedzēju norādītais valūtas maiņas kurss, kā rezultātā atsevišķām precēm novērotajās tirdzniecības vietās tika konstatēta neatbilstoša cenu konvertācija. Atšķirības tika konstatētas pāris centu svārstībā gan par labu patērētājam, gan tirgotājam. Pēc saziņas ar konkrētajām tirdzniecības vietām, tika konstatētas sistēmas kļūdas un šobrīd neatbilstības sistēmā ir novērstas.
Septembrī veiktā cenu monitoringa rezultāti ir publicēti Ekonomikas ministrijas mājas lapā www.em.gov.lv, kas salīdzināmi ar iepriekšējos mēnešos veiktā monitoringa rezultātiem.