Šonedēļ Jelgavas pils Sudraba zālē atkal ieskanējās Frankofonijas pavasaris, kas ar daudzveidīgiem izzinošiem un radošiem pasākumiem Jelgavas pilī ienesa daļiņu Francijas šarma.
«Francijas vēstniecības diplomāts Žils Bonviāls prezentācijā par franču mūsdienu ainavām lika aizdomāties par to, kā pilsētvides neizteiksmīgās būves var pārvērst vizuāli baudāmos objektos, izmantojot tikai tradicionālus materiālus. Taču vispirms ir jārada interesanta ideja, kuru iestrādāt koncepcijā. Kā atzīst LLU mācībspēki, vairākas no prezentācijā redzētajām idejām varētu noderēt arī Jelgavas vizuālā tēla izkopšanai,» stāsta Frankofonijas pasākuma rīcības komitejas vadītāja Daina Grasmane.
Par nozīmīgu Latvijas sadarbības partneri ir kļuvusi Kanāda. Vēstniecība labprāt iesaistās Frankofonijas aktivitātēs, jo franču valoda ir viena no divām oficiālajām valsts valodām. Ar galvenajiem sadarbības rezultātiem ekonomikas, drošības un kultūras jomās iepazīstināja Kanādas vēstniecības pārstāves Elīna Sprance un Dace Černišova. Savukārt LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultātes zinātnieki un mācībspēki var lepoties ar pētījumu rezultātiem, kas gūti, sadarbojoties ar Tulūzas Universitāti. Pārtikas tehnoloģijas fakultātes vadošās pētnieces Zandas Krūmas prezentācija liecināja, ka LLU ir līdzvērtīgs sadarbības partneris un gan LLU, gan Tulūzas Universitāte savstarpēji bagātinās viena no otras, sniedzot savu lietpratību.
Bet Jelgavas Amatu vidusskolas direktore Edīte Bišere stāstīja par sadarbību ar Francijas izglītības iestādēm. «Īstenojot starptautiskus projektus, aizritējuši desmit gadi. Frankofonijas svētkos neaizmirstamu pārsteigumu sagādāja Jelgavas Amatu vidusskolas audzēkņi, demonstrējot skolotāju vadībā radītos Napoleona laiku tērpus un frizūras. Viņu priekšnesums papildināja romantisko noskaņu, ko pasākumā radīja franču mūzika un pilsētvides ainavas,» stāsta Frankofonijas pasākuma rīcības komitejas vadītāja.
Frankofonijas svētkos notika arī gastronomijas konkurss «Frankofono valstu nacionālā virtuve», kurā uzvaru guva LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultātes 2. kursa studentes. «Viņu veiktais uzdevums liecināja, ka studentes pazīst franču nacionālo virtuvi un arī prot likt lietā savas svešvalodu zināšanas,» norāda D.Grasmane.
Arī Spīdolas ģimnāzija spilgti parādīja savu skolu. «Līgas Rudzītes sagatavotā slīdrāde ar Francijas un Kanādas skatiem, fona mūzika ieveda franču šarma un romantikas pasaulē, un visus apbūra Elīnas Kopteļevas emocionālais dziedājums un Rēzijas Madaras Fridrihsones runātā dzeja. Kitija Dombrovska un Didzis Ruicēns apliecināja savas valodu un uzstāšanās prasmes, pārliecinoši vadot Frankofonijas pasākumu. Franču valodas skolotāja Inga Branta bija patiesi gandarīta par savu skolnieku veikumu,» vērtē D.Grasmane. Bet Laura Žeka, Betija Elizabete Vīksniņa un Katrīna Sproģe saņēma atzinības rakstus no LLU Valodu centra un Francijas vēstniecības balvas par augstiem sasniegumiem eseju konkursā «Frankofono valstu impresijas».
Tradicionāli Frankofonijas svētkos piedalījās arī Jelgavas Valsts ģimnāzija. Franču valodas skolotāja Ilze Liepa-Nagle un skolēni gādāja, lai viņu sagatavotais priekšnesums – ceļojums pa Parīzes ielām – radītu jautru gaisotni.
Frankofonijas svētkus organizēja LLU Valodu centrs.
Foto: no LLU arhīva