Kāds ir bijis šā gada lielākais notikums pilsētā, kurā piedalījušies visvairāk jelgavnieku? Varbūt sākotnēji nav nemaz tik viegli atbildēt uz šādu šķietami vienkāršu jautājumu. Kāds sāks uzskaitīt vienu vai otru kultūras, sporta pasākumu, un zināma taisnība noteikti būs, jo dažs no lielajiem festivāliem pilsētā pulcē desmitiem tūkstošu skatītāju, taču šo tūkstošu vidū liela daļa ir pilsētas viesu. Taču mēs meklējam notikumu, kurā vistiešāk iesaistījušies jelgavnieki… Un atrodam – šā gada 6. jūnijā pašvaldības vēlēšanās piedalījās vairāk nekā 21 000 pilsētnieku. Patiesībā šķiet, ka viss šis gads pagāja tādā kā vēlēšanu zīmē: līdz jūnijam – gatavošanās tām, priekšvēlēšanu kampaņas, solījumi un paveiktā vērtēšana, bet no jūlija – jaunā sasaukuma domes deputātu darbs, ko arvien vēl vērtē vēlētājs.
Priekšvēlēšanu cīņā neiztika bez skaļiem saukļiem, pat savstarpējiem apvainojumiem – aktīvāki bija tie, kas līdz šim domē nestrādāja, tāpēc arī viņu solījumi skaļāki un pārmetumi esošajiem deputātiem uzkrītošāki. Šķiet, agresīvākie šoreiz bija LPP/LC, kas, tā vien izskatījās, sevi par vēlēšanu uzvarētājiem kronēja, vēl pirms paši iedzīvotāji paspēja izteikt savu viedokli balsojot. Tomēr, kā vēlāk atzina LPP/LC Jelgavas nodaļas vadītājs Dainis Liepiņš, iespējams, viņiem pietrūkusi politiskā pieredze un sarakstā nav bijis pietiekami daudz speciālistu. «Ar savu konfrontāciju mēs panācām, ka vēlētāji sliecās atbalstīt pie varas esošās partijas.» Taču, kā vēlāk izrādās, arī par tiem, kas atbalstīja LPP/LC, tagad īstas skaidrības nav – cik no viņiem patiesi balsoja par šīs partijas solījumiem, bet cik vēlētāju vienkārši tika uzpirkti: šo lietu jau pēc vēlēšanām izmeklēja Drošības policija, bet nupat kā prokuratūra uzrādījusi apsūdzību vēlētāju balsu pircējiem. Tagad atliek vien gaidīt tiesas procesu, lai saprastu, kas īsti šai partijai balsis pirka, cik lielos apmēros un vai vainīgie saņems sodu.
Taču vēlēšanu rezultāti pierādīja – jelgavnieki tik vienkārši uz solījumiem neuzķeras un izvērtē paveikto: vēlēšanās uzvaru gūst Zaļo un Zemnieku savienība.
Īsu brīdi pēc vēlēšanām, šķiet, partiju vēlmē citai citu pārtrumpot iestājas tāds kā relatīvs klusums – pat tās partijas, kas līdz šim jelgavnieku visvairāk atbalstītos «zaļos zemniekus» zākājušas, nu paziņo, ka gatavas strādāt vienā komandā ar viņiem. Šie izteikumi gan izplēn tikpat ātri kā uzradušies, jo, kā izrādās, bez komplektā saņemta augsta amata domē atbildīgi neviens no šiem «aktīvistiem» nav gatavs strādāt.
Līdz ar visu Latviju arī Jelgavā 1. jūlijā notiek domes priekšsēdētāja vēlēšanas – deputātu vairākums apliecina, ka ir gatavi arī turpmāk strādāt Andra Rāviņa vadībā. Tāpēc vien likumsakarīgi, ka pilsētas pārvaldē kardinālas izmaiņas nenotiek – mērķtiecīgi tiek īstenoti iesāktie darbi un projekti, kas noteikti ir vēl būtiskāk, ja to vērtē valsts ekonomiskās situācijas kontekstā. Pārrāvums darbos vai pieslīpēšanās jaunajiem pienākumiem krīzes brīdī noteikti nav īsti vietā.
Gunita Smiltāne, Spīdolas ģimnāzijas politikas skolotāja:
«Pats svarīgākais, ko es kā vienkāršs jelgavnieks jūtu no domes un pašvaldības puses, ir stabilitāte. Un, manuprāt, tas šā brīža ekonomiskajā situācijā ir ļoti svarīgi. Ir sajūta, ka pilsētas vadība zina, kas un kā jādara. Es redzu, ka operatīvi tiek reaģēts uz pārmaiņām valstī, meklēti veidi, kā palīdzēt iedzīvotājiem. Manuprāt, šis nav tas laiks, kad var realizēt savas politiskās ambīcijas. Katrā ziņā šobrīd es neredzu pamatojumu mest akmeni pašvaldības dārziņā, man vienkārši nav tādas informācijas, kas varētu būt tam par pamatu. Vienīgi satrauc tas nesmukums ar LPP/LC balsu pirkšanu – ne tikai kā iedzīvotāju, vēlētāju, bet arī kā Vēlēšanu komisijas locekli. Vēlētājs uzticas, bet izrādās, ka kādam tā vēlme pēc varas ir pārāk kārdinoša…»
Sagatavoja: Kristīne Langenfelde, foto: Ivars Veiliņš