«Šī ir pirmā vasara, kad šeit, mājas priekšā, vispār sastādīju ziedus. Un uzreiz izauguši tādi greznumi,» par pašas pieredzē līdz šim garākajiem izaudzētajiem ziediem priecājas dārza Lielupes ielā 24 saimniece Rita Skaidrīte. Garākā viņas gladiola šovasar sasniegusi 195 centimetru garumu, taču blakus tai aug vēl vairākas «brašules» – 191 un 180 centimetru garumā.
Ligita Lapiņa
«Šī ir pirmā vasara, kad šeit, mājas priekšā, vispār sastādīju ziedus. Un uzreiz izauguši tādi greznumi,» par pašas pieredzē līdz šim garākajiem izaudzētajiem ziediem priecājas dārza Lielupes ielā 24 saimniece Rita Skaidrīte Indāre. Garākā viņas gladiola šovasar sasniegusi 195 centimetru garumu, taču blakus tai aug vēl vairākas «brašules» – 191 un 180 centimetru garumā.
Kundze savos 80 gados vēl naski kopj dārzu un gladiolas iestādījusi tikai pirmo gadu. «Iepriekš man te auga kartupeļi, taču tiem nepatika mitrā zeme. Nolēmu, ka pietiek mocīties, un šogad dobē iestādīju ziedus – gladiolas un cinijas,» stāsta jelgavniece, atklājot, ka sīpolu ziedus nemaz nav īpaši meklējusi, bet gan pavasarī iegādājusies netālajā «Maximā».
«Nekā speciāli zemi arī nemēsloju. Pagājušajā gadā kartupeļu zemei drusku pieliku putnu mēslus, var jau būt, ka kaut kas no barības vielām saglabājies un puķēm tīri labi patīk,» spriež Indāres kundze. Kaut arī apkārtējo interese par ziediem ir liela, viņa ir stingri nolēmusi – ziedus nost negriezīs un ļaus tiem ziedēt, cik vien ilgi izdosies.
Par negaidīti garo ziedu pārsteigti arī Latvijas Dabas muzejā, kur tieši pašlaik noris gatavošanās ikgadējai gladiolu izstādei. Taču izstādes galvenais organizators Latvijas Gladiolu un īrisu biedrības prezidents Laimonis Zaķis teic, ka lielziedu gladiolu garums parasti sasniedz 120 – 160 centimetrus. «Virs 160 centimetriem – tās jau skaitās tiešām garas gladiolas,» vērtē L.Zaķis.
Viņš gan uzsver, ka gladiolu kvalitāte vērtējama ne tikai pēc to garuma. «Izstīdzēt jau var jebkuru ziedu, bet gladiolu kvalitāti nosaka daudzi faktori – ziedu pumpuru skaits, to izkārtojums ziedvārpā, arī vienlaikus uzplaukušo ziedu skaits. Līdz ar to garums ir tikai viens no gladiolas rādītājiem,» skaidro selekcionārs. Tomēr, novērtējot jelgavnieces izaudzēto «rekordisti», viņš atzīst – ziedu un pumpuru skaits liecina par kvalitatīvu gladiolu.
«Man pagājušajā rudenī izauga ap 180 centimetru gara gladiola, taču, jāsaka, mēs biedrībā īpaši nemēdzam «mērīties» ar gladiolu garumiem, tāpēc tos īpaši nepiefiksējam. Bet, nu, pagājušajā gadā man viena tāda izauga,» atklāj L.Zaķis.
Tiesa, uzzinot, ka Indāres kundze sīpolus pirkusi lielveikalā, selekcionārs prognozē, ka nākamajā gadā būs jāstāda jauni. «Pieredze rāda, ka lielveikalos pirktie sīpoli mūsu vasarās nespēj uzņemt pietiekami daudz saules enerģijas un tāpēc ziemu nepārdzīvo. Tie visbiežāk izkalst,» tā L.Zaķis.
Pat ja nākamajā gadā ziedi vairs tik krāšņi neizaugs vai, iespējams, jāstāda būs jauni sīpoli, saimniece par šī gada izdošanos ir lepna. «Kaimiņi brauc garām un atskatās,» tā viņa, piebilstot, ka tāpēc ziedus nost negriež un nedomā tos nedz kādam dāvināt, nedz turēt vāzē. «Lai aug tik ilgi, cik var. Nākamgad noteikti stādīšu atkal,» smaidot teic Indāres kundze.
Foto: Vineta Zelča