Jelgavā apstiprināti divi gripas gadījumi, informē Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) speciāliste Elvīra Brūvere. Taču viņa akcentē, ka šie dati ir no ārstniecības iestādēm, kuras iesaistījušās LIC monitoringā, tādēļ iespējams, ka patiesībā mūsu pilsētā saslimuši ir vairāk iedzīvotāju.
Sintija Čepanone
Aizvadītajā nedēļā gripas intensitāte Latvijā kopumā trīskāršojusies, sasniedzot vidēji 12,3 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu, kad šis rādītājs bija 3,8 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, liecina LIC gripas un akūto augšējo elpceļu infekciju monitoringa dati. Un pirmie divi gripas gadījumi fiksēti arī Jelgavā. LIC Epidemioloģiskās drošības un sabiedrības veselības departamenta Infekcijas slimību profilakses Pretepidēmijas pasākumu nodaļas Zemgales reģiona vecākā epidemioloģe E.Brūvere norāda, ka tādējādi saslimstība ar gripu mūsu pilsētā ir 24 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. «Gripa reģistrēta pacientiem vecuma amplitūdā no 15 līdz 64 gadiem,» tā viņa.
Nedēļas laikā vidēji pusotru reizi augusi arī saslimstība ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām – no 1310 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju līdz 2091 gadījumam pagājušajā nedēļā. «Tāpat kā iepriekš, saaukstēšanās visvairāk skārusi pirmsskolas un skolas vecuma bērnus, un ar augšējām elpceļu infekcijām visbiežāk slimo bērni līdz četrpadsmit gadiem. Tiesa gan – pirmsskolas izglītības iestāžu un skolu apmeklējums vēl aizvien ir normas robežās: bērnudārzus apmeklē apmēram 75 procenti audzēkņi, skolas – 90 procenti,» tā E.Brūvere, skaidrojot arī, ka izglītības iestāžu, īpaši bērnudārzu, apmeklējumu ietekmē arī aukstie laikapstākļi, kā dēļ vecāki uz dārziņu bērnu izvēlas nelaist.
«Ņemot vērā, ka nu arī Jelgavā apstiprināti pirmie gripas gadījumi, iedzīvotāji vēl daudz lielāku uzmanību aicināti pievērst profilaktiskajiem pasākumiem, tostarp telpu vēdināšanai, personīgajai higiēnai, tāpat jāizvairās no plašu publisku pasākumu apmeklēšanas,» atgādina E.Brūvere.
Jāpiebilst, ka šosezon Latvijā apstiprināti 38 gripas gadījumi, liecina LIC apkopotie dati. Tiesa gan – nevienā no pilsētām gripas intensitāte nav pārsniegusi 100 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju. Ja šis slieksnis tiek sasniegts, saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem tiek paziņots par gripas epidēmijas sākumu valstī.
LIC epidemiologi gan uzskata, ka saslimušo skaits ar gripu ir lielāks, taču ne visas attiecīgās iestādes iesaistījušās monitoringā. Pašlaik gripas un akūto augšējo elpceļu infekciju monitoringa datus LIC epidemioloģiskajam dienestam sniedz 60 ģimenes ārsti, 11 slimnīcas, 40 skolas un 40 pirmsskolas izglītības iestādes.