Gripas radītāji Jelgavā uzlabojas gan saslimušo skaita, gan izglītības iestāžu apmeklējuma ziņā, aktuālos gripas monitoringa datus komentē Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Elvīra Brūvere, norādot, ka šobrīd Jelgavā reģistrēti 1295,8 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, kas, salīdzinot ar situāciju nedēļu iepriekš, ir vērā ņemams kritums. Tiesa, gripas epidēmijas slieksnis vēl aizvien ir pārsniegts, tādēļ iedzīvotāji arī turpmāk aicināti ievērot piesardzības pasākumus.
Sintija Čepanone
Noteiktie gripas ierobežojošie pasākumi pilsētā šobrīd ir spēkā līdz 18. februārim, tādēļ atcelts arī 12. februārī plānotais jauno jelgavnieku sveikšanas pasākums «Mūs gaida, mēs nākam».
Pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvalde informē, ka tas notiks 5. martā pulksten 11, sveicot pērn novembrī un decembrī dzimušos 129 jelgavniekus.
SPKC Infekciju slimību profilakses un pretepidēmijas pasākumu nodaļas Zemgales reģionālās nodaļas vecākā epidemioloģe E.Brūvere stāsta, ka atbilstoši aktuālajiem gripas monitoringa datiem šobrīd mūsu pilsētā reģistrēti 1295,8 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, taču nedēļu iepriekš šis rādītājs bijis krietni augstāks – 2130,5 saslimšanas gadījumi. Tādējādi gripa pamazām atkāpjas, par ko liecina arī izglītības iestādēs veiktais monitorings – skolu apmeklējums no 67,8 procentiem nedēļu iepriekš audzis līdz 89,17 procentiem, savukārt bērnudārzu apmeklējuma rādītāji no 53,4 procentiem nedēļas laikā paaugstinājušies līdz 61,6 procentiem. «Tāpat kā iepriekš, visaugstākā saslimstība ar gripu arī šobrīd vērojama bērnu un jauniešu vidū – visvairāk slimo bērni līdz 14 gadiem,» komentē E.Brūvere.
Kaut arī monitoringa dati uzrāda gripas izplatības samazināšanos, epidēmijas slieksnis valstī, tostarp Jelgavā, vēl aizvien ir pārsniegts – par gripas epidēmijas beigām tiek paziņots, ja vismaz divu nedēļu laikā nevienā no gripas monitoringā iesaistītajām teritorijām šis rādītājs nepārsniedz 100 pacientu uz 100 000 iedzīvotāju. «Tādējādi iedzīvotāji vēl aizvien aicināti ievērot visus piesardzības pasākumus, tostarp izvairīties apmeklēt publiskus pasākumus telpās. Piesardzīgiem jābūt arī cilvēkiem, kuri ir vakcinējušies pret gripu, jo jāapzinās, ka neviena vakcīna nenodrošina 100 procentu garantiju. Ja gadās saslimt, protams, cilvēki, kuri ir vakcinējušies, gripu pārslimo vieglāk, taču vakcīna pilnībā neizslēdz saslimšanas risku,» skaidro E.Brūvere, norādot, ka šai sezonai izstrādātajā gripas vakcīnā nav iekļauts viens gripas vīrusa paveids, kura izplatība pretēji prognozēm šogad tomēr novērota. «Katru gadu, balstoties uz iepriekšējā gada monitoringa rādītājiem, laboratoriskiem izmeklējumiem un prognozēm, tiek izstrādāta jauna vakcīna, līdz ar to gripas sezonas laikā tā nepasargā pret visiem gripas vīrusa paveidiem, kas izplatīti Latvijā. Taču pavisam noteikti vakcīnā neiekļautais gripas vīruss nav vērojams vairumā gadījumu – tas ir tikai viens no vairākiem vīrusa paveidiem,» precizē SPKC vecākā epidemioloģe.
Jāpiebilst, ka saskaņā ar gripas monitoringa datiem vēl aizvien pašvaldībā ir spēkā rīkojuma «Par gripas un citu aktuālo augšējo elpošanas ceļu infekcijas slimību profilaksi» 5. punkts, kas līdztekus citiem piesardzības pasākumiem paredz ierobežot arī publiskus pasākumus telpās. Šobrīd ierobežojumi ir spēkā līdz 18. februārim.
Saistītās ziņas
Līdz 11. februārim pagarina gripas dēļ noteiktos ierobežojumus Jelgavā
Gripas epidēmijas dēļ atceltas nodarbības «Jundā» un vairāki pasākumi
Valstī izsludina gripas epidēmiju; arī Jelgavā pārsniegts epidēmijas slieksnis