Pēc vairāk nekā astoņu mēnešu remontdarbiem šonedēļ Jelgavas pilī atklātas LLU Bioekonomikas un ilgtspējīgo resursu vadības centra telpas – tajās ietilpst Aula un citas pils dienvidaustrumu spārna telpas, kas vēsturiski Jelgavas pilī bija Sudraba un Zelta zāles un hercoga guļamistaba, bet pēc remontdarbiem tās pielāgotas zinātnes funkciju un starptautiskās sadarbības pētniecības veicināšanai, informē LLU pārstāve Lana Janmere.
«LLU mērķis ir kļūt par vadošo zinātnes un tehnoloģiju universitāti Baltijas jūras reģionā ar specializāciju dabas resursu ilgtspējīgā izmantošanā sabiedrības dzīves kvalitātes paaugstināšanai. Tādēļ savu infrastruktūru, tostarp Jelgavas pili, attīstām, lai sasniegtu šo mērķi. Bioekonomikas un ilgtspējīgo resursu vadības centra izveide un tam paredzēto remontdarbu veikšana ir viens no soļiem vairāku aktivitāšu gaitā, kas LLU tiks īstenotas turpmāko gadu gaitā,» norāda LLU rektore Irina Pilvere. Bioekonomikas un ilgtspējīgo resursu vadības centrs darbosies kā starpdisciplināru pētījumu ierosmes un pētniecības rezultātu popularizēšanas centrs Latvijā un starptautiskā līmenī. Sagaidāms, ka centra darbība veicinās esošo zinātnisko institūciju atpazīstamību starptautiskajā pētniecības vidē un starptautisko sadarbību.
L.Janmere papildina, ka Bioekonomikas un ilgtspējīgo resursu vadības centrā veikta telpu vizuāla atjaunošana, uzstādītas modernas prezentāciju, apskaņošanas un pārraižu iekārtas. Tas jau ir pieejams konferenču un semināru organizēšanai, tostarp arī e-konferenču organizēšanai ar universitātes starptautiskās sadarbības partneriem.
Kaut arī vienu no nozīmīgākajām Jelgavas pils telpām – Aulu – būtiskas vizuālās pārmaiņas nav skārušas, tā ir ieguvusi jaunu sienu krāsojumu un skatuves aprīkojumu – būtiski ir uzlabota Aulas energoefektivitāte un drošība. «Šā gada 20. jūnijā vēsturiskajai Jelgavas pilij atzīmēsim 280 gadu jubileju, kad norisināsies konference, kas veltīta pils vēsturei dažādos laika posmos. Tāpat Jelgavas pilī kā baroka laika arhitektūras piemineklī izskanēs baroka mūzikas koncerts, kurā atskaņos darbus, kas ir radīti Kurzemes Zemgales hercoga galmā. Tādējādi pils būs atvērta ikvienam interesentam,» stāsta LLU muzeja vadītāja Ginta Linīte.
LLU direktors Andrejs Garančs stāsta, ka paralēli minētajiem darbiem norisinājās arī Jelgavas pils energoefektivitātes uzlabošanas pasākumi, kā rezultātā Bioekonomikas un ilgtspējīgo resursu vadības centra telpās veikta jaunas ventilācijas sistēmas uzstādīšana un nomainīti logi. Turklāt svarīgi atzīmēt, ka Jelgavas pils saglabās savu vēsturisko vērtību, jo telpu funkcionalitātes uzlabošanā ņemtas vērā arī šīs vēsturiskās celtnes īpatnības un ekspertu ieteikumi.
Centra izveide un telpu atjaunošana īstenota Eiropas Savienības fonda projekta «LLU un tās pārraudzībā esošo zinātnisko institūciju pētniecības, attīstības infrastruktūras un institucionālās kapacitātes stiprināšana» gaitā. Atbilstoši tam LLU zinātnes infrastruktūras attīstībā līdz 2021. gadam tiks ieguldīti 16 721 153 eiro. To paredz vienošanās starp LLU un Centrālo finanšu līgumu aģentūru. Projektu LLU īsteno kopā ar sadarbības partneriem – Dārzkopības institūtu un Agroresursu un ekonomikas institūtu. Savukārt ventilācijas sistēmas izbūve un logu nomaiņa īstenota projekta «Jelgavas pils energoefektivitātes nodrošināšana» gaitā, ko finansē Emisijas kvotu izsolīšanas instruments. Kopējās projekta izmaksas ir 6 701 654, 49 eiro, no kurām Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta līdzfinansējuma apjoms ir 4 000 000 eiro.
Foto: Ivars Veiliņš un LLU