Jaunie grozījumi Ministru kabineta grozījumos paredz, ka no 1. septembra aptiekās zāles vairs netiks izvietotas apmeklētāju apkalpošanas zāles daļā, kurā var uzturēties apmeklētāji. Šodien Aptiekāru īpašnieku asociācija Ministru kabinetam un Veselības ministrijai iesniegusi aicinājumu turpināt darbu pie noteikumiem. Jelgavas farmaceiti šos grozījumus vērtē dažādi.
Ritma Gaidamoviča
«Mēness aptieku» valdes priekšsēdētājs Jonass Jazbutis teic, ka uz jaunajiem grozījumiem raugās negatīvi. «Mēs ar neizpratni raugāmies uz aizliegumu izvietot bezrecepšu zāles pašapkalpošanās aptieku telpās, jo tādā veidā tiek vēl vairāk apgrūtināts farmaceita ikdienas darbs un samazināta iespēja apmeklētājiem iepazīties ar aptiekas bezrecepšu sortimentu, lietošanas instrukcijām un cita veida informāciju. «Mēness aptiekas» vienmēr ir iestājušās par to, ka cilvēkam ir noteikti jāsaņem konsultācijas no farmaceita par zāļu lietošanu, kā arī nav pieļaujama zāļu nepareiza un nepamatota lietošana, ko bieži izraisa reklāmas kampaņas masu mēdijos. Savukārt pareizi organizēts darbs aptiekā un farmaceitu pieejamība ļaus cilvēkiem iegūt nepieciešamo informāciju par zālēm, zāļu lietošanu un citiem ar veselības aprūpi saistītiem jautājumiem. Uzskatām, ka šāds nepārdomāts un aizliedzošs lēmums atstās arī negatīvu ietekmi uz pašapkalpošanās aptieku finansiālajiem radītājiem, kas jau šī brīža ekonomiskajā situācijā nav spīdoši. Attiecīgi tas atstās iespaidu uz darbinieku algām un nomaksātajiem nodokļiem valsts budžetā. Domāju, ka nepārdomātā lēmuma pieņēmēji ir vadījušie no emocijām, nevis saprātīgiem un ekonomiski pamatotiem apsvērumiem,» spriež J.Jazbutis.
SIA «Pils aptiekas» valdes locekle Dina Kurzemniece atzīst, ka šie grozījumi nav viennozīmīgi vērtējami. «Jā, tas ir atbalstāmi, ja aptiekas tiek pārvērstas par pašapkalpošanās iestādēm un ar dažādām reklāmām cilvēki tiek ietekmēti kādas zāles pirkt. Taču, ja aptiekas ir iekārtotas pa preču grupām ar paskaidrojumiem un cilvēkiem tiek piedāvātas divas iespējas – pašam paņemt vai uzprasīt farmaceitam -, tad mums šķiet, ka šis modelis ir atbalstāmāks. Jo ir jau cilvēki, kuri vēlas ātri nopirkt un doties prom, bet ir cilvēki, kuriem labāk patīk aprunāties ar farmaceitu. Mūsu aptiekas ir tā veidotas, lai klientiem piedāvātu abas iespējas – viņš var gan pats paņemt, gan pie farmaceita pajautāt. Šie grozījumi šķiet tāpēc, ka tik tiešām pēdējos gados zāļu tirgošana kļuvusi par biznesu, kur cilvēki reklāmu ietekmē paši sev iegādājas dažnedažādus medikamentus,» komentē D.Kurzemniece, atzīstot, ka «Pils aptiekas» jau domājušas, ko grozījumu gadījumā darīt. «Šie plaukti tukši nepaliks, tajos medikamentu vietā savietosim, piemēram, uztura bagātinātājus, speciālo bērnu pārtiku, higiēnas preces. Tas, protams, būs papildus darbs mums, taču šis modelis mūs apmierina un šķiet pat profesionālāks,» tā D.Kurzemniece.
Jaunās izmaiņas paredz valdības komitejā atbalstītie Veselības ministrijas (VM) rosinātie grozījumi noteikumos par zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtību, kas paredz, ka aptiekās zāles vairs netiks izvietotas apmeklētāju apkalpošanas zāles daļā, kurā var uzturēties apmeklētāji. VM skaidro, ka šāds aizliegums ir nepieciešams, lai neradītu maldīgu iespaidu, ka zāles ir plaša patēriņa produkts, kā arī lai pasargātu aptiekas apmeklētājus no iespējas iegādāties zāles, kuru lietošana konkrētajā gadījumā nav ārstnieciski pamatota un nepieciešama, tādejādi radot risku veselībai. Aptiekas apmeklētājam būs tiesības saņemt zāles, kuras izsniedz farmācijas speciālists, nodrošinot konsultācijas par šīm zālēm.
Tāpat VM norāda, ka šobrīd zāļu izplatīšanā aptiekās ir izveidojusies situācija, ka bezrecepšu zāles atrodas pašapkalpošanās plauktos apmeklētājiem brīvi pieejamā vietā, un aptiekas apmeklētāji tās var iegādāties, nesaņemot farmaceita konsultācijas par zāļu īpašībām, lietošanu, brīdinājumiem un riskiem, ja tās lieto kopā ar citām, piemēram, recepšu zālēm. Pēc ministrijas uzskatiem zāļu izvietošana apmeklētājiem brīvi pieejamās vietās nav pieļaujama, jo reklāmas ietekmē tiek veicināta bezrecepšu zāļu pārdošana un neracionāla lietošana. Jauno normu atbalsta Latvijas Farmaceitu biedrība, Latvijas Brīvo farmaceitu apvienība un Latvijas Farmācijas arodbiedrība. Pret šādu normu ieviešanu iebilda Ekonomikas ministrija, kura uzskata, ka šāds ierobežojums ir uzņēmējdarbību bremzējošs. No patērētāju tiesību aizsardzības viedokļa patlaban pircējs redz visu zāļu klāstu un cenas, kā arī nav atkarīgs tikai no farmaceita. Šādai nostājai gan asi iebilst VM pārstāvji, uzsverot, ka tieši farmaceita uzdevums ir pārdot piemērotākos medikamentus, par to uzņemoties arī pilnu atbildību.
Foto: Ivars Veiliņš