Šajā un nākamajā nedēļas nogalē Jelgavā notiks Tehnisko sporta veidu svētki. Viens no to organizatoriem, biedrības «Jaunatnes tehnisko sporta veidu centrs» dibinātājs Ēriks Gasparovičs, uzsver, ka svētku mērķis ir tikai viens – likt saprast, ka droša braukšana ir pāri visam.
Ilze Knusle-Jankevica
«Viss, ko mēs darām, ir virzīts uz to, lai popularizētu drošu braukšanu, un svētku rīkošana ir tikai viens no veidiem. Statistika rāda, ka joprojām liels ir uz ceļiem bojāgājušo skaits, īpaši jauniešu, bet laikam neviens nedomā, kāpēc tā notiek. Manuprāt, tas ir tāpēc, ka topošajiem autovadītājiem nemāca drošu braukšanu – tas, ko viņi iemācās, ir noteikumi, nevis kā vadīt auto droši un ātri,» stāsta Ē.Gasparovičs. Viņš piebilst, ka «ātri» ir stiepjams jēdziens, jo arī likumā atļautais ātrums 90 km/h ārpus neapdzīvotas vietas ir pietiekams, lai cilvēks ietu bojā.
Sporta svētki ir skaļāks pasākums, bet ikdienā Ēriks un viņa domubiedri trasē «Rullītis» piedāvā izbraukt ar kartingiem vai savu automašīnu. Jau nākamnedēļ būs gatavs puišu pašu konstruētais un būvētais divvietīgais kartings, ar kuru plānots izvizināt interesentus. «Ideju aizguvām no formulām – ir arī divvietīgas formulas. Jo kā lai citādāk cilvēkam parāda, kas tas kartings īsti ir, ja ne viņu kārtīgi izvizinot?» tā Ē.Gasparovičs.
Jelgava ir vienīgā vieta Latvijā, kur iespējams iznomāt sporta kartingus, īpaši lielāka grupa. Diemžēl braukšanas apstākļi «Rullītī» nav tie labākie – asfalts būtu jāatjauno, bet trūkst līdzekļu, un, lai gan nākotnē ir sapnis trasi attīstīt, šobrīd tā tik vien pietiek, lai to uzturētu. Tāpat drīzumā «Rullītī» atkal piedāvās izbraukt ar džipu pa bezceļa trasi. Braucamais biedrības īpašumā nonāca pirms trim gadiem, kad tagadējais finanšu ministrs Einars Repše kā privātpersona nolēmis uzdāvināt kādam Latvijas tehnisko sporta veidu klubam džipu. «No visiem Latvijas klubiem, kas nodarbojas ar jauniešiem, viņš izvēlējās mūs,» piebilst Ē.Gasparovičs.
Diemžēl interese par tehniskajiem sporta veidiem Jelgavā nav tik liela, kā gribētos, un Ē.Gasparovičs uzskata, ka problēma Latvijā ir tā, ka netiek domāts ilgtermiņā. Tas tad arī nopietni apdraud tehnisko sporta veidu, kas ir samērā dārgi, pastāvēšanu un attīstību. «Tehnika ir mums visriņķī, un tas nav nekas slikts. Cilvēki, kuri nodarbojas ar tehniskām lietām, spēj domāt un radīt arī nākotnes lietas, un tieši šādu cilvēku valstī trūkst, bet valdības attieksme nekādi neveicina to, lai jaunieši pievērstos tehniskajām lietām,» tā viņš.
Jāpiebilst, ka pie tehniskajiem sporta veidiem pieder ne tikai kartings un auto vai motokross, bet arī ūdensmotosports, riteņbraukšana, triāls, burāšana un citi. Turklāt Jelgavā ir izauguši tādi Latvijā pazīstami sportisti kā autobraucēji Mareks Štolcermanis un Karlīna Štāla, ūdensmotosportisti Nellija Šlēgelmilha, Uģis Gross un Liene Allere, kā arī daudzi citi.
Programma:
Foto: Ivars Veiliņš