Šodien Jelgavas Bezvainīgās Jaunavas Marijas Romas katoļu katedrālē notika atgūtās «Uzvaras Dievmātes» gleznas iesvētīšana, kuru klātienē apmeklēja apmēram 150 jelgavnieki. Svinīgajā pasākumā piedalījās gan bīskaps Edvards Pavlovskis, gan vēl vairāki garīdznieki.
«Lai Otrajā pasaules karā pasargātu gleznu no postījumiem, tā tika aizvesta, un vēlāk svētbildi uzskatīja par pazudušu, līdz 2013. gadā Jelgavas «Uzvaras Dievmātes» attēls atrasts draudzes mājā Kaunatē Latgalē. Gada sākumā mēs to atgādājām atpakaļ uz Jelgavu,» par «Uzvaras Dievmātes» gleznu, kas līdz 2013. gadam tika uzskatīta par zudušu, stāsta bīskaps E.Pavlovskis.
Mākslas darbs, kurā pilnā augumā attēlota Vissvētākā Jaunava Marija, stāvot uz mēness sirpja un rokās turot Jēzu, tapis 1737. gadā Jelgavā, un tā autors ir mākslinieks Johans Andreāss Leitners. Latvijas Mākslas akadēmijas asociētā profesore mākslas vēsturniece Kristīne Ogle izpētījusi, ka glezna kopš 1970. gada glabāta Kaunatas baznīcas sakristejā. Kaunatā pat atrasta lieciniece, kura atcerējusies, ka šo mākslas darbu 1970. gadā uz Kaunatu naktī slepus pārvedis priesteris Jānis Zelčs, kurš kopš 1966. gada bijis Jelgavas draudzes vikārs un apkalpojis arī Kalnciema draudzi.
Visus šos gadus glezna uzskatīta par pazudušu, bet 2013. gadā ar priestera Haralda Broka gādību glezna baznīcas krājumos pamanīta, ielikta jaunā rāmī un novietota Kaunatas draudzes namā, bet šoziem pārvesta atpakaļ uz savām mājām – Jelgavu. «Gleznai piemīt ne vien reliģiska, bet arī augsta mākslinieciskā vērtība – šobrīd norit process par tās iekļaušanu valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā,» skaidro E.Pavlovskis, papildinot, ka gleznai ir nepieciešama restaurācija.
Jāpiebilst, ka šo svētbildi jelgavnieki varēja iepazīt jau 2015. gadā, kad Jelgavas katoļu katedrālē bija apskatāma izstāde «Dievmātes tēls Latvijā». Ekspozīcijā bija apkopotas informatīvas planšetes ar Dievmātes attēliem, un katram līdzās bija lasāms detalizēts apraksts. Tagad beidzot jelgavniekiem būs iespēja aplūkot oriģinālu – gleznu, kas pēc iesvētīšanas atradīsies Jelgavas Bezvainīgās Jaunavas Marijas Romas katoļu katedrāles altārī. Baznīca meklēs iespēju piesaistīt finansējumu, lai atgūto mākslas darbu varētu restaurēt.
Foto: Austris Auziņš