Šodien Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā notika svinīga atjaunotā Kurzemes divīzijas 3. Jelgavas kājnieku pulka karoga iesvētīšanas ceremonija. Karogu, sagaidot Latvijas valsts 100. gadadienu un atzīmējot Latvijas Zemessardzes dibināšanas 25. gadadienu, atjaunoja Zemessardzes 52. bataljona veterāni, godinādami savus priekštečus, kas dienējuši 3. Jelgavas kājnieku pulkā.
Šī karoga iesvētīšana Jelgavas muzejam ir īpaši nozīmīgs notikums, jo agrāk šeit atradās Zemgales muzejs, kurā glabājās daudz vēstures liecību par 3. Jelgavas kājnieku pulku. Vēlāk daļa krājuma tika nodota Latvijas Kara muzejam, taču tālākās priekšmetu gaitas ir grūti izdibināmas. 3. Jelgavas kājnieku pulka atjaunotais karogs šodien simboliski atgriezās savā mājvietā – Jelgavā. «Lai šis karogs ir kā veltījums un cieņas apliecinājums Latvijas valsts brīvības cīnītājiem un kalpo kā simbols militāri vēsturiskos pasākumus,» karoga nozīmīgumu izcēla virsleitnants Jānis Oļģerts Melnis.
Darbs pie 3. Jelgavas kājnieku pulka karoga izveides nav bijis viegls vēstures liecību trūkuma dēļ – saglabājušies vien neskaidri fotoattēli, kas atspoguļo pēc mākslinieka Reinholda Kasparsona meta radīto karogu, taču darbā pie karoga vēsturiskās atveides palīdzējis sabiedriskais un kultūras darbinieks, vēstures entuziasts Gunārs Kušķis, kurš izstrādājis pētījumu «Latviešu militāro vienību karogi 1915 – 1940». Karogu izveidojusi tekstilmāksliniece Dagnija Grauduma, kas strādājusi arī pie Cēsu rotas, Jātnieku nodaļas un citu karogu atveides. Uz karoga attēlota aina no 1919. gada 3. oktobra, kad pulks piedalījās cīņā par Līvānu atbrīvošanu no lieliniekiem. Tur ir arī pulka devīze – «Mēs iesim tur, kur tēvu zeme sauks». Zīmīgi ir tas, ka pagājušogad tika atjaunots Kurzemes divīzijas 2. Ventspils kājnieku pulka karogs, kura autentiskā atveide prasījusi četrus mēnešus. «Kad tiks atjaunots arī 1. Liepājas kājnieku pulka karogs, varēs teikt, ka Kurzemes divīzija ir atdzimusi,» tā virsleitnants.
J.O.Melnis par atbalstu pateicas Jelgavas pilsētas domei, Jelgavas un Ozolnieku novadu domēm, kā arī vairākiem privātajiem uzņēmumiem, kas snieguši finansiālu atbalstu. «Es izjūtu patiesu lepnumu, stāvot pie šī karoga – tā ir vēsture, kas mums ir jāatceras,» klātesošos uzrunāja Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš.
Karogs tiks glabāts Jelgavas muzejā un kā cieņas simbols tiks izmantots militāri patriotiskos pasākumos. Virsleitnants aicina visus jelgavniekus, kam pieejamas kādas liecības par 3. Jelgavas kājnieku pulku, sazināties ar Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja vadību, lai atjaunoto karogu varētu papildināt ar pilnvērtīgu vēstures stāstu, kuru, karogu apskatot, varētu izzināt ikviens interesents.
Foto: Austris Auziņš