«Šoreiz nerīkojām lielas akcijas, kādas notiek daudzviet valstī, bet vēlējāmies rast citādu pieeju – šis vairāk ir informatīvs pasākums, kurā vēlamies pievērst sabiedrības uzmanību redzes invalīdu ikdienai, informēt par to, ko mēs šajā jomā esam paveikuši, un atklāt, kādas ir sabiedrības iesaistes iespējas,» stāsta Latvijas Neredzīgo biedrības Jelgavas teritoriālās organizācijas (LNB JTO) vadītāja Ilze Makarova-Makaronoka. Atzīmējot Starptautisko Baltā spieķa dienu, šodien Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā notika informatīvi izglītojošs pasākums «Ieraugi Citādāk!».
Kopš pagājušā gada LNB JTO biedri no Jelgavas, Bauskas un Rīgas piedalās mākslas projektā, mācoties gleznot, strādāt ar mālu un dziedāt biedrības «Kultūras un mākslas centrs «Nātre»» vadībā, un šodien pasākuma apmeklētājiem bija iespēja apskatīt daļu no projekta gaitā radītājiem darbiem, kā arī par ziedojumiem iegādāties krūzītes, uz kurām uzdrukāti šo mākslas darbu attēli. «Pirms diviem gadiem mani uzrunāja Ilze Makarova-Makaronoka ar lūgumu vadīt zīmēšanas nodarbības neredzīgiem un vājredzīgiem cilvēkiem, un pirmajā brīdī man tas šķita neiespējami. Es nodomāju – ir taču speciālisti darbā ar neredzīgiem un vājredzīgiem cilvēkiem, taču sapratu, ka viņi, iespējams, nevarētu vadīt mākslas nodarbības. Bet kopā mums izdevās īstenot šo ideju. Pagājušogad mēs vairāk zīmējām, gleznojām, apguvām kompozīciju, kā arī keramikas mākslu, un, projektam noslēdzoties, cilvēku interese nemazinājās, tādēļ meklējam iespējas to turpināt arī šogad, lielāku uzsvaru liekot uz keramiku un mūzikas nodarbībām,» stāsta kultūras un mākslas centra «Nātre» pārstāve Dace Indrika. Viņa papildina, ka šis projekts ir svarīgs ne vien cilvēkiem ar redzes problēmām, bet arī pašiem projekta īstenotājiem, ļaujot gūt jaunu pieredzi un vairojot šo cilvēku iespējas. Pasākuma laikā savāktie ziedojumi tiks novirzīti šī mākslas projekta attīstībai.
Pasākumā piedalījās arī LLU docente Lāsma Līcīte, kura klātesošos iepazīstināja ar sociālo uzņēmējdarbību, norādot, ka aizsāktais mākslas projekts varētu būt aizsākums sociālās uzņēmējdarbības iniciatīvai. «Pirmais, ko mēs parasti pamanām, ir problēma, bet mums ir visas iespējas pārvērst to iespējā, paskatoties uz šo problēmu citādāk. Sociālā uzņēmējdarbība Latvijā vēl tikai attīstās, taču pasaulē tā ir izplatīta prakse – uzņēmēji atklāj, ka tieši cilvēki ar invaliditāti, redzes problēmām ir lojāli darbinieki ar lielu degsmi strādāt. Ir uzņēmumi, kas nodarbina seniorus, jaunās māmiņas, gan gūstot peļņu, gan arī risinot sociālu problēmu, jo šādiem cilvēkiem parasti darbu atrast ir grūtāk,» norāda L.Līcīte, aicinādama ikvienu aizdomāties par iespēju īstenot šādu sadarbību. «Lielākais izaicinājums ir saskatīt iespēju ikvienā, un svarīgi, lai blakus būtu cilvēki, kas palīdz atrast talantu – līdzīgi kā šajā mākslas projektā,» tā LLU docente.
Muzikālu sveicienu pasākuma dalībniekiem bija sarūpējis arī LNB JTO ansamblis Intas Šveiceres vadībā, kā arī Jelgavas ukraiņu kultūras centra «Džerelo» ansamblis. Pasākuma noslēgumā interesenti varēja pielaikot simulācijas brilles, lai izprastu, kā pasauli redz neredzīgais un vājredzīgais, un piedalīties radošajā darbnīcā «Lielās bildes radīšana».
Jāpiebilst, ka Starptautiskā Baltā spieķa diena pasaulē tiek atzīmēta 15. oktobrī, izsakot atbalstu redzes invalīdiem, un baltais spieķis ir viens no atribūtiem, kas palīdz šiem cilvēkiem ikdienas gaitās. «Baltais spieķis ir neredzīga un vājredzīga cilvēka acis. Tas sniedz iespēju cilvēkam iziet sabiedrībā un integrēties,» papildina I.Makarova-Makaronoka.
Pasākumu «Ieraugi citādāk!» organizēja LNB JTO sadarbībā ar biedrību «Kultūras un mākslas centrs «Nātre»» un Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centru.
Foto: JV