Sociālajos tīklos paziņojumu par to, ka meklē telpas filiāles izveidei mūsu pilsētā, izvietojusi biedrība «Krīzes grūtniecības centrs», kurā iedzīvotāji var saņemt palīdzību neplānotas grūtniecības un depresijas gadījumos pēc aborta. Jāpiebilst, ka vakar, 31. jūlijā, atklāta centra filiāle Ventspilī.
Ilze Knusle-Jankevica
Centra vadītāja Judīte Briede-Jureviča apstiprina, ka pašlaik patiešām tiek meklētas telpas filiāles izveidei Jelgavā. «Jelgavā nav Krīzes grūtniecības centra telpas, taču pakalpojums ir pieejams arī jelgavniekiem, iepriekš sazinoties ar mums. Tad tiek sarunāta tikšanās vieta un laiks. Jāteic gan, ka bieži Jelgavas iedzīvotāji izvēlas saņemt palīdzību Rīgā, baidoties par konfidencialitātes nodrošināšanu tuvāk klienta dzīvesvietai,» stāsta vadītāja, piebilstot gan, ka telpas Jelgavā centīsies atrast līdz rudenim. «Kad atrisināsim telpu jautājumu, sāksim informatīvo kampaņu par centra pakalpojumu pieejamību, kā arī ir iecere realizēt skolu programmu Jelgavas skolās 7. – 12. klašu skolēniem – lekcijas par tādām tēmām kā cilvēka vērtība, dzīvības svētums, bērna attīstība līdz dzimšanai, attiecību veidošana un sievietes un vīrieša loma un vērtība savstarpējās attiecībās, izvēles un to mērķi un sekas,» skaidro J.Briede-Jureviča, piebilstot, ka skolu programmu plānots sākt īstenot jau rudenī, vienojoties ar Jelgavas pilsētas skolu sociālajiem pedagogiem.
Viņa stāsta, ka kopumā centrs Latvijā palīdz ap 300 sievietēm gadā. «Līdz šim pamatā klienti paši mūs ir meklējuši. Ir gadījumi, kad klientiem dod ziņu ginekologi, jo nespēj sievieti nosūtīt uz grūtniecības pārtraukšanu, pirms sieviete nav aprunājusies ar konsultantu. Tātad mēs sniedzam konsultācijas pirms aborta. To mērķis ir sniegt sievietei un citām iesaistītām personām (vīram, tuviniekiem vai citiem tuvu stāvošiem cilvēkiem – atbalsta personām, piemēram, draudzene, sociālais pedagogs) informāciju, aprunāties, izrādīt iejūtību, sapratni, būt par atbalstu krīzes situācijā, lai sieviete pieņemtu pārdomātu un uz pilnu informāciju balstītu lēmumu – saglabāt bērnam dzīvību vai pārtraukt grūtniecību,» stāsta centra vadītāja.
Centra septiņu gadu darbības laikā neviena sieviete, kura ir apmeklējusi klātienes konsultāciju, nav pieņēmusi lēmumu par grūtniecības pārtraukšanu. Tie ir ap 1000 gadījumu. «Mēs nezinām, kādu lēmumu pieņem sieviete, ja viņa ir konsultējusies tikai pa telefonu vai e-pastu. Ja nepieciešams, mēs esam līdzgaitnieka lomā visu grūtniecības laiku, šo pavadošo lomu veic arī pie mums strādājošās dūlas. Mēs sniedzam materiālu (mantisku) palīdzību – grūtnieču drēbes, zīdaiņa pūriņš, ratiņi, gultiņas, higiēnas preces. Sniedzam palīdzību arī tām personām, kas piedzīvo pēc aborta depresiju,» tā J.Briede-Jureviča.
Foto: reitingi.lv