«Vēlos precizēt, kādos gadījumos notiek adrešu maiņa?» portālam www.jelgavasvestnesis.lv jautā Arkādijs, vēršot uzmanību uz nereti sarežģīto adrešu sistēmu. Rogu ceļu Jelgavā viņš min kā piemēru «veselai adrešu ābecei». «Šī iela ir diezgan veca. Kādreiz tur atradās tikai dažas mājas – šī teritorija bija Jelgavas pilsētas nomale, līdz ar to mājām tika piešķirti vienkārši numuri no 3 līdz 13 un no 2 līdz 8. Pilsētai paplašinoties, šī teritorija attīstījās, tika uzsākta zemes dalīšana, pārdošana, savrupmāju būve, un katram zemesgabalam tika piešķirts savs numurs. Tā rezultātā izveidojās vesela ābece, piemēram, Rogu ceļš 2a, 2b, 2c, 2d, 2e, 2f un tā tālāk. Nonāca līdz tam, ka sāka eksistēt arī tādas muļķības kā, piemēram, 13 BURTS/CIPARS!» raksta Arkādijs, norādot, ka tas neapšaubāmi traucē operatīvajiem dienestiem atrast nepieciešamo adresi, arī citos gadījumos šāda «adrešu ābece» ir apgrūtinoša. Viņš vēlas noskaidrot, vai un kā iespējams vienkāršot īpašumam savulaik piešķirto adresi.
Sintija Čepanone
Valsts zemes dienesta komunikāciju projekta vadītāja Sandra Vīgante skaidro, ka adrešu maiņa notiek gadījumos, kad pašvaldība ir pieņēmusi lēmumu mainīt īpašuma adresi. «Pašvaldība piešķir adresi saskaņā ar teritorijas plānojumu, detālplānojumu vai zemes ierīcības projektu,» precizē S.Vīgante, norādot, ka pēc lēmuma pieņemšanas un nosūtīšanas Valsts zemes dienestam adrese tiek reģistrēta Valsts adrešu reģistrā. Savukārt pēc adreses ierakstīšanas reģistrā iestādes, kuras izmanto adrešu reģistru, piemēram, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, saņem atjaunotos datus.
«Atbilstoši Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likuma 17. panta 41 daļai adresi piešķir, maina, precizē vai likvidē saskaņā ar likumu vai pašvaldības lēmumu. Kā to paredz Jelgavas pilsētas pašvaldības pakalpojums «Adrešu piešķiršana, maiņa, likvidēšana adresācijas objektiem», adreses tiek mainītas, pamatojoties uz īpašnieka iesniegumu,» kārtību skaidro Jelgavas pilsētas pašvaldības Būvvaldes arhitekta palīdze Liene Daga. Savukārt, veidojoties jaunam adresācijas objektam – apbūvei paredzētai zemes vienībai, ēkai vai telpu grupai –, tiek pieņemts lēmums par adreses piešķiršanu, maiņu vai likvidēšanu.
«Saskaņā ar Ministru kabineta 2009. gada 3. novembra noteikumu Nr.1269 «Adresācijas sistēmas noteikumi» 20. punktu zemes vienības vai ēkas numuru papildina ar latviešu alfabēta lielajiem burtiem (bez diakritiskām zīmēm), lai izvairītos no iepriekš piešķirtu numuru atkārtošanās, piemēram, Rogu ceļš 9A, Jelgava, LV-3004,» tā L.Daga. Komentējot tieši minēto piemēru Rogu ceļā, viņa norāda, ka dzīvojamās ēkas Rogu ceļā 13S, Jelgavā, saskaņā ar Valsts zemes dienesta kadastra informācijas datiem tiek klasificētas kā divu dzīvokļu dzīvojamās mājās. «Saskaņā ar noteikumiem dzīvokļiem (telpu grupām) adreses pieraksta specifikācija ir šāda: Rogu ceļš 13S-1, Jelgava, LV-3004, un Rogu ceļš 13S-2, Jelgava, LV-3004,» norāda L.Daga, piebilstot, ka sadarbībā ar Valsts zemes dienestu nepārtraukti notiek adrešu datu aktualizācija un precizēšana.
Tā kā Arkādijs savā vēstulē portālam www.jelgavasvestnesis.lv nav precīzi norādījis, vai vēlas mainīt konkrēta īpašuma adresi Rogu ceļā, L.Daga, lai precizētu situāciju un iespējas mainīt adresi, uz konsultāciju aicina vērsties Būvvaldē.
S.Vīgante atgādina, ka gadījumos, ja īpašumam nomainīta adrese, ikviens var noskaidrot jauno adresi, meklējot to pēc vēsturiskās adreses, izmantojot Valsts zemes dienesta datu publicēšanas portāla www.kadastrs.lv vai mobilās aplikācijas Kadastrs.lv meklēšanas rīkus, izvēloties funkciju «Meklēt vēsturisko adresi». «Tas varētu būt aktuāli, piemēram, situācijās, kad kāds vēlas nosūtīt vēstuli draugam, bet nezina viņa jauno adresi. Portālā vai mobilajā aplikācijā kadastrs.lv ievadot veco zināmo adresi, automātiski tiks atrasta adrese, kāda īpašumam ir pašlaik,» tā viņa.