Lai pievērstu skolēnu interesi dabaszinātnēm – bioloģijai, ķīmijai un fizikai –, Zemgales reģionālais Kompetenču attīstības centrs (ZRKAC) līdz pat oktobra beigām 60 pilsētas un Jelgavas novada 8. klašu skolēniem organizē radošās darbnīcas «Ekoloģiskās alternatīvas». Praktiskās nodarbībās skolēni iepazīstas ar biogāzes ražošanas procesu, paši izgatavo veselībai un videi draudzīgas preces, izzina degvielas kaitīgo ietekmi, dosies ekskursijā uz Getliņu ekoloģisko poligonu.
Ritma Gaidamoviča
ZRKAC Vispārējās un profesionālās izglītības atbalsta nodaļas vadītāja Sanita Šabanska stāsta, ka projektā iesaistīti pa sešiem 8. klases skolēniem no visām pilsētas vidusskolām, ģimnāzijām un 2. pamatskolas, kā arī skolēni no novada skolām.
«Piedalās skolēni, kurus tiešām saista dabaszinātnes. Ņemot vērā, ka šobrīd daudz tiek runāts par jauniešu piesaistīšanu eksaktajām zinātnēm, mūsu mērķis ir ar šīm darbnīcām radīt vēl lielāku interesi par ķīmiju, bioloģiju un fiziku, reāli rādot, kā zināšanas tiek izmantotas praksē,» stāsta S.Šabanska.
Lai iepazītos ar alternatīvās enerģijas veidiem, līdz šim skolēni apmeklējuši LLU mācību un pētījumu saimniecību «Vecauce», kur viņi izzināja biogāzes ražošanas procesu. Bet pagājušajā sestdienā ZRKAC notika praktiskās nodarbības. Jaunie ķīmiķi pētīja ikdienā lietoto ķermeņa kopšanas līdzekļu – zobupastas, ķermeņa krēma, dezodoranta, ziepju – ķīmisko sastāvu, izvērtējot to, kas cilvēka veselībai un videi nav draudzīgs un ko varētu mainīt. Rezultātā skolēni paši izgatavoja videi un veselībai draudzīgus ķermeņa kopšanas līdzekļus, kurus viegli pagatavot mājas apstākļos. To izgatavošanā izmantots baltais māls, ēteriskās eļļas, talks, soda, jūras sāls, glicerīns, kaltēti ārstniecības augi. Daļa skolēnu atzina, ka nodarbība mudinājusi apdomāt turpmāk šīs lietas gatavot pašiem. Jaunieši izstrādāja dažādus variantus par to, kā pudelēm var piešķirt otro dzīvi, piemēram, no pudelēm izgatavojot dāvanu maisiņus.
Fizikas entuziasti konstruēja iekārtu modeļus, ar kuru palīdzību varētu samazināt fosilo enerģijas avotu izmantošanu, piemēram, saules kolektoru, vēja ģeneratoru.
Pavisam skolēniem ir iespēja piedalīties astoņās darbnīcās. Vēl iecerēts pētīt jauniešiem iecienītu pārtikas produktu, piemēram, limonādes un saldumu, sastāvu un meklēt risinājumus, kā kaitīgās vielas aizvietot ar nekaitīgām. Skolēnu brīvlaikā – 24. oktobrī – paredzēta ekskursija uz «Eko Getliņi». Tāpat iecerēts LLU Tehniskajā fakultātē pētīt, no kādām izejvielām tiek ražota degviela, izzināt tai alternatīvas. Skolēni arī apzinās klaiņojošo dzīvnieku problēmu, diskutēs par cilvēku bezatbildīgu attieksmi pret mājdzīvniekiem.
Savukārt 26. oktobrī ZRKAC notiks forums, kurā jaunie pētnieki prezentēs, ko paveikuši. Bioloģijas grupai ir iecere izveidot filmu, jaunie ķīmiķi rādīs dažādus eksperimentus, bet jaunie fiziķi demonstrēs alternatīvās enerģijas ieguves modeļus.
Jāpiebilst, ka radošās darbnīcas «Ekoloģiskās alternatīvas» atbalsta Valsts izglītības attīstības aģentūra.
Foto: Ivars Veiliņš