Atrast jelgavniekus, kuri jau gadiem kā devušies peļņā uz ārzemēm, ir vienkārši – pa kādam pazīstamam būtu vai katram pilsētniekam. Taču atrast tādus, kas šogad izšķīrušies par atgriešanos, izrādās visai sarežģīts uzdevums. Tomēr šādi cilvēki ir, un viņus nav nobaidījis tas, ka vēl aizvien pie mums runā par krīzi, bezdarbu vai sociālo nestabilitāti. «Jelgavas Vēstnesis» uzrunā tos pilsētniekus, kuri izbaudījuši darbu ārzemēs, tomēr vienmēr skaidri zinājuši, ka atgriezīsies. Šoreiz saruna ar dažiem no viņiem. Taču «Jelgavas Vēstnesis» aicina atsaukties arī citus, kuri pēc īsākas vai garākas prombūtnes atgriežas pilsētā un ir gatavi dalīties savā pieredzē. Mēs labprāt jūs uzklausīsim! Rakstiet uz e-pastu: redakcija@info.jelgava.lv. Jau nākamās nedēļas laikraksta numurā šiem stāstiem pievienosies jauni!
Mārtiņš Ozols, atgriezies no darba Anglijā: «Nekad neesmu domājis, ka varētu no Latvijas aizbraukt pavisam – laikam jau manī ir kaut kas patriotisks… Pietrūkst to savējo, draugu, Latvijas… Lai kur arī būtu, nepamet vientulības sajūta. Kad izšķīros par aizbraukšanu, jau zināju, ka tas būs tikai uz laiku. Esmu galdnieks, un, kaut arī darbu var atrast, krīzes sākumā tomēr gāja grūti. Patiesībā jau vienmēr ir bijis tā, ka ziemas mēnešos galdniecībā darba ir ļoti maz – janvāris, februāris ir tukšie mēneši, kad nopelnīt praktiski nevar. Tāpēc arī 2009. gadā izšķīros par aizbraukšanu uz Angliju. Mans mērķis nebija tur pamatīgi nopelnīt – vienkārši tā, lai varētu dzīvot. Sākumā pāris mēnešus strādāju vairāk savā jomā – celtniecībā, montēju durvis, bet vēlāk – piegādes noliktavā. Tā kā Anglijā jau bija mani draugi, tad iekārtojos ar viņu palīdzību. Apmēram zināju, kas un kā, nebraucu, tā teikt, uz dullo. No 800 līdz 1000 latiem mēnesī varēja nopelnīt, un, ja tā paskaita, tad dzīvošana tur sanāk lētāka – pārtika, drēbes, arī īre proporcionāli nemaz nav tik dārga (ap 200 lati mēnesī), tāpēc var teikt, ka pietika visam. Tomēr, lai arī darbs kaulus nelauza, tur tu nekad nejutīsies kā mājās. Tas ir galvenais, kas liek izšķirties par atgriešanos Latvijā, Jelgavā. Protams, anglis pret tevi vienmēr būs laipns, bet tā ir tikai ārējā pieklājība – ir skaidrs, ka draugs viņš nebūs nekad. To es izjutu ļoti skaudri – viņi šķiro cilvēkus, un mēs esam tikai iebraucēji, nekas vairāk. Vislielāko nepatiku angļi izjūt pret poļiem, jo viņu tur ir tik daudz, ka, vienkārši runājot, visus ņem uz masu – vairums poļu nemaz necenšas runāt angliski, jo ikdienā tāpat visapkārt ir poļi, turklāt tam zemu atalgotajam darbam arī valoda nemaz nav tik ļoti vajadzīga. Tāpat viņiem ir savi kvartāli, savi veikali, kas arī neprasa piepūli iedziļināties Anglijas ikdienas dzīvē. Vēl viņi ir paslinki, ko nevar teikt par latviešiem. Pirmkārt, latvietis tur vienmēr centīsies izaugt, pakāpties – apgūt valodu, pierādīt sevi, latvietis nav gatavs strādāt par absolūti minimālo algu viszemāko darbu, ko ir ar mieru darīt polis. Taču anglim pirmām kārtām visi iebraucēji lielākoties ir poļi, un tikai tad, kad viņš uzzina, ka neesi no Polijas, varbūt sāks ar tevi runāt… Nav jau brīnums, ka viņi iebraucējus nemīl. Piemēram, Sauthemtonā, kur strādāju es, ir ap 160 000 iedzīvotāju, bet tikai 30 procenti no viņiem angļi. Latviešu tur bija ap 1000. Protams, ja satiec savējos, tas tuvina. Arī piederība pilsētai ir jūtama – ja tu svešumā satiec jelgavnieku, tad tas noteikti ir dubults prieks, ir taču lietas, kas mūs vieno, par ko parunāt! Piemēram, viens tur dzīvoja jau gadus četrus piecus un par atgriešanos pat nerunāja. Man jau šķiet, ka gads vai divi vēl ir tas periods, pēc kura vari gaidīt cilvēku atgriežamies Latvijā. Bet, ja tie jau ir pieci gadi, tad, visticamāk, viņš turp aizvilinājis visu ģimeni vai arī nodibinājis tur jaunu un atgriezties nedomā.
Netrūka arī tādu, kas tikai tagad ieradās Anglijā. Piemēram, viens jelgavnieks tur tikko kā bija atbraucis dibināt savu tetovēšanas salonu. Un ziniet, viņam tur iet ļoti labi – darba daudz, par naudu vispār nevar sūdzēties! Viņam jau Jelgavā bija savs salons, bet izdomāja spēkus izmēģināt Anglijā. Izskatījās, ka ātri iekārtojās un uz ilgu laiku.
Kas pārsteidza nesagatavotu? Tik daudz draugu jau bija tur strādājuši, ka tādus lielus pārsteigumus nepiedzīvoju. Arī valodas barjeras man nebija, un pat viņu izslavētā birokrātija nemaz nav tik traka. Vienīgi tajā brīdī, kad jākārto darba atļauja, kas notiek pa pastu, izrādās, ka kopā ar citiem papīriem pa pastu jānosūta arī sava pase… Tas, protams, ir mazliet neomulīgi, jo šīs formalitātes kārtošana aizņem no divām nedēļām līdz diviem mēnešiem, un uz šo laiku cilvēks paliek bez pases, kura ceļo kaut kur pa pastu. Uz rokas ir tikai pases kopija, un tu sēdi iesprūdis, gaidi atbildi. Bet, kad tas nokārtojas, tad saproti, ka arī šādi var risināt jautājumus un nekas traks tas nav.
Krīze Anglijā? Nē, nedomāju, ka to var saukt par krīzi. Es mājās atgriezos vasarā un līdz tam tiešām nejutu, ka Anglijā dzīvot būtu kļuvis grūtāk. Protams, paši angļi teica, ka krīze ir, taču pie viņiem tas izpaudās apmēram tā: nauda ir, bet mēs to cenšamies netērēt. Patiesībā es nedomāju, ka par krīzi var saukt arī to, kas ir Latvijā. Es atgriezos un jau pēc trīs dienām dabūju darbu tepat Olainē. Kā? Vienkārši jau atbraukšanas dienā izlasīju sludinājumu avīzē un pieteicos. Tiem, kam nav nekādas specialitātes, krīze būs vienmēr, lai kur arī mitinātos, bet, ja cilvēks zina savu arodu un grib strādāt, tad arī Latvijā šodien darbu atrast nav problēmu. Tā ir mana pārliecība.
Var teikt, ka es vienkārši izmēģināju, ko nozīmē darbs ārzemēs, bet nedomāju, ka atgriezīšos Anglijā. Ja nu tiešām pie mums viss vēl pamatīgāk sarežģīsies, tad pieļauju, ka varētu aizbraukt pastrādāt uz Norvēģiju vai Spāniju, bet tikai uz brīdi…
Lai gan tagad sanāk tā, ka esmu atgriezies un nu varu pavadīt laiku ar savu meitiņu, mana bijusī sieva tieši tagad izlēmusi doties strādāt par šuvēju uz Īriju. Kamēr es biju prom, meitu audzināja viņa, tagad viņa aizbrauc, tāpēc meitu audzināšu es. Kaut arī bijusī sieva lēš, ka tas būšot uz ilgu laiku, es tomēr pieļauju, ka diez ko ilgi viņa tur neizturēs – pietrūks arī viņai tās mājas. Tāpat kā man…»
«Vēl tikai pāris nedēļas»
Līga Jansone, gaida atgriežamies vīru no Francijas: «Tas bija ļoti grūts lēmums – izšķirties par to, ka vīrs brauks peļņā uz ārzemēm, taču citu iespēju vairs nesaskatījām. Vīrs ir celtnieks un Latvijā jau gandrīz gadu bija bez darba. Jā, es zinu, ka daudz kur izskan: labu celtnieku trūkst, objekti tepat Jelgavā «iesprūst», bet es nedomāju – tas ir tāpēc, ka patiesi trūktu labu darba roku. Manā uztverē problēma ir šajās celtniecības firmās, kas nav gatavas šodien novērtēt labu strādnieku. Tieši tāpēc arī vīrs izvēlējās darbu ārzemēs. Šobrīd viņš ir tādā kā latviešu celtnieku brigādē, kas strādā Francijā. Nu palikušas pāris nedēļas, līdz viņš pirmo reizi atbrauks mājās… Ļoti gaidu. Zinu, ka arī viņam pietrūkst mājas. Patiesībā pietrūka jau pirmajā nedēļā, kad viņš turp aizbrauca, bet kaut kā taču jādzīvo ir. Godīgi jāatzīst, ka tā alga, ko šodien var nopelnīt Francijā, nemaz nav tik liela – ap 1000 latiem mēnesī. Atceros, pirms pāris gadiem vīrs tepat Latvijā celtniecībā pelnīja vairāk, taču tagad tādi laiki, un tie ir jāpārdzīvo. Taču es esmu pilnīgi pārliecināta, ka mūsu ģimenes vieta ir Latvijā, Jelgavā. Protams, ka būt šķirtiem ir ārkārtīgi smagi, bet es pat nepieļauju, ka varētu vīram sekot un doties peļņā uz ārzemēm. Ja būs jāizšķiras, tad noteikti viņš būs tas, kurš atgriezīsies pavisam, nevis es pievienošos viņam.
«Gribējās redzēt okeānu»
Renārs Aleksandrovs, atgriezies no darba Portugālē: «Tā bija absolūti spontāna ideja. Vienīgais iemesls – gribēju redzēt okeānu. Tieši tik vienkārši arī izšķīros par braukšanu uz Portugāli. Neko nebiju plānojis, nekādus galus nebiju sameklējis – vienkārši pirms četriem gadiem aizbraucu… Kā atradu darbu? Jā, varbūt pagāja pāris nedēļas, bet darbu dabūju. Iebraucu kādā Portugāles kūrorta pilsētiņā, gāju iekšā visos restorānos pēc kārtas un jautāju, vai nevajag darbiniekus. Biju gatavs jebkuram vienkāršam darbam, bet rezultātā dabūju pat ļoti labu darbu – latviski to varētu traktēt kā zāles pārzinis. Un tā arī sākās mana dzīve Portugālē. Šo četru gadu laikā esmu tur nostrādājis visas sezonas, kas katru gadu ilgst ap sešiem mēnešiem. Tāds tur cikls – aizbrauc, nostrādā atpūtnieku sezonu un tad vai nu dodies mājās, vai meklē darbu citā valstī: tajā pašā Anglijā, Īrijā. Es izvēlējos pirmo variantu, jo cilvēks jau sailgojas pēc mājām. Atbraucu uz Latviju, apciemoju draugus, ģimeni, bet skaidri zināju, ka pēc pāris mēnešiem atkal došos atpakaļ. Starplaikos pat Latvijā darbu nemeklēju, varēju izdzīvot no nopelnītā. Jāsaka gan, ka vidējās algas Portugālē nemaz nav tik lielas. Minimālā alga tur ir 450 eiro, un par tādu strādā daudzi. Tomēr mans darbs bija diezgan labi atalgots. Piemēram, restorānos vidēji maksā ap 800 eiro plus vēl tējas naudas, kas ir ļoti pieklājīgas, – varbūt ne gluži otru algu var nopelnīt, bet…
Taču pēc šiem četriem gadiem bija tāda sajūta, ka nu jau esmu pamētājies apkārt, sapratis, kas un kā, – sāka vilkt atpakaļ uz Latviju. Burtiski pagājušajā mēnesī atgriezos, un šoreiz laikam uz palikšanu. Esmu jau pabaudījis to dzīvi ārpus Latvijas, pagaidām pietiks. Es pieļauju, ka šādu modeli, kādu izvēlējos es, var atļauties jauni cilvēki, kuriem nav ģimenes, citu saistību. Tagad man ir vairāki plāni, kas saistīti ar Latviju. Skatīšos, vai izdosies tos realizēt. Vismaz pirmais solis ir – darbu esmu atradis. Iesākumā strādāšu par bārmeni un paralēli domāšu, kā īstenot savas ieceres. Bārmeņa darbu dabūju pāris dienu laikā, tā kā teikt, ka Latvijā grūti atrast darbu, gan nevar. Es jau saprotu, ka visi uzreiz vēlas kļūt vismaz par direktoriem ar vairāk nekā pieklājīgu algu, tāpēc arī sūkstās, ka darba nav. Taču es biju reālistisks – ja reiz tikai sāku iekārtoties, tad arī bārmeņa darbs ir gana labs.»
Sagatavoja Kristīne Langenfelde, foto Ivars Veiliņš