Pavasaris ir saspringtākais laiks dzīvnieku patversmēs, kad tur nonāk ne tikai bezatbildīgu saimnieku pamesti dzīvnieki, bet to rindas papildina pēc pretējā dzimuma satrakojušies vai bez uzraudzības atstāti dzīvnieki, sevišķi, lieli suņi, kuri norāvušies no ķēdes vai izmukuši no saimnieka mājām. Turpmāk portāls www.jelgavasvestnesis.lv jaunā sadaļā «Meklē saimnieku» regulāri informēs par Jelgavas mazo dzīvnieku izolatorā nonākušajiem dzīvniekiem.
«Patversme nav ilgstošs risinājums. Mūsu darbības mērķis ir sniegt īslaicīgu pajumti dzīvniekiem, kas dažādu iemeslu dēļ palikuši bez saimniekiem, lai dotu viņiem otru iespēju – atgriezties pie saviem saimniekiem vai atrast jaunus,» skaidro LLU Veterinārmedicīnas fakultātes Klīniskā institūta vecākā laborante Unda Ģēģere, piebilstot, ka uzņemties rūpes par reiz jau pamestu dzīvnieku ir divtik liela atbildība, jo dzīvnieks reiz jau bijis nodots.
«Reizēm cilvēki atnāk uz patversmi un paši nezina, ko grib – suni vai kaķi, lielu vai mazu augumā. Viņi atnāk, pastaigā un izvēlas dzīvniekus pēc izskata, nemaz neizvērtējot, kāds ir pašu dzīvesveids, kāds ir ģimenes stāvoklis un vai ir gatavi patiešām uzņemties rūpes par dzīvnieku uz 10-15 gadiem. Tāpat jāņem vērā arī finansiālie izdevumi, ko prasīs dzīvnieka uzturēšana un aprūpe,» skaidro U.Ģēģere, piebilstot, ka šādos gadījumos patversmē uz dzīvnieku adopciju raugās ļoti piesardzīgi un bieži vien iesaka dzīvnieku tomēr neņemt. «Šie dzīvnieki jau ir vienreiz nodoti, ja tas notiek vēlreiz, viņu psihe to var neizturēt. Tāpēc patiešām pret dzīvnieku adopciju ir jāizturas ļoti nopietni. Tas nedrīkst būt mirkļa vājums. Bieži sāpīgs jautājums ir saistīts ar gados vecu, vientuļu cilvēku vēlmi adoptēt dzīvnieku, īpaši, ja runa ir par jaunu, aktīvu kucēnu vai kaķēnu,» uzsver U.Ģēģere.
Katram dzīvniekam ir savs raksturs, turklāt ne vienmēr to var «nolasīt», kamēr viņš mitinās patversmē. «Ja dzīvnieks jau otrā trešā paaudzē ir dzimis uz ielas, viņš nekad nebūs miermīlīgs istabas kaķis. To bieži cilvēki nesaprot,» stāsta patversmes vadītāja. Viņa arī teic, ka ir maldīgi uzskatīt, ka tikai mazie kaķēni var labi iedzīvoties jaunajās mājās. «Bieži vien ir tieši otrādi. Jo kaķēni visbiežāk pie mums nonāk no ielas, savukārt gandrīz visiem pieaugušajiem kaķiem, kas tiek piedāvāti adopcijai, iepriekš ir bijuši saimnieki, viņi ir dzīvojuši ģimeniskā vidē, bet kaut kādu iemeslu dēļ ir pamesti. Šos pieaugušos kaķus socializēt ir vieglāk, protams, ja to dara atbildīgi un dzīvniekam dod laiku,» stāsta U.Ģēģere.
«Dzīvnieka adaptēšanās jaunajās mājās ir ļoti nopietns, lēns, un atbildīgs process. Kādam tas var prasīt nedēļu, bet citam arī mēnesi. Jaunajiem īpašniekiem ir jābūt pacietīgiem. Dzīvniekam ir jāpierod pie jaunās situācijas, jānotic, ka viņš te ir gaidīts un mīlēts. Nevar cerēt, ka dzīvnieks jau pirmajā vakarā ļausies «ņurcīties» pa rokām un būs lielākais draugs bērniem,» tā dzīvnieku patversmes pārstāve.
Vēl viens maldīgs uzskats sabiedrībā ir iesakņojies, ka dzīvniekam nepieciešama plaša telpa. «Nav svarīgi, cik liela māja vai dzīvoklis ir saimniekam. Arī lielam sunim tas nav šķērslis – sunim ir jāskraida pa āru, nevis pa dzīvokli vai māju. Arī lielie suņi var ļoti veiksmīgi iedzīvoties un socializēties, pie noteikuma, ka ar tiem strādā, nodrošina fiziskās aktivitātes – garas, aktīvas pastaigas, ja nepieciešams, apmeklē suņu skolu vai konsultējas ar kinologiem,» skaidro U.Ģēģere, piebilstot, ka citādāk ir ar suņiem, kas izrādījuši agresijas pazīmes – tos cilvēkiem adopcijai nedod.
Izvēloties suni, noteikti jāņem vērā arī šķirnes īpatnības, kādam pielietojumam šķirne ir selekcionēta. «Lai arī patversmē pamatā nonāk bezšķirnes dzīvnieki, katram tomēr var pamanīt kādas šķirnes iezīmi, un, piemēram, lielam sunim ar Kaukāza aitu suņa «piešprici» dzīvoklis nebūs risinājums,» uzsver dzīvnieku patversmes vadītāja.
Patversmē dzīvnieki nonāk dažādu iemeslu dēļ, bet galvenokārt tie tiek izķerti ķeršanas reidos vai pēc ziņojuma par kritisku situāciju – dzīvnieks traucē, apdraud iedzīvotājus, ieklīdis sabiedriskā ēkā, īpašnieks tie nogādāts slimnīcā, aizturēts, miris utt. Pamatā patversme uzņem dzīvnieku pēc pašvaldību norīkojuma, tos piegādā dzīvnieku ķērājs, pašvaldības policijas darbinieki vai privātpersonas, to saskaņojot ar pašvaldības iestādi «Pilsētsaismniecība». «Pēdējos gados ir pieaudzis arī to gadījumu skaits, kad ģimenes pārceļas uz ārzemēm strādāt vai ir spiestas pamest mājas un dzīvokļus un iet īrēt dzīvojamo platību, veci vientuļi cilvēki tiek ievietoti sociālajās mājās – tad dzīvnieki nonāk pie mums,» atklāj patversmes vadītāja.
Dzīvnieka atdošana jauniem īpašniekiem tiek organizēta, veicot pārrunas ar potenciālajiem īpašniekiem un noskaidrojot dzīvnieka turpmākās dzīvesvietas apstākļus. U.Ģēģere skaidro, ka tiek aizpildīts adopcijas protokols, kas glabājas patversmes lietvedībā. Visi īpašniekiem izdotie dzīvnieki, ja tie ir atbilstošā vecumā, tiek vakcinēti pret trakumsērgu. Tiek sniegtas konsultācijas par turēšanas īpatnībām un profilaktisko veterināro aprūpi. Par LLU VMF klīniskā institūta budžeta līdzekļiem un ziedojumos iegūtajiem līdzekļiem iespēju robežās tiek veikta izdodamo dzīvnieku kastrācija un sterilizācija. Adopcija notiek pret ziedojumu vai barību dzīvniekiem.
Turpmāk sadaļā «Meklē saimnieku» www.jelgavasvestnesis.lv regulāri informēs par dzīvniekiem, kas nonākuši dzīvnieku izolatorā – patversmē un gaida savus saimniekus – esošos vai jaunus.
Mazo dzīvnieku izolators atrodas K.Helmaņa ielā, dzīvniekus var apskatīt darba dienās no pulksten 10 līdz 16. Papildu informācija pa tālruni 63021924 vai 63024665.
Foto: Lolita Kamaldiņa