«Perspektīvā jaunajā piena rūpnīcā Jelgavā nodarbināsim līdz 50 cilvēku – šobrīd jau esam uzsākuši kadru komplektēšanu, un jāatzīst, ka no jau pieņemtajiem darbiniekiem lielākā daļa ir tieši jelgavnieki,» atzīst SIA «Latvijas piens» valdes loceklis Raimonds Freimanis.
Kristīne Langenfelde
Pagājušā gada 28. septembrī jaunajai piena rūpnīcai Jelgavā tika ielikts pamatakmens. Nu jau paveikti 90 procenti no visiem celtniecības darbiem – rūpnīca testa režīmā darbu plāno sākt jūnijā. Visiem tiem, kas ar skepsi raudzījās uz jaunās rūpnīcas projekta realizāciju, R.Freimanis atbild: «Vēl pirms gada mums dažs labs pārmeta, ka rūpnīcu tā arī uzcelt nespēsim – pietrūks apņēmības, naudas, bet nu rūpnīca ir praktiski gatava. Darba ir tik daudz, ka nav laika komentēt katra nelabvēļa izteikumus. Mēs esam gājuši soli pa solim un plānoto arī termiņā paveikuši. Tieši tāpēc turpināsim rīkoties tāpat kā līdz šim – atbildēsim ar savu darbu.»
Šobrīd līdztekus pēdējiem celtniecības darbiem rūpnīcā notiek iekārtu montāža. Jā, jau montējam tehnoloģiskās iekārtas – piena, krējuma un sūkalu tehnoloģiskās tvertnes, kā arī piena pieņemšanas un pirmapstrādes tehnoloģiskās iekārtas. Ar tām tiks nodrošināta svaigpiena pieņemšana, piena separēšana, kā arī piena un krējuma pasterizēšana.
Varu tikai uzsvērt, ka darbi kopš rudens notiek atbilstoši klimatiskajiem apstākļiem. Uzsākot celtniecību rudenī, mēs rēķinājāmies, ka ziemas apstākļi celtniecības gaitā var ieviest korekcijas. Taču plānu koriģēšana notika tikai paaugstinātā mitruma dēļ novembrī un sala dēļ februārī, bet mēs pilnībā iekļaujamies termiņos un darbu sāksim, kā bijām plānojuši.
Tuvāko nedēļu laikā plānojam saņemt pilsētas Būvvaldes saskaņojumu par celtniecības darbu pabeigšanu. Līdz rūpnīcas pirmās kārtas nodošanai maijā vēl jāpabeidz piena koncentrēšanas iekārtu montāža un objekta labiekārtošana.
Atbilstoši grafikam rūpnīcas otrās kārtas darbi tiks sākti augustā. Tie paredz siera ražošanas, fasēšanas un pakošanas iekārtu uzstādīšanu. Rūpnīca jau šobrīd ir gatava siera iekārtu uzstādīšanai.
Tas nozīmē, ka rūpnīca sāks strādāt jau jūnijā? Tieši tā – SIA «Latvijas piens» pirmās piena tonnas no rūpnīcas īpašniekiem – zemniekiem – sāks pieņemt jūnijā un tādējādi uzsāks īstenot savu ilgtermiņa mērķi – līdzsvarot piena tirgu valstī, nodrošinot zemniekiem stabilas piena iepirkuma cenas un garantētu piena iepirkšanu.
Bet jūs sakāt, ka šis nav tas pateicīgākais brīdis piena pārstrādes biznesā, jo pasaules tirgū piena cenas krītas un esot vērojama pārprodukcija. Vai tas nozīmē, ka atšķirībā no citām nozarēm, kuras pamazām atgūstas pēc krīzes, piena nozare šobrīd piedzīvo pretējo? Piena produktu cenu kritumi un kāpumi ir bijuši vienmēr – tas ir tāds ciklisks process: te cenas krīt, te atkal ceļas, un zemniekiem, uzņēmējiem ar to vienkārši ir jārēķinās. Cits jautājums – cik strauji vai lēzeni ir šie kritumi. Šobrīd satraucošs fakts ir tas, ka pēdējos mēnešos cenu kritums ir bijis diezgan straujš, tāpēc tagad būtiskākais ir vērot situāciju maijā, jūnijā, lai saprastu, vai cenas turpinās krist tikpat strauji vai tomēr iestāsies sava veida stabilizācija.
Kas šobrīd nosaka tik strauju piena cenas kritumu pasaules tirgū? Pasaules tirgi šobrīd signalizē par svaigpiena pārprodukciju, kas draud gan ar iespējamo piena iepirkuma apjomu samazināšanos, gan ar turpmāku iepirkuma cenu kritumu. Tendences liecina par būtisku piena produktu cenu samazinājumu, līdz ar to sagaidāmu piena iepirkuma cenu kritumu arī turpmākajos mēnešos. Iemesli tam ir labie ražošanas apstākļi galvenajos svaigpiena tirgos – Jaunzēlandē (pieaugums par 10,4 procentiem), Austrālijā (pieaugums par 5,6 procentiem), Argentīnā (pieaugums par 13,32 procentiem). Vienlaikus, protams, jāņem vērā arī globālās ekonomikas stagnēšana, kas neveicina patēriņu. Tādējādi globālās tirgus tendences var pietuvināt piena nozari situācijai, kāda tā bija 2009. gadā, kad būtiski samazinājās pieprasījums pēc piena un dramatiski samazinājās iepirkuma cenas.
Bet jaunā rūpnīca ir gatava darbu sākt arī šādos – ne īpaši labvēlīgos – apstākļos. Protams, mēs labi apzināmies, ka piena pārstrādes nozare nav ne naftas atradne, ne mobilo telefonu ražotne, kur veiksmīgs bizness ir teju garantēts. Piena pārstrādes jomā ir jāveic milzīgi ieguldījumi, lai rezultātu sasniegtu tikai ilgtermiņā. Tāds ir arī mūsu jaunās rūpnīcas mērķis – sniegt stabilitāti Latvijas piena ražotājiem, mūsu kooperatīva biedriem ilgtermiņā. SIA «Latvijas piens» dibinātājkooperatīvu ap 600 zemnieki var būt droši, ka viņu ražotais piens tiks iepirkts arī krīzes apstākļos par tirgus situācijai atbilstošām cenām un pārstrādāts Jelgavā.
Kādi produkti tiks ražoti Jelgavā? Ražošanu rūpnīcā sāksim pakāpeniski – jūnija sākumā veiksim pirmos vājpiena koncentrāta ražošanas testus. Paraugus nosūtīsim pircējiem, ar kuriem jau risinām sarunas par koncentrāta pārdošanu. Vājpiena koncentrāts ir industriāls produkts, ko plaši izmanto dažādu piena produktu ražošanā – sākot no siera līdz pat jogurtam un saldējumam.
Vājpiena koncentrāta ražošanas procesā rodas krējums, kas, tāpat kā vājpiena koncentrāts, tiek izmantots dažādu piena produktu ražošanā.
Savukārt rudenī rūpnīcā uzsāksim sieru ražošanu, izmantojot kooperatīvam «Trikāta KS» piederošās akciju sabiedrības «Trikātas siers» ražošanas tradīcijas un gadiem krāto pieredzi. «Latvijas piens» galvenokārt ražos Šveices tipa puscietos apaļos sierus, tostarp jau šobrīd Latvijas patērētājiem zināmos «Trikantāleru» un «Trikantāleru ar amoliņu», kā arī klasiskos puscietos Krievijas un Holandes tipa sierus. Vienlaikus gan plānojam radīt arī jaunus siera veidus – rūpnīcā pastāv labas iespējas paplašināt produktu sortimentu, un par to varētu lemt turpmākajos gados, kad nostabilizēsies patlaban plānoto produktu ražošana.
Saražot produkciju ir viens, bet kā ir ar noieta tirgu? Vājpiena koncentrāts un krējums galvenokārt ir eksporta produkts, par ko interesi jau izrādījuši vairāki pircēji Eiropas vecajās dalībvalstīs, kā arī Baltijas tirgū. Savukārt mūsu ražotie sieri tiks piedāvāti pircējiem Latvijā, kā arī realizēti vispirms tajos tirgos, kur jau šobrīd ir veiktas «Trikātas siera» iestrādes – sākotnēji Vācijas, Krievijas un Skandināvijas tirgos.
Vai uzņēmums, kura biedri galvenokārt strādā Vidzemē un Kurzemē, nav saņēmis pārmetumus, ka rūpnīcas izveidei izvēlējās Zemgales centru – Jelgavu? Nē, līdz šim apšaubīt mūsu izvēli par labu rūpnīcas būvniecībai Jelgavā nav bijis nekāda pamata. Mēs esam apmierināti gan ar izraudzīto vietu, gan sadarbību.
No rūpnīcas galvenie ieguvēji neapšaubāmi būs piena ražotāji, taču savs ieguvums būs arī Jelgavas pilsētai – tās ir jaunas darba vietas, nodokļi. Pilsētniekus šobrīd varētu interesēt tas, kā notiek jauno darbinieku atlases process. Jau pašlaik esam pieņēmuši darbā pirmos cilvēkus – pilnībā ir nokomplektēti laboratoriju speciālisti un pasterizēšanas operatori. Jāatzīst, ka atsaucība bija ļoti liela un mums bija iespēja izvēlēties labākos no labākajiem. Nākamā kadru atlase notiks jūlijā un augustā, lai komplektētu darbiniekus jaunajai siera ražotnei. Tiem, kuri vēlas strādāt jaunajā rūpnīcā, varu ieteikt sekot līdzi mūsu sludinājumiem vietējā presē un, tiklīdz būsim izsludinājuši jaunas vakances, sūtīt savu CV.
Foto: Ivars Veiliņš