Celtniecības darbi jaunajā koģenerācijas stacijā pabeigti par 80 procentiem, un pašlaik turpinās iekārtu montāža. Plānots, ka iekārtu testēšana noritēs aprīlī un turpināsies visu vasaru, lai nākamajā apkures sezonā kā galveno kurināmo Jelgavā varētu izmantot biomasu.
Sintija Čepanone
Kā norāda «Fortum Jelgava» biomasas koģenerācijas stacijas projekta vadītājs un nākamais ekspluatācijas vadītājs Ingus Kaprāns, stacijas būvniecība notiek saskaņā ar plānoto laika grafiku. «Celtniecības darbi būvlaukumā ir pabeigti par 80 procentiem, un turpinās iekārtu montāžas darbi. Pašlaik ir pabeigta katlu ēkas konstruktīvā daļa un katls tiek gatavots spiediena testam, tāpat ir pabeigta turbīnas ēkas būvniecība un šobrīd tiek gatavota vieta turbīnas montāžai,» skaidro I.Kaprāns, piebilstot, ka paralēli tiek pabeigta kurināmā padeves sistēmas montāža un tiek būvēta ūdens sagatavošanas stacija. «Arī komunikāciju – ūdens, kanalizācijas, gāzes, elektrības – izbūve koģenerācijas stacijas teritorijā ir gandrīz pabeigta un turpinās iekšējie montāžas darbi. Paredzēts, ka katla testēšana ar gāzes degļiem varētu notikt aprīļa vidū, taču iekārtu testēšana un teritorijas labiekārtošana turpināsies vasarā,» informē viņš.
Uzņēmuma pārstāve Guntra Matisa norāda, ka koģenerācijas stacijas būvniecības specifikas dēļ apkārtnes iedzīvotājiem jārēķinās ar zināmām neērtībām – jau līdz šim saņemti apkārtējo māju iedzīvotāju iebildumi par pārlieku spilgto gaismu būvlaukumā un darbu gaitā radīto troksni. «Atvainojamies par šīm neērtībām, tomēr lūdzam tās uztvert ar izpratni. Tāpat centīsimies iedzīvotājus jau savlaicīgi informēt, ja iekārtu testēšanas procesā varētu rasties lielāks trokšņa līmenis,» tā G.Matisa.
Jauno biomasas koģenerācijas staciju ekspluatācijā plānots nodot septembrī, līdz ar to jau nākamajā apkures sezonā galvenais kurināmais būs biomasa. «Jaunā koģenerācijas stacija nodrošinās Jelgavas centralizētās siltumapgādes sistēmu no viena siltuma avota, izmantojot zem Lielupes izbūvēto saistvadu. Tādējādi būtiski mainīsies kurināmā struktūra – ja līdz šim centralizētas siltumapgādes nodrošināšanā tika izmantota tikai dabasgāze, tad 2013./2014. gada apkures sezonā galvenais kurināmais būs biomasa. Mēs sagaidām, ka tas labvēlīgi ietekmēs siltumenerģijas tarifu Jelgavā un padarīs mūsu pakalpojumu konkurētspējīgāku un klientiem draudzīgāku,» uzsver SIA «Fortum Jelgava» valdes priekšsēdētāja Ginta Cimdiņa, norādot – «Fortum» pieredze apliecinājusi, ka visefektīvākais siltumenerģijas ražošanas veids Baltijas reģionā ir ražot to koģenerācijas procesā, kas ir vienlaicīga elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošana, no vietējiem kurināmā resursiem. «Tādējādi tiek sasniegta visaugstākā kurināmā izmantošanas efektivitāte, tiek izmantoti vietējie resursi, kas ir lētāk nekā importētais fosilais kurināmais, un, kas ir ne mazāk svarīgi, tiek sekmēta vietējās ekonomikas attīstība,» tā viņa.
Jāpiebilst, ka paralēli uzņēmums veic arī citus siltumapgādes sistēmas efektivitātes paaugstināšanas pasākumus. «Šobrīd strādājam pie siltumenerģijas skaitītāju automātiskās nolasīšanas sistēmas ieviešanas projekta, lai jau 2013. gada pirmajā ceturksnī siltumenerģijas skaitītāju rādījumus nolasītu automātiski. Tas ievērojami uzlabos siltumapgādes sistēmas klientu servisu, jo nodrošinās precīzāku siltumenerģijas patēriņa datu nolasīšanu konkrētā uzskaites periodā, ļaus izvairīties no cilvēciskās kļūdas faktora, kā arī dos iespēju veikt operatīvu un precīzu siltumenerģijas patēriņa datu analīzi,» ieceres atklāj G.Matisa.
Foto: Ivars Veiliņš