Ar plašu un daudzveidīgu pasākumu programmu šodien Jelgavā aizvadīti Brīvības svētki, vienojot jelgavniekus kultūras un sporta notikumos visas dienas garumā. Šodien mūsu pilsēta ieguva divas paliekošas vērtības – vides objektu «Laika rats 100», kas veltīts mūsu valsts vēsturei, un grafiti mākslas sienu, kas pauž šodienas mākslinieku izpratni par brīvību. Tāpat interesentus pulcēja Baltā galdauta svētki, brīvdabas koncerts, filmas par Jelgavas Brīvības bulvāri pirmizrāde un citi svētku notikumi.
Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas ieskaņā tradicionāli tika nolikti ziedi pie Latvijas pirmā Valsts prezidenta Jāņa Čakstes pieminekļa. «Ziedu nolikšana pie Jāņa Čakstes pieminekļa 4. maijā un citi atceres un svētku pasākumi ir mūsu ikgadēja tradīcija – tādējādi mēs uzturam patriotismu, un cenšamies tajā iesaistīt arī mūsu ģimenes. Patriotisms šodien, mūsuprāt, arvien pieaug – Lāčplēša dienas lāpu gājienā piedalās daudz jauniešu, tāpat jauni cilvēki veido svecīšu kompozīcijas Hercoga Jēkaba laukumā 18. novembrī, un vienmēr represēto piemiņas pasākumos mēs vēlētos, lai arī mūsu mazbērni būtu līdzās un dzirdētu cilvēku atmiņas, jo neviens skolotājs šo vēsturi tā nevarēs izstāstīt,» vērtē biedrības «Daugavas vanagi» biedres Biruta Stone, Sandra Feldmane un Daina Balode, kuras kopā ar citiem biedriem šodien piedalījās Brīvības svētku pasākumos mūsu pilsētā.
Bet pie Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja šodien notika pasākums «Lāčplēsis – brīvības simbols», kas bija veltīts 30. gadadienai, kopš netālu no Jelgavas stacijas atrasts 1932. gadā atklātā tēlnieka Kārļa Jansona pieminekļa Jelgavas atbrīvotājiem «Lāčplēsis un Melnais bruņinieks» fragments. Jelgavas muzeja galvenais krājuma glabātājs Aldis Barševskis nedaudz pastāstīja par pieminekļa fragmenta vēsturi, atklājot, ka tas muzeja krājumā tika iekļauts 1988. gada maijā – tādējādi valsts uzņēmās aizsardzību pār šo tēlu, taču pēc dažiem gadiem nelabvēļi to aplēja ar melnu krāsu, noliedzot šo mūsu tautas simbolu. Daudzi bija satraukti, ka tēlam nav galvas, bet A.Barševskis uzsvēra, ka katras tautas galva ir tās inteliģence. «Lāčplēsis toreiz daudzus saviļņoja. Un šodien ir svarīgi nepazaudēt šo vēsturisko atmiņu un sirds degsmi,» tā A.Barševskis. Savukārt Jelgavas Latviešu biedrības priekšsēdētājs Pauls Rēvelis norādīja, ka šī pieminekļa fragments izgājis līdzīgu ceļu kā mūsu valsts, pilsētas un Latviešu biedrības karogs, tādēļ ir svarīgi, lai mēs šo simbolu ar lepnumu nesam nākotnē.
Jelgavas pilsētas bibliotēka tradicionāli pulcēja jelgavniekus Baltā galdauta svētkos. «Šajā pasākumā piedalāmies jau 3. gadu. Augstu vērtējam šo Baltā galdauta svētku ideju valsts mērogā un priecājamies, ka mums ir tik laba bibliotēka ar izpalīdzīgām bibliotekārēm – ikreiz, uz šejieni atnākot, mēs jūtamies kā mājās,» atklāj bibliotēkas pastāvīgās lasītājas Monika, Lilita un Dzidra. Klātesošie varēja baudīt bērnu un jauniešu centra «Junda» popgrupas «Lai skan» uzstāšanos, Jelgavas Amatu vidusskolas sarūpēto cienastu, kā arī mākslas studijas «Mansards» audzēkņu darbu izstādes. Bet mākslinieks Raitis Junkers svētkus iemūžināja gleznā. «Gleznas centrā attēloju balto galdautu un galda klājējas, kas ir šo svētku simbols, bet svētku dalībniekus uzgleznoju medaļas centrā, jo šodien bibliotēkā apskatāma manas studijas audzēkņu medaļu izstāde – vēlos savā darbā savienot visus notikumus,» tā R.Junkers.
Vēstures interesenti šodien varēja apmeklēt Jelgavas 4. vidusskolas skolēnu dokumentālās filmas «Jelgavas Brīvības bulvāra stāsts», kas tapusi projekta «Brīvības ielu stāsts» gaitā, pirmizrādi. Kinolentē bija apkopoti fakti par Brīvības bulvāri, ko jaunieši atrada laikrakstos, vēsturiski kadri, kā arī šī bulvāra iedzīvotāju atmiņu stāsti. Kāda Brīvības bulvāra iedzīvotāja atminējās, ka 1950. gados pilsēta divas reizes piedzīvoja vērienīgus plūdus, kuru laikā Brīvības bulvāris pilnībā bija zem ūdens – uz veikalu jelgavnieki devās ar laivu, bet vīri ķeselēs ķēra zivis, jo bijis vimbu nārsta laiks.
Hercoga Jēkaba laukumu rīta pusē piepildīja aktīvākie jelgavnieki, kas vienojās «Brīvības stafetē», bet dienas izskaņā turpat notika koncerts «Dzintara zemē dzintara ļaudis» ar mūsu pilsētas koru un deju kolektīvu, kā arī solistu dalību.
Foto: Ivars Veiliņš/«Jelgavas Vēstnesis»