Šogad Valsts policija Jelgavā fiksējusi sešus kukuļdošanas gadījumus. Skaļākais no tiem bija, kad policijas Iekšējās drošības birojs eksperimenta laikā pieķēra divus ceļu policistus, kuri bija pieprasījuši un pieņēmuši 40 latus lielu kukuli no šofera, kura mašīnai nebija tehniskās apskates. Policija jau paziņojusi, ka šajā jomā strādās pastiprināti, jo tā ir viena no policijas darba prioritātēm.
Ilze Knusle-Jankevica
Policijas pārstāve Ieva Sietniece stāsta, ka kukuļus policistiem mēģina iedot tie autovadītāji, kuri pārkāpuši noteikumus, šādā veidā cerot izbēgt no administratīvā pārkāpuma protokola sastādīšanas, soda naudas un soda punktiem.
Pārkāpumi, kas pamudinājuši dot kukuli, bijuši dažādi: braukšana ar viltotām tiesībām, atļautā braukšanas ātruma pārkāpšana, automašīnai nav tehniskās apskates, drošības jostas nelietošana. Tomēr vienlaikus summas, ar kādām autovadītāji mēģinājuši atpirkties, ir niecīgas – lielākoties no 5 līdz 25 latiem.
Kāds autovadītājs, kurš bija pārsniedzis atļauto braukšanas ātrumu, šogad policistiem deva 10 latu kukuli. Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu minimālais naudas sods par ātruma pārsniegšanu ir pieci lati, ja ātrums pārsniegts līdz 20 kilometriem stundā ārpus apdzīvotas vietas. Maksimālais sods par ātruma pārsniegšanu ir 400 lati, ja apdzīvotā vietā, kur atļautais ātrums ir 50 kilometri stundā, brauc ātrāk par 110 kilometriem stundā. Naudas sods ir atkarīgs no tā, par cik ir pārsniegts atļautais ātrums un vai tas izdarīts apdzīvotā vai neapdzīvotā vietā.
Kāds cits autovadītājs brauca ar mašīnu, kam nebija izieta tehniskā apskate. Lai nesastādītu protokolu un neuzliktu sodu, policisti šoferim pieprasīja 40 latus, ko viņš arī samaksāja. Administratīvo pārkāpumu kodeksā par šādu pārkāpumu paredzētais naudas sods ir no 40 līdz 80 latiem.
Vēl kāds autovadītājs par to, ka brauc ar viltotām tiesībām, mēģināja atpirkties ar 25 latiem. Reālais sods par automašīnas vadīšanu vien, ja nav iegūtas vadītāja tiesības, ir 200 – 300 lati. Bijis arī gadījums, kad kukuli policistiem dod autovadītājs, kurš nebija piesprādzējies, un par šādu pārkāpumu var uzlikt 20 latu naudas sodu.
Jāpiebilst, ka Zemgales reģionā kopumā šogad aizturēti 43 autovadītāji par kukuļdošanu policijas darbiniekiem. Pret autovadītājiem uzsākti kriminālprocesi. Sods par kukuļdošanu ir brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem vai arests, vai piespiedu darbs, vai naudas sods līdz 120 minimālajām mēnešalgām (24 000 lati).
Foto: Ivars Veiliņš