Šodien ap pulksten 14 Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) visā Latvijā uz trim minūtēm ieslēdza trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu civilās trauksmes un apziņošanas sistēmas darbību – sirēnu tehnisko stāvokli, bojājumus vai traucējumus sirēnu darbībā un to skaņas signāla dzirdamību. Kā informē VUGD pārstāve Inta Šaboha, Jelgavā esošās četras sirēnas nostrādājušas bez būtiskiem traucējumiem.
Šodien tika ieslēgtas 161 no 164 Latvijā esošajām civilās aizsardzības trauksmes sirēnām, bet netika iedarbinātas tās trīs trauksmes sirēnas, kuras šobrīd ir demontētas pirms pārvietošanas. Šodien tika pārbaudīta 161 sirēna – bez traucējumiem un bojājumiem darbojās 152 trauksmes sirēnas, bet deviņām trauksmes sirēnām tika konstatētas tehniskas problēmas, no kurām astoņas izdevās iedarbināt manuāli.
Zemgalē no pārbaudītajām 22 sirēnām darbojās 19, bet trīs tika ieslēgtas manuāli, viena no tām arī Jelgavā. «Jebkurā trauksmes gadījumā pie sirēnas atrodas kāds no VUGD darbiniekiem, tādēļ būtiski, ka sirēnas pilda savas funkcijas. Kopš 2016. gada tās gan tiek darbinātas automātiski, taču, ja tas neizdodas, tad sirēnu darbina manuāli,» skaidro I.Šaboha.
Iepriekšējā trauksmes sirēnu pārbaudē, pagājušā gada oktobrī, no 164 sirēnām tika iedarbināta 161, no kurām bez traucējumiem un bojājumiem darbojās 154 trauksmes sirēnas.
Latvijā izvietotās 164 trauksmes sirēnas nenodrošina to dzirdamību visā Latvijas teritorijā, bet iedzīvotājiem nav jāsatraucas par to, ka viņi nesaņems informāciju par apdraudējumu vai katastrofu. Paralēli trauksmes sirēnu iedarbināšanai, lai informētu par izveidojušos situāciju, ārkārtas situācijās operatīvie dienesti izmantos arī citus apziņošanas līdzekļus – paziņojumu nodošanu caur operatīvo transportlīdzekļu skaļruņiem, iedzīvotāju dzīvesvietu apsekošanu u.c.
Trauksmes sirēnas ir paredzētas iedzīvotāju ātrai brīdināšanai gadījumos, kad ir kāda ārkārtēja situācija, notikusi dabas vai tehnogēna katastrofa, vai arī pastāv to draudi. VUGD atgādina, ka gadījumos, ja iedzīvotāji iepriekš nav brīdināti par sirēnu pārbaudi, tās izdzirdot, jāieslēdz radio vai televizors, kur tiks pārraidīta informācija par iespējamo apdraudējumu un rekomendācijas par aizsardzības pasākumiem un turpmāko rīcību.
Foto: no JV arhīva