Pacilātā noskaņojumā, emocionāli uzlādējušies un gandarīti – tā piektdienas izskaņā svētkos jutās Jelgavas kolektīvi. Diena visiem bija izdevusies gana dinamiska – dejotāji otro reizi skatītājiem izdejoja «Māras zemi», koristi visu dienu pavadīja mēģinājumā Mežaparkā, pūtēji piedalījās dižkoncertā Esplanādē, bet vokāli instrumentālais ansamblis «Zelta stīdziņas» priecēja apmeklētājus kapelu maratonā un kokļu mūzikas nakts koncertā «Skaņu raksti». Dienas noslēgumā daudzi Jelgavas kolektīvi atgriezās savā pagaidu dzīvesvietā – Rīgas Rīnūžu vidusskolā –, un devās uz izbaudīt dziesmas un dejas kopīgā atpūtas pasākumā.
Apraudzīt Jelgavas kolektīvu pagaidu dzīvesvietu, uzklausīt Dziesmu un deju svētku dalībnieku iespaidus, kā arī teikt ceļa vārdus dejotājiem, vēl pirms koncerta Daugavas stadionā, Rīgā ieradās arī Jelgavas pilsētas vadība. Daži kolektīvi steidza uzcienāt viesus ar tēju, bet citi labprāt stāstīja, kā norit kolektīvu kopā būšana svētkos.
Mūsu dejotāji atzīst, ka Dziesmu un deju svētku nedēļā nogurums mēģinājumos robežojas ar neaprakstāmu gandarījumu un emocionālu lādiņu koncertos un piektdien piedzīvota identiska sajūta. «Tas arī ir tas svētku šarms – kopā dzīvot, taisīties, nogurt līdz bezpēkam, bet pēc tam līdz asarām priecāties,» stāsta tautas deju ansambļa «Kalve» dejotāji. Kolektīvi papildina, ka sadzīves nianses svētkiem piedod savu īpašo atmosfēru. «Dzīvojam skolas korpusā, kur ikdienā mācās sākumskolēni, tādēļ te viss ir miniatūrā. Piemēram, garākajiem mūsu kolektīva puišiem nākas krietni saliekties, lai ieietu pa tualetes durvīm,» stāsta tautas deju ansambļa «Lielupe» pārstāve Elīna. Savukārt tautas deju ansambļa «Diždancis» dalībnieces Ieva un Inta papildina, ka šogad liels ieguvums ir dušas, kas nodrošinātas konteineros pie skolas. «Konteinerī pieejamas sešas duškabīnes, tiešām ērtas, ar labu spiedienu. Galvenais laicīgi paspēt, kamēr nav beidzies siltais ūdens,» tā viņas. Tāpat teju katrs kolektīvs nodrošinājies ar gludināmajiem dēļiem un gludekļiem, kā arī ierīkojis vietu, kur žāvēt drēbes. «Dziesmu un deju svētkos piedalos trešo reizi, ir zināma pieredze, tāpēc līdzi ņēmu striķi – piestiprinājām gaitenī un re – mums ir sava žāvētava,» stāsta «Lielupes» dejotājs Edvards. Bet «Vēja zirdziņa» dejotāja Agnese atzīst, ka kolektīvā uzņēmusies kolektīva mammas lomu un regulāri gludina visiem drēbes. «Mūsu puišiem taču tas aizņemtu piecreiz vairāk laika,» skaidro Agnese. Savukārt «Lielupes» dejotājs Jēkabs pamāca – ja meitenes krāsojas un palicis maz laika, jāgludina tikai bikšu vieta pie ceļiem, pārējo tāpat neredzot.
Noguruši, bet iedvesmoti jūtas arī mūsu koristi, kuri vēl pirms atpūtas pasākuma piektdienu pavadīja Mežaparkā, piedaloties noslēguma koncerta «Zvaigžņu ceļā» mēģinājumā. «Dziedājām visu dienu. No rīta bija liels karstums un pārtraukumā pat gājām uz Ķīšezeru nopeldēties, bet vakarā ļoti vēss,» stāsta kora «Mītava» mākslinieciskā vadītāja Agija Pizika, papildinot, ka dzīvošana skolā uzstāda savus noteikumus. «Piemēram, ceturtdien jau gājām gulēt, bet dzirdējām, ka aiz sienas dzied koris «Ozoli». Protams, nekāda gulēšana – visi gājām sadziedāt, bet no rīta miegaini,» teic A.Pizika.
Savukārt Jelgavas pūtēji, kuri piektdien piedalījās dižkoncertā Esplanādē atzina, ka vēl nav paspējuši nogurt no mēģinājumiem un jūtas ļoti pacilāti. «Garastāvoklis ir lielisks. Emocijas – neaprakstāmas. Ieguldījām tik lielu darbu, lai tiktu uz svētkiem un tagad ir īstais brīdis, lai vienkārši izbaudītu,» teic Jelgavas Mūzikas vidusskolas pūtēju orķestra saksafoniste Debora, kura ar mērķi tikt uz Dziesmu un deju svētkiem oktobrī sāka mācīties spēlēt saksafonu. Viņa uzsver, ka nedēļas gaitā piedzīvotas dažādas ķibeles – pirmajā mēģinājumā sitēji aizmirsa instrumentus, kāda orķestra dalībniece aizmirsa ieejas karti un tā bija jāved no Jelgavas, pazudušas notis, aizgulējies un Jelgavā palicis viens no dalībniekiem –, tomēr visas situācijas tika ātri atrisinātas un koncertā parādīta augstākā klase. Īstu komandas garu koncertā izjuta arī viena no Jelgavas 4.vidusskolas pūtēju orķestra «Rota» dalībniecēm. «Jau atbraucot uz koncertu, kad bija jāpārģērbjas, Beāte saprata, ka skolā aizmirsa tērpa bikses. Ātri izlēmām, ka viņa varētu uzvilkt manus tumšos džinsus, mēs taču esam komanda,» saka Beātes kolēģis Mārtiņš.
Savukārt vokāli instrumentālais ansamblis «Zelta stīdziņas» uz mēginājumiem visu nedēļu braukā no Jelgavas un, kā atzīst kolektīvs, – otrā mamma vadītāja Briruta Deruma vienmēr par visu parūpējas. «Katrs mēģinājums mums sākas ar ēdienreizi – vadītāja vienmēr sagatavojusi maizītes, dārzenīšus, saldumus, kafiju ar dažādām garšām, dažāda veida pienu. Viņa ir fantastiska,» vērtē ansambļa dalībniece Aleksandra. Savukārt pati vadītāja atzīst, ka draudzīga atmosfēra kolektīvā ir ļoti svarīga un paēduši mūziķi strādā labāk. «Mūsu kolektīvā ir mamma, kura svētkos piedalās ar diviem saviem bērniņiem, viena mūsu dalībniece paralēli spēlē pūtējos, divas meitenes ne tikai dzied, bet piedalās arī kā dejotājas. Tādi arī esam – daudzpusīgi un ļoti darbīgi,» tā viņa.
Jāpiebilst, ka piepildītā diena noslēdzās ar kopīgu pasākumu Rinūžu vidusskolā. Dejotāji, kuriem pietika spēka pēc koncerta, kā arī izturīgākie koristi un pūtēji, devās uz nelielu jelgavnieku grupas «Tirkizband» koncertiņu skolas sporta zālē, lai vismaz uz dažām stundām satiktu citus dalībniekus piesātinātajā mēģinājumu un koncertu grafikā. Arī šodien kolektīviem ir gana dinamiska pasākuma programma – folkloras kopa «Dimzēns» dosies uz folkloras dienām Vērmanes dārzā, «Dimzēna» bērni uzstāsies kopu koncertā Esplanādē, vokālie ansambļi «Guns», «Vīzija» un Tirkīza kora ansamblis muzicēs ielu koncertos Vecrīgas ielās un laukumos, dejotāji trešo reizi izdejos «Māras zemi», bet koristi dosies uz noslēguma koncerta ģenerālmēģinājumu Mežaparkā.
Foto: Ivars Veiliņš/ «Jelgavas Vēstnesis»