Iekšlietu ministrija izstrādājusi grozījumus likumā «Par policiju», lai noteiktu prasības, kādām jāatbilst personai, kura ieņem pašvaldības policijas darbinieka amatu. Jelgavas Pašvaldības policijas priekšnieks Viktors Vanags norāda, ka mūsu pilsētā likumprojektā iestrādātās prasības jau tiek ievērotas, jo to paredz Jelgavas domes 2008. gadā apstiprinātais Jelgavas Pašvaldības policijas nolikums.
Ilze Knusle-Jankevica
Kā informē Iekšlietu ministrijas sabiedrisko attiecību daļa, grozījumi izstrādāti, jo šobrīd nav noteiktas prasības, kādām jāatbilst pašvaldības policijas darbiniekam. Tā kā viens no pašvaldības policijas uzdevumiem ir Valsts policijas un Drošības policijas atbalstīšana sabiedriskās kārtības nodrošināšanā, nav pieļaujams, ka pašvaldības policijas darbinieka amata pienākumus var veikt persona, kuras reputācija, personīgās īpašības vai profesionālās spējas rada šaubas par atbilstību ieņemamam amatam, piemēram, persona, kura sodīta par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu.
Jelgavas Pašvaldības policijas priekšnieks Viktors Vanags norāda, ka Jelgavas Pašvaldības policijā jau tagad tiek ievērotas likumprojektā iestrādātās prasības, un tas ir noteikts iestādes Nolikumā. Jelgavā jau tagad tiek izvērtēts, vai kandidātam ir atbilstoša izglītība, valsts valodas prasmes, vai nav sodāmība. V.Vanags jau iepriekš pauda viedokli, ka viņa vadītajā iestādē nav vietas likumpārkāpējiem – ja kas tāds tiek konstatēts, darbinieks nekavējoties tiek atbrīvots gan no dienesta pienākumu pildīšanas, gan no darba. To apliecina arī pērnajā oktobrī notikušais, kad no darba tika atbrīvots Pašvaldības policists, kurš tika turēts aizdomās par 30 latu piesavināšanos no kāda atskurbtuves klienta.
Pašvaldības policijas priekšnieka palīdze sabiedrisko attiecību un juridiskajos jautājumos Sandra Reksce informē, ka saskaņā ar iestādes Nolikumu Pašvaldības policijas priekšnieku un viņa vietniekus ieceļ amatā Jelgavas dome – pēc tam, kad saņemta iekšlietu ministra piekrišana. Par Pašvaldības policijas priekšnieku un viņa vietniekiem var apstiprināt Latvijas Republikas pilsoņus, kuriem ir augstākā izglītība, ne mazāk kā piecu gadu darba stāžs vadošos amatos.
Pārējos policijas darbiniekus ieceļ amatā un atbrīvo no tā Pašvaldības policijas priekšnieks, bet pretendentu piemērotību amatam izvērtē Personālsastāva komisija.
Darbam Jelgavas Pašvaldības policijā pieņem Latvijas Republikas pilsoņus, ne jaunākus par 18 gadiem, ar izglītību ne zemāku par vidējo, kuri, ņemot vērā viņu personiskās īpašības un fizisko sagatavotību, ir spējīgi un brīvprātīgi vēlas pildīt Pašvaldības policijā veicamos pienākumus.
Saskaņā ar Valsts valodas likumu un Ministru kabineta noteikumiem Nr. 296 «Noteikumi par profesionālo un amata pienākumu veikšanai nepieciešamo valsts valodas zināšanu apjomu un valsts valodas prasmes pārbaudes kārtību» Pašvaldības policijas darbiniekam ir nepieciešama valsts valodas prasmes 3. līmeņa B pakāpe.
Pašvaldības policijas dienestā nevar pieņemt personu, kura sodīta par tīšiem noziedzīgiem nodarījumiem vai ir reabilitēta, vai kurai ir noņemta vai dzēsta sodāmība.
S.Reksce piebilst, ka 2009. gadā Jelgavas Pašvaldības policijā 21 kandidāts pieņemts darbā uz nenoteiktu laiku, bet sešas kandidatūras noraidītas. Kopumā policijā strādā 71 darbinieks ar vidējo izglītību, 68 – ar vidējo profesionālo, 28 darbiniekiem ir augstākā izglītība, bet trijiem – maģistra grāds.
Jāpiebilst, ka Iekšlietu ministrijas izstrādātais likumprojekts ir izskatīts Valsts sekretāru sanāksmē, bet tas vēl jāapstiprina valdībā. Ja tas tiks akceptēts, jaunie nosacījumi stāsies spēkā ar šā gada 1. jūliju.
Foto: Ivars Veiliņš