Jelgavniece Tatjana Fjodorova ar savu partneri rīdzinieku Leonīdu Romanovu joprojām piedalās pasaules garākās telefonsarunas rekorda uzstādīšanā – šovakar ap pulksten 21.10 viņi bija jau norunājuši 24 stundas, bet līdz jaunam rekordam pietrūkst 19 stundas 8 minūtes un 56 sekundes. Līdz ar to izšķirošie notikumi būs rīt ap pulksten16.
Ilze Knusle-Jankevica
Viena no pēdējām tēmām, ko abi pārrunāja, bija reliģija un ticība, bet, kā portālam www.jelgavasvestnesis.lv Tatjana atzina iepriekš, viņi gatavi runāt vismaz par 119 dažādām tēmām – ne velti draugi viņu dēvējot par Šeherezadu.
Pasekojot līdzi rekorda uzstādīšanas gaitai internetā, nākas secināt, ka tēmas, kas tiek pārrunātas, ir visdažādākās: meitenes pārspriež grāmatas, īpaši biogrāfijas, rakstīšanu, kuras galvenais varonis varētu būt dziedošais policists Nikolajs Puzikovs vai Kombuļu Inese (zināma arī kā Inese Saulīte), dažādu tautību cilvēku izskatu un rakstura iezīmes. Piemēram, fotografētājtauta esot japāņi, kuri bez aparāta neejot nekur, arī gudrākie varētu būt japāņi, franču puiši sevi ļoti kopjot, bet francūzietes esot spalvainas. Pēc tam viņas pārsprieda klimatu un to, kurā valstī labprāt dzīvotu – galvenais, lai ir silts, nav dabas stihiju, nav kukaiņu. No tā izrietēja pārdomas par to, kā tad radās daba un kuras ir visskaistākās puķes.
Savukārt puiši runāja par dizainēšanu, konstruēšanu, funkcionālo dizainu, studijām un iemesliem, kāpēc rodas brāķi. Viņi secināja, ka interjera dizaineris būtībā esot remonta taisītājs, jo laiki, kad cilvēkiem mājās bija nepieciešamas strūklakas ar gaismiņām, sen ir pagājuši. Tāpat viņi spriež, ka latviešiem nepatīk progress un pārmaiņas, īpaši runājot par dizaina lietām. Puiši arī pārsprieda Mākslas akadēmijas pasniedzēju darba stilu. Visbeidzot viņi nonāca līdz valodniecībai un sprieda, kā latviski var pateikt «dizains», bet atziņa bija skarba – latviešu valoda pēc iespējas vairāk jāšķaida ar angļu vārdiem, jo «Latvijas dizainam jātiek ārā no pastalām».
Lietuviešu puiši pārrunāja tulkošanas nianses un darba specifiku – šīs pārdomas viņiem radīja Bībele un tās tulkojumi. Viņuprāt, lietuviešu valoda ir ļoti plaša un grūti pārtulkojama, piemēram, krievu valodā atbilstošus vārdus piemeklēt esot grūti. Viņi nonāca arī līdz ticības jautājumiem un tam, ko var panākt ar ticību – ne tikai izmainīt savu dzīvi, bet arī izsaukt dabas parādības. Tas esot veids, kā cilvēks var ietekmēt to, ko patiesi vēlas. Viņi bija izraudzījušies taktiku – pārspriest Bībeles citātus. Kad viens no dalībniekiem ieminējās pāriet pie tēmas par sievietēm, otrs sāka smieties un teica, ka pie šīs tēmas atgriezties viņi vēl paspēs.
Starts rekordam tika dots 9. martā. Lai uzstādītu jaunu pasaules rekordu, dalībniekiem jānorunā pa telefonu 43 stundas 8 minūtes un 56 sekundes. Rekordu cenšas pārspēt pieci pāri, tostarp divi lietuvieši.
«Tele2 pasaules sarunu rekorda» fināls notiek tirdzniecības centrā «Alfa» Rīgā, to var vērot tiešraidē internetā www.sarunurekords.lv.
Internetā var redzēt, ka dalībnieki vai nu runā pa telefonu brīvroku sistēmā, vai vienkārši sarunājas. Katram pāri līdzi seko tiesneši, jo ir jāievēro arī dažādi nosacījumi. Grūtākie no tiem: viena vārda atbildes (piemēram, «jā» vai «nē») netiek uzskatītas par vērā ņemamu dalībnieka iesaisti sarunā un sarunas laikā klusuma pauze nedrīkst būt ilgāka par 10 sekundēm; dalībnieki drīkst sarunāties tikai par iepriekš iesūtītām un saskaņotām tēmām un runāt var tikai tādā kartībā, kādā tās ir iesniegtas, savukārt pie vienreiz izrunātās tēmas vairāk nedrīkst atgriezties; jaunu tēmu pievienošana sarunas laikā ir aizliegta – ja dalībniekiem aptrūkstas tēmas, tad par pēdējo tēmu ir jārunā līdz brīdim, kamēr rekords tiek uzstādīts; Ginesa rekorda sarunai ir jābūt jēgpilnai – ja tā izklausās pēc laika novilcināšanas mēģinājuma, tad rekorda pārsniegšanas mēģinājums tiek izbeigts; dalībniekiem ir atļauts atpūsties 5 minūtes pēc katras pilnas stundas.
Foto: «Tele 2»