«Jelgavas slimnīcā šobrīd nav un tuvākajos gados arī nebūs būtiska ārstu trūkuma. Jaunie speciālisti nāk un meklē darbu pie mums. Ar medicīnas māsām situācija ir vēl labāka – nespējam pat pieņemt visus, kas gribētu pie mums strādāt,» atzīst SIA «Jelgavas pilsētas slimnīca» valdes loceklis Andris Ķipurs. Un šāds atzinums izskan laikā, kad teju katru dienu masu medijos lasām un dzirdam sašutumu par milzīgo ārstu trūkumu Latvijas slimnīcās, par to, ka atsevišķas slimnīcas pat nespēj nodrošināt medicīnisko palīdzību konkrētās jomās, jo nav kas strādā, par necilvēcīgajiem apstākļiem un prasībām, kādas tiek izvirzītas jaunajiem ārstiem jeb rezidentiem, par zemajām algām…
Šobrīd rezidentiem pēc augstskolas beigām atkarībā no izvēlētās specialitātes no trīs līdz sešiem gadiem jāpavada rezidentūrā kādā no slimnīcām. Ja jaunais speciālists izvēlas Rīgas slimnīcas, tad par savu darbu – mēneša slodzi un divām obligātajām dežūrām – viņš visu rezidentūras laiku mēnesī saņem ap 450 eiro «uz rokas». Te jāpiebilst, ka pērn veiktajā Centrālās statistikas pārvaldes iedzīvotāju ienākumu un dzīves apstākļu apsekojumā secināts, ka viena mājsaimniecības locekļa uzturēšanai būtu nepieciešami vismaz 483 eiro mēnesī – tātad jaunais speciālists pat nesaņem izdzīvošanai nepieciešamo. Reģionālajās slimnīcās gan valsts par tādu pašu darbu piemaksā, tāpēc «uz rokas» rezidentiem sanāk ap 680 eiro. Jau šobrīd valsts prioritāri atbalsta jaunos ārstus, kas izvēlas strādāt reģionu slimnīcās, taču, neskatoties uz to, augstskolu beigušie mediķi priekšroku dod Rīgas slimnīcām vai izbraukšanai no valsts un darba meklējumiem Eiropā. Tieši tāpēc šobrīd nerimst kaislības ap Veselības ministrijas centieniem jaunos ārstus piesiet Latvijas medicīnai, precīzāk, slimnīcām reģionos. Šobrīd paredzēts, ka pēc rezidentūras jaunajam ārsta būs vēl jānostrādā konkrētā reģiona slimnīcā trīs gadi un tikai tad viņš varēs nokļūt brīvā darba tirgū un izvēlēties, kur strādāt.
A.Ķipurs gan uzskata, ka pašreizējā situācijā šāds scenārijs ir saprotams. «Jā, varbūt Jelgavas slimnīca ir nedaudz labākā situācijā, jo savu diktē arī Rīgas tuvums, taču attālākās slimnīcas tiešām ir neapskaužamā situācijā, un, ja reiz valsts ieguldījusi jauno speciālistu izglītošanā, tad ir tikai normāli, ka valsts arī prasa atdevi no jaunajiem ārstiem. Medicīnas pieejamība ir jānodrošina visā valstī, bet – kā to izdarīt, ja valsts apmāca ārstus, bet viņi pēc augstskolas aizbrauc, lai strādātu ārzemēs?»
Vienlaikus gan A.Ķipurs atzīst – lai arī kādas būs prasības rezidentiem, Jelgavas slimnīcas darbu tas būtiski neietekmēs. «Ir skaidrs, ka jebkurā gadījumā, ja jaunajam speciālistam būs izvēles iespēja strādāt Rīgai tuvajā Jelgavā vai, piemēram, Rēzeknē, viņš, visticamāk, izvēlēsies Jelgavu. Tāpat jaunie speciālisti taču vērtē, kāda ir slimnīca: viena lieta ir pastaigāt pa Stradiņa slimnīcas vecajiem korpusiem, pavisam cita – redzēt darba apstākļus Jelgavas slimnīcā, kas teju pilnībā būs rekonstruēta.»
Taču Jelgavas slimnīcas galvenais ārsts saskata citas problēmas rezidentūras nodrošināšanā. «Te noteikti varētu runāt par milzīgajām birokrātiskajām procedūrām, kas jāveic, pieņemot pie sevis rezidentu. Šis slogs ir nesamērīgi liels. Tāpat Veselības ministrijai esam norādījuši – nepieņemami ir tas, ka, izstrādājot jauno rezidentu darbā iekārtošanas sistēmu, ārsta dzīvesvieta netiek ņemta vērā. Tātad jelgavniekam šobrīd nav nekādas priekšrokas iekārtoties rezidentūrā tieši Jelgavas slimnīcā, kas, manuprāt, ir absurdi. Ja mēs ņemam jauno ārstu rezidentūrā, tad mēs nedomājam par to, ka viņš pēc tam no mums aizies – mēs ceram uz ilgtermiņa sadarbību, un kāds arguments var būt labāks par to, ka cilvēka dzīvesvieta ir konkrētā pilsētā, viņa ģimene ir šeit?! Tas, manuprāt, ir ļoti būtiski, tāpēc ceram, ka Veselības ministrija šo apstākli iekļaus vērtējumā par speciālistu nosūtīšanu uz konkrētu slimnīcu.»
Šobrīd Jelgavas slimnīcā ir divi rezidenti – abi jaunie ķirurgi. A.Ķipurs piebilst, ka tuvākajā laikā slimnīca varētu domāt par vēl dažu rezidentu pieņemšanu, piemēram, neonatologu jeb jaundzimušo speciālistu, jo slimnīcai šobrīd nav viegli nodrošināt šāda speciālista klātbūtni iestādē 30 diennaktis mēnesī, kā arī rentgenologu. «Taču mums nav bažu, ka mēs nevarētu atrast šādus jaunos speciālistus.»
Ko paši rezidenti domā par darbu Jelgavas slimnīcā? Viņi atzīst, ka lielajās Rīgas slimnīcās neiemācītos pat pusi no tā, ko rezidentūrā var iegūt Jelgavas slimnīcā, tāpēc ar savu izvēli pagaidām ir apmierināti.
«Diplomēta ārsta domas ir divu santīmu vērtas»
Kaspars Vaivods, Jelgavas slimnīcas rezidents:
«No rīta pamosties un domā: «Gaismu labāk neieslēgt – ka nepamodinu kopmītnes istabiņas biedrus.» Tā tu pa tumsu tausties līdz gaitenim, ej līdz gaiteņa galam – tur tādas riktīgas padomju laika dušas. Nomazgājies, kaut ko iekod un tad – uz Gaiļezeru. Kā tāds robots, un tā dienu no dienas. Bet es neesmu nabaga studentiņš – tajā brīdī es esmu jau 25 gadus vecs diplomēts ārsts, kurš iziet rezidentūru ķirurģijā Gaiļezera slimnīcā. Mamma pa blatu mani ir iekārtojusi slimnīcai blakus esošajās kopmītnēs, kur mīt koledžas studenti. Dzīvokli noīrēt Rīgā es nevaru atļauties, jo man kā rezidentam alga ir 450 eiro. Laika gaitā uznāk baigā depresija – it kā tu esi diplomēts ārsts, bet patstāvīgi strādāt nevari, regulāri jādežurē brīvdienās un svētku dienās. Un tā pieci gadi jāpavada rezidentūrā. Gaiļezera slimnīca ir kā mašīna, kur rezidenta domas nevienu neinteresē. Kāds profesors tā arī saka: «Tavas domas ir divu santīmu vērtas.» Tu esi niecība, un tev par to atgādina katru dienu. Bet ārsti labprāt ņem rezidentus, jo par katru rezidentu viņiem maksā. Kas no rezidenta iznāks, īsti nevienu neinteresē. Mans vadītājs man pa kluso tā arī pateica: «Neceri – te tev darba nebūs.» Ziniet, ko dažiem piedāvā pēc piecu gadu rezidentūras?! Nevis apmaksātu ārsta vietu Gaiļezerā, bet iespēju nākt volontēt, proti, strādāt bez atalgojuma. Ir jau tādi, kas to izmanto, jo cer, ka kāds vecais ārsts nomirs un vieta atbrīvosies. Rīga tomēr ir iespēju zeme. Tikmēr sevis uzturēšanai viņš raujas pa dežūrām un ātro palīdzību, pelnot grašus. Ko tajā laikā dara mani Jelgavas Valsts ģimnāzijas klasesbiedri? Viņi jau ir pabeiguši inženiera maģistrus, strādā labos amatos, vada būvdarbus, pelna pieklājīgi. Ko dara trešdaļa no maniem LU Medicīnas fakultātes kursabiedriem? Nemokās rezidentūrā Latvijā, viņi uzreiz pēc augstskolas devušies apgūt specialitāti uz ārzemēm, kur rezidents ar savu ārsta diplomu par 160 stundu darbalaiku mēnesī pelna no 4000 eiro mēnesī. Un tad tu saproti – tā turpināt nevar… Kam man to vajag?! Tas, kurš nav mācījies par ārstu, nesapratīs – tā slodze un spriedze gan augstskolā, gan rezidentūrā ir milzīga. Medicīnas studentiem nav studentu dzīves – neviens mans klasesbiedrs to nesaprata. Kā – tu vakaros nevari aiziet patusēt? Piedodiet, nevaru – anatomija jāmācās. No mana kursa divi neizturēja – izdarīja pašnāvību…
Man arī bija doma, ka jābrauc prom, bet tad es izdomāju gājienu – aiziet uz reģionālo slimnīcu. Negribējās kaut ko iesāktu un nepabeigtu atstāt – bija man tā rezidentūra jāpabeidz. Piedāvāja Liepāju un Jelgavu – izvēlējos Jelgavu. Es tomēr šajā slimnīcā esmu piedzimis, daudz te blandījies. Pēdējos divus rezidentūras gadus nu jau esmu Jelgavā, un jāsaka, ka mans garastāvoklis ir uzlabojies, darba vide daudz labvēlīgāka, rezidentūras vadītājs Jurijs Stepanovs tiešām māca rezidentus, nevis tikai saņem naudu. Tāpēc es noteikti nenožēloju savu izvēli par labu reģionālajai slimnīcai. Šeit nav tās mašīnas, attieksme ir daudz personiskāka, iegūtās prasmes – lielākas. Jā, arī nopelnīt var vairāk – kā rezidentam reģiona slimnīcā valsts maksā vairāk, Jelgavas slimnīca vēl ļauj strādāt papildu dežūras, tāpēc, ja strādā, tad līdz 1000 eiro nopelnīt var.
Ziniet, pēc ģimnāzijas es nemaz neplānoju kļūt par ārstu. Tētis – ķirurgs, mamma – medmāsa, pusmāsa – terapeite, pusbrālis – ķirurgs… Es nāku no īstas ārstu ģimenes. Varbūt tieši tāpēc par daudz biju atklausījies tās ārstu būšanas un nebūšanas, tāpēc šī profesija vispār nesaistīja. Pēc Jelgavas Valsts ģimnāzijas absolvēšanas man bija skaidrs: valstī trūkst inženieru, to jau skandināja visur, un es, pat nedomājot – gribu būt inženieris vai ne, kopā ar klasesbiedriem devos uz RTU. Izvēlējos Enerģētikas un elektrotehnikas fakultāti. Bet jūs jau zināt, kā pirms rezultātu paziņošanas domā topošie studenti: ja nu netieku?! Drošības labad iesniedzu dokumentus arī LU Medicīnas fakultātē – nebija domas tur mācīties, vienkārši iesniedzu. Rezultātā abās fakultātēs tiku budžeta grupā. Izvēlējos RTU. Jau noslēgts līgums, baudu vasaru un gaidu, kad sāksies mācības, bet… augusta vidū man zvana no LU un saka: «Nāc mācīties pie mums – tev ir 10 minūtes, lai apdomātos!» Tajā brīdī šķita, ka tā ir zīme no augšas, otras tādas iespējas man nebūs. Par inženieri varu kļūt jebkad, bet par ārstu – tas tomēr ir daudz sarežģītāk. Pats nezinu, kas nostrādāja, jo tētis teica, lai domāju pats, bet mamma – lai eju. Es vēl šaubījos, tomēr rezultāts ir skaidrs – esmu pabeidzis LU Medicīnas fakultāti, un šis man ir pēdējais – piektais – gads kā rezidentam.
Šobrīd to vairs nenožēloju. Ārsts – tā tomēr ir prestiža, kaut arī mūsu valstī pagaidām nenovērtēta, profesija. Kas būs pēc rezidentūras? Nezinu, tādu īstu piedāvājumu no Jelgavas slimnīcas vēl neesmu saņēmis, bet sarunas par to, ka mani gribētu paturēt, ir bijušas. Ja būs pavisam traki, joprojām paliek iespēja aizbraukt, kaut arī ļoti to negribētos.»
«40 procenti no grupasbiedriem strādā Vācijā, bet es Jelgavā esmu uz palikšanu»
Uļjana Čaikovska, Jelgavas slimnīcas rezidente:
«No savas pieredzes varu teikt, ka Rīgā rezidentiem ir daudz grūtāk nekā Jelgavā. Pēc augstskolas beigšanas sākumā strādāju rezidentūrā Gaiļezera slimnīcā. Pati esmu no Bauskas, bet pēc studijām paliku Rīgā – viena, dzīvoklis jāuztur, sevi jānodrošina, bet kā rezidente saņēmu 450 eiro «uz rokas». 26 gadus vecu sievieti taču mamma un tētis vairs neuzturēs, kauns… Viegli nebija. Godīgi jāsaka – man varbūt paveicās, jo ieprecējos Jelgavā un uzreiz arī sāku meklēt rezidenta vietu šeit. Paveicās – mani pieņēma. Kā reģiona slimnīcā šeit rezidenta alga ir lielāka – man sanāk ap 680 eiro «uz rokas», un, ja ir ģimene, tad jau arī normāli var dzīvot. Taču tas pat nav galvenais – būtiskākais ir Jelgavas slimnīcas attieksme pret rezidentiem. Lielajās Rīgas slimnīcās rezidentu ir gana daudz – vienam ārstam to var būt pat pieci, un viņam vienkārši nav laika ar tevi nodarboties. Tad nu sanāk, ka nereti rezidents nevis mācās strādāt savā specialitātē, bet veic sekretāra pienākumus. Kas pēc rezidentūras? Atliks tikai mācīties no savām kļūdām, un ķirurģijā tas varētu būt pārāk nežēlīgi. Jelgavas slimnīca ir pilnīgs pretstats. Jā, varbūt tas saistīts ar to, ka slimnīca zina – jauno speciālistu pēc rezidentūras gribēs paturēt, tāpēc kolēģiem ir svarīgi, kāds ārsts izaugs. Šeit ir vairāk brīvības, lielāka uzticēšanās, rezidentiem ir reāls darbs, protams, stingrā profesionāļu uzraudzībā, bet tas man ir ļoti būtiski. Godīgi teikšu – īsā laikā Jelgavas slimnīcā esmu iemācījusies tik daudz, cik visas rezidentūras laikā nevienā Rīgas slimnīcā neiegūtu.
Jāatzīst, vidusskolā laikam biju naiva, dzīvoju tādā kā eiforijā – zināju, ka gribu būt ārste, bet, ko tas īsti nozīmē, neapzinājos. Uz to gāju mērķtiecīgi – vidusskolas laikā visus gadus Ēnu dienā devos pie mikroķirurgiem Rīgā. Tas tiešām aizrāva. Bet tā mana eiforija jau pirmajā augstskolas kursā izplēnēja… Tikai tad pamazām sāku apjaust ārsta skarbo ikdienu Latvijā. Pamest studijas, atgriezties Bauskā kā zaudētājai? Nē, to es nevarēju pieļaut, tāpēc sekmīgi pabeidzu augstskolu. Darbs man patīk, tas patīk arī maniem grupasbiedriem, tikai 40 procenti no viņiem šobrīd jau strādā Vācijas slimnīcās. Visi ir apmierināti un Latvijā atgriezties negrasās. Protams, šāda statistika ir šokējoša, bet tā ir realitāte. Kāpēc es neesmu Vācijā? Tāpēc, ka man ir ciešas ģimenes saites. Nespēju iedomāties, ka varētu pamest savus vecākus, tagad arī vīru. Esmu ģimenes cilvēks. Turklāt mums drīzumā gaidāms ģimenes pieaugums. Tā jau saka, ka jaunajiem ārstiem līdz pat gadiem 30 nevar būt nekādas privātās dzīves. Varbūt meitenēm ir vieglāk. Bet, protams, īsti normāli jau nav, ka tagad kā ķirurģe varēšu sākt strādāt tikai 32 gadu vecumā. Bet ko lai saka jaunie vīrieši, kuriem principā līdz 30 gadu vecumam savas nākotnes vārdā ir jāstrādā par 450 eiro «uz rokas»? Protams, var piepelnīties, un liela daļa to arī dara – dežūras, ātrā palīdzība. Bet tas nozīmē, ka ik pēc divām dienām tev ir dežūra, naktis negulētas un tāpat nekādas privātās dzīves. Jā, tad tu vari nopelnīt vēl plus 300 eiro.
Šobrīd esmu pilnīgi pārliecināta, ka turpināšu darbu Jelgavas slimnīcā, bet, iespējams, ar to būs par maz, tāpēc vajadzēs meklēt papildu darbu. Tā varētu būt poliklīnika, piemēram. Privātās ārsta prakses? Par to jau sapņo jebkurš ārsts! Privātajās klīnikās strādājošie nedomā par otru darbu, viņi pilnībā var nodoties savam aicinājumam, bet diemžēl mūsu valstī ārstu ir daudz, bet privāto klīniku – maz, tāpēc tur var tikt tikai caur pazīšanos. Jā, ir svarīga tava kā ārsta reputācija, taču tik un tā pazīšanās ir vēl nozīmīgāka.»
Foto Ivars Veiliņš