Šodien aprit 745 gadi kopš mūsu pilsētas vārds pirmo reizi minēts vēstures avotos. «Pirmo reizi mūsu pilsētas nosaukums izskanēja 1265. gadā – Vartbergas Hermaņa hronikā minēta pils, kas celta Livonijas ordeņa pārvaldes vajadzībām, – Mitowe,» stāsta Ģederta Elisasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja galvenā krājuma glabātāja vietnieks Aldis Barševskis.
Ilze Knusle-Jankevica
A.Barševskis stāsta, ka Jelgava izauga ap pili, kas tika uzcelta 13. gadsimtā. Līdz 14. gadsimtam tā bijusi maz apdzīvota, ap 500 iedzīvotāju. «Kā pilsēta Jelgava izveidojās un uzplauka 16. gadsimtā kā Kurzemes-Zemgales hercogistes galvaspilsēta. Līdz tam ziņu par mūsu pilsētu ir maz,» norāda speciālists.
Jelgavas dibināšana aprakstīta arī dažādās rakstu liecībās, hronikās, no kurām vispazīstamākā ir «Atskaņu hronika» jeb, kā senāk rakstīja, «Rīmju hronika». Matīsa Siliņa tulkotajā 1936. gada izdevumā rakstīts:
«Un pie Lielupes lika Pret zemgaļiem izbūvēt māju, Kas maz tos iepriecināja Un visi zemgaļi to lādēja skaļi
Māju par Mītavu nosauca Pret zemgaļiem tomēr tā stāvēja Un zemgaļiem tika tūlīt Daudz ļauna no turienes izdarīts.»
Arī Vartberges Hermaņa pēc 1378. gada sarakstītajā «Livonijas hronikā» minēta pils, kas 1265. gada maijā celta Livonijas ordeņa pārvaldes vajadzībām, tā nosaukta – Mitowe:
«Bij` otrā gadā, tiešām ties` Mestrs atkal gaitās saposies Ar varenu un stipru baru, Kas ņēma ceļu platu, garu Un virzījās uz Zemgali.
Pie Lielupes, kad viņi tika – Tā, jūdzes četras, tad tur lika, Mestrs pili celt pret zemgaļiem, Par ko bij` gana bēdas tiem, Kas bija zemgaliešu ļaudis.
Kā dažs to vēlāk tika paudis, Šī pils par Mintavu nosaucās,
Pie Zemgales tā atrodās.»
Muzeja speciālists norāda, ka pēc Pāvesta Klementa IV 1266. gada bullas teksta var saprast, ka pils tiek uzcelta 1266. gadā. Savukārt, pēc arheologu un piļu pētnieku datiem, domājams, ka Jelgavas vecā pils sākumā bijusi koka, vēlāk, ap 1340. gadu, jau mūra.
A.Barševskis stāsta, ka Livonijas ordeņa mestrs (1263 – 1266) Konrāds fon Manderns ir tas, kura vārdu saista ar Mītavas pils celtniecību, tāpat kā bīskapa Albertu uzskatām par Rīgas dibinātāju. Konrāda skulptūra mūsdienās Jelgavā rotā Driksas tilta galu, braucot virzienā uz Rīgu.
Jelgavas nosaukumam ir arī vairākas nozīmes. Vārds «Mītava» cēlies no latviešu (toreiz zemgaļu) vārda un nozīmē «mīt, mainīt». Vārds liecina, ka te ir bijusi sena maiņas vai tirgošanās vieta. Savukārt vārds «Jelgava», pēc valodnieku atzinuma, arī ir latviešu valodas vārds un apzīmē zemu, mitru vietu. A.Barševskis norāda, ka Pilsētas svētku ietvaros muzejā par šo tēmu būs vairākas lekcijas. To sākums pulksten 12, 13.30 un 15.
Foto: Ivars Veiliņš