Noslēdzies Junioru universitātes 2012./2013. mācību gada pirmais semestris. Universitātes vadītāja, LU Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centra vadošā pētniece, matemātikas doktore Ilze France ar padarīto ir apmierināta – veiksmīgi tiek turpināts iesāktais: caur praktiskiem piemēriem mācīt skolēniem eksaktās zinātnes un ļaut apgūt tās padziļināti. Tomēr nākotnē ir iecere universitāti padarīt atvērtāku, rīkojot atklātās nodarbības un olimpiādes.
Ilze Knusle-Jankevica
Noslēdzies Junioru universitātes 2012./2013. mācību gada pirmais semestris. Universitātes vadītāja, LU Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centra vadošā pētniece, matemātikas doktore Ilze France ar padarīto ir apmierināta – veiksmīgi tiek turpināts iesāktais: caur praktiskiem piemēriem mācīt skolēniem eksaktās zinātnes un ļaut apgūt tās padziļināti. Tomēr nākotnē ir iecere universitāti padarīt atvērtāku, rīkojot atklātās nodarbības un olimpiādes. Šobrīd Junioru universitātē izglītojas ap 100 skolēnu – divas matemātikas grupas (5. – 6. klase), divas ķīmijas un bioloģijas grupas (8. un 9. klase) un viena matemātikas un fizikas grupa (9. klase). Universitātes vadītāja spriež, ka tas ir gandrīz maksimāli iespējamais skolēnu skaits šajā formātā, un tas bijis viens no pamudinājumiem meklēt jaunas iespējas. «Šobrīd Junioru universitātē mācās skolēni ar augstiem mācību sasniegumiem, kurus deleģējušas skolas, bet nākotnē mums ir iecere rīkot atklātās meistarklases, arī konkursus un olimpiādes, kurās varēs piedalīties ikviens, kas vēlas uzzināt vairāk par dabas zinātnēm un matemātiku,» skaidro Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra (ZRKAC), kura paspārnē darbojas Junioru universitāte, Vispārējās un profesionālās izglītības atbalsta nodaļas vadītāja Sanita Šabanska.
Junioru universitāte savu darbu uzsāka šī gada 25. februārī. Tās vadītāja norāda, ka prioritātes nav mainījušās un joprojām tiek īstenots trīs stundu cikls, kas atvēlēts vienai tēmai. «Vienas no interesantākajām tēmām šajā semestrī bija pelējums – skolēni paši mājās meklēja, vai ir pelējums, kā tas rodas, kāpēc un kas tas īsti ir – un ķīmijas periodiskās sistēmas. Lielākā daļa cilvēku uzskata, ka eksistē tikai tā Mendeļejeva sistēma, kas ir publicēta ķīmijas grāmatās un atrodas klasē pie sienas, bet tā gluži nav,» ieskicē I.France.
Arī paši Junioru universitātes «studenti» par nodarbībām izsakās pozitīvi, un katram ir lieta, kas aizrāvusi un pārsteigusi. Piemēram, Jelgavas 1. ģimnāzijas 8.a klases skolniece Margarita Broša vislabāk atceras bioloģijas praktisko nodarbību, kurā no plastilīna veidots galvaskauss un augi, kas pielāgojušies dažādiem ārējiem faktoriem. «Uzzināju, kādam jābūt augam, lai tas spētu augt sausumā, mitrumā vai, piemēram, lai izturētu viļņus,» tā viņa. Jelgavas Valsts ģimnāzijas 8.b klases skolniecei Laurai Reinfeldei visvairāk prātā palicis, kā kopā rēķināta molmasa – skolēni izrēķinājuši gaisa masu telpā, kurā paši atradās. 2. pamatskolas 6. klases skolnieks Nikons Hotuļovs stāsta, ka Junioru universitātē sācis izprast loģikas uzdevumus, bet vislabāk paticis uzdevums, kad ar svaru palīdzību vajadzēja atrast viltotu monētu. Priecīgs par to, ka apgūti programmēšanas pamati, ir arī Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas 9. klases skolnieks Dāvis Šļumba.
I.France uzsver, ka universitātes moto ir: skolotājs nemāca priekšmetu, bet māca skolēnu. «Tas ir visas Latvijas izglītības sistēmas izaicinājums – mācīt skolēniem nevis priekšmetu, bet prasmes, to, kā un kāpēc kaut kas tiek darīts, lai skolēns pats redzētu, sanāk viņam vai nesanāk, un izdarītu secinājumus,» tā viņa. Tieši tāpēc, lai veicinātu arī skolēnus izpausties radoši, viņiem tika uzdots mājas darbs – izveidot Junioru universitātes iespējamo logo. Skolēnu atsaucība bija ļoti liela, tomēr kā veiksmīgākie tika atzīti Zanes Zaķes, Valentīnas Andrianovas un Kristīnes Šiļeiko, Diānas Cerminieces darbi, no kuru skicēm izraudzīti elementi iekļauti Junioru universitātes logo.
Jāpiebilst, ka šajā semestrī Junioru universitātē kā pasniedzējs darbu uzsācis arī viens Jelgavas pedagogs – 5. vidusskolas matemātikas skolotājs Aleksandrs Smirnovs.
Nākamā tikšanās Junioru universitātē būs 12. janvārī.
Foto: Ivars Veiliņš