«Mēdz teikt, ka tikai bagātais var atļauties būt pesimists, un to noteikti var attiecināt arī uz pensionāriem. Mūsu paaudze nav pieradusi pie miljoniem, jo tādu mums nekad nav bijis, arī tagad mums nav dārgu mašīnu, greznu villu, par ko raizēties, – iztiekam ar to, kas ir. Esam pašpietiekami,» teic Jelgavas Pensionāru biedrības priekšsēdētāja Marija Kolneja.
Sintija Čepanone «Mēdz teikt, ka tikai bagātais var atļauties būt pesimists, un to noteikti var attiecināt arī uz pensionāriem. Mūsu paaudze nav pieradusi pie miljoniem, jo tādu mums nekad nav bijis, arī tagad mums nav dārgu mašīnu, greznu villu, par ko raizēties, – iztiekam ar to, kas ir. Esam pašpietiekami,» teic Jelgavas Pensionāru biedrības priekšsēdētāja Marija Kolneja.
Pēdējā laikā tieši pensionāri bijuši viena no tām iedzīvotāju grupām, ko ekonomiskās krīzes sekas valstī skārušas visvairāk, un vairumam nelielās pensijas apjoms pašlaik «ļāvis atgriezties» 2008. gadā. Pensionāri nelolo ilūzijas, ka kaut kas šajā jomā varētu mainīties, piemēram, tiktu indeksētas pensijas, tāpēc katrs iztiek, kā māk. «Jelgavas Vēstnesis» noskaidro, kā pašlaik klājas pensionāriem mūsu pilsētā. «Pavisam ātri tikām atsviesti atpakaļ» Lai noskaidrotu vispārējo situāciju pensionāru vidū Jelgavā, tostarp, kā pensionāri tiek galā ar ekonomiskajām un sociālajām problēmām, Jelgavas Pensionāru biedrība 2008. gadā veica aptauju «Kā jūtas pensionārs Jelgavā». Kopumā tika aptaujāti 233 pensionāri, un rezultāti apliecināja – kaut arī gan palīdzības apjoms no valsts un pašvaldības, gan pensiju lielums, salīdzinot ar situāciju 2000. gadā, audzis, tas joprojām ir nepietiekams. Gadu vēlāk tika veikta ekspresaptauja Pensionāru biedrības biedru vidū, un situācija rādījās labāka. «Tad pensijas tika indeksētas, valdība solīja, ka indeksācija turpināsies un ka 2010. gadā nebūs neviena pensionāra, kam pensija mazāka par minimālo algu. Taču pavisam ātri mēs tikām atsviesti atpakaļ,» tā M.Kolneja.
Kā norāda Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Jelgavas reģionālās nodaļas vadītāja Dace Olte, pašlaik Jelgavā kopumā ir ap 13 600 pensionāru. Skaitliski visvairāk cilvēku saņem pensijas 160 – 180 latu robežās, otrs biežākais pensijas apjoms Jelgavā ir 140 – 160 lati. Apzinīgākā sabiedrības daļa Taču, neraugoties uz salīdzinoši nelielajiem ienākumiem, pensionāri vēl aizvien ir apzinīgākā sabiedrības daļa. Namu apsaimniekotāji apgalvo, ka tikai retais no viņiem ir parādā par sniegtajiem pakalpojumiem, un to apliecina arī paši pensionāri, norādot, ka, saņemot pensiju, vispirms sedz visus maksājumus un tikai pēc tam kalkulē, kā izdzīvot līdz nākamajai pensijai. Arī Sociālo lietu pārvaldes vadītāja Rita Stūrāne norāda, ka pašlaik aizvien spilgtāk iezīmējas tendence, ka pensionāri pabalstu, ja tas pienākas, pieprasa, lai nevienam nepaliktu parādā, un izmanto iespēju atsevišķus maksājumus segt ar pašvaldības atbalstu.
Skaidrs ir viens – grūtāk klājas vientuļajiem pensionāriem, jo viss maksājumu slogs gulstas uz viena cilvēka pleciem. «Ar divām pensijām, neskatoties uz to, cik tās lielas, vēl var iztikt, jo vidēji 60 procenti pensijas «aiziet» komunālajiem maksājumiem, un vientuļajam pensionāram, kurš saņem 100 – 120 latus, nedēļā nākas iztikt ar desmit latiem,» stāsta M.Kolneja. Lai «savilktu galus», viņi ekonomē uz pārtiku, medikamentiem, apģērbu, to iegādājoties lietoto preču veikalā, izmanto iespējas iegūt humāno palīdzību, un atļauties atlicināt naudu no pensijas koncerta vai teātra izrādei var tikai retais.
Tiesa gan – no vienas puses, dzīvot vienam ir grūti, jo šādā gadījumā pensionārs var rēķināties tikai ar savu pensiju, labākajā gadījumā – vēl arī ar bērnu atbalstu, taču, no otras puses, arī dzīvošana ģimenē negarantē pārticīgu dzīvi. «Nereti ģimenēs dzīvojošie pensionāri nevar pretendēt uz pašvaldības atbalstu. Ja pensionārs dzīvo ģimenē, uzreiz ir cita mēraukla, jo konkrētus pabalstus piešķir nevis pensionāram kā sociālai grupai, bet gan izvērtējot ienākumu līmeni uz vienu ģimenes locekli,» norāda Sociālo lietu pārvaldes vadītāja. Jā, protams, agrāk situācija bija citāda un bieži vien pensionāru par ģimenes «barotāju» neuzskatīja, taču daudzās ģimenēs tieši pensija pašlaik ir vienīgais oficiālais ienākumu avots, tādēļ arī mūsu pilsētā netrūkst tādu pensionāru, kas ar savu pensiju atbalsta citus ģimenes locekļus – bērnus, mazbērnus. Uzņemas rūpes par mazbērniem Jo spilgti pēdējā laikā iezīmējas jauna pensionāru grupa – tie, kuri ne tikai materiāli atbalsta citus ģimenes locekļus, bet arī spiesti uzņemties rūpes par mazbērniem. R.Stūrāne spriež, ka pašlaik tieši šiem pensionāriem klājas visgrūtāk, jo līdztekus papildu izdevumiem uz pensionāra pleciem gulstas milzīga atbildības nasta, un tieši tā nospiež visvairāk. «Tās ir trīs paaudzes – vecvecāki, vecāki un bērni, un šajā gadījumā vidējās paaudzes iztrūkst, jo nereti tā devusies peļņā uz ārzemēm, rūpes par bērniem savs prombūtnes laikā uzticot saviem vecākiem. Mēdz teikt, ka vecāku uzdevums ir bērnus audzināt, bet vecvecāku – viņus lutināt, un, kad tā nenotiek, vecvecāki jūtas slikti,» tā R.Stūrāne.
Jāpiebilst, ka saskaņā ar Bāriņtiesas datiem pagājušajā gadā vecvecāku aprūpē bija 22 bērni, taču reāli viņu skaits ir krietni lielāks. «Mūsu rīcībā ir dati tikai par tām ģimenēm, kas šo jautājumu risinājušas likumiskā kārtībā, taču daudzi šo jautājumu nav nokārtojuši oficiāli,» skaidro Bāriņtiesas priekšsēdētāja Īrisa Guntra Turčinska. Biedrība palīdz neiegrimt pesimismā Kaut arī Sociālo lietu pārvaldei nav atsevišķu datu par to, cik kopumā pensionāru pēc palīdzības vērsušies pašvaldībā, R.Stūrāne stāsta, ka viņi kļuvuši zinošāki, uz kādiem palīdzības veidiem var pretendēt, un šo iespēju arī izmanto. Ja kādam agrāk vērsties pēc palīdzības liedza lepnums – sak, es jau neiešu lūgt –, tad pašreizējā ekonomiskajā situācijā aizspriedumiem vairs nav vietas, un, pēc Sociālo lietu pārvaldes aplēsēm, palīdzība pabalsta veidā šī gada laikā vien sniegta apmēram 1950 atsevišķi dzīvojošiem pensionāriem. «Katram sava sirdssāpe, un arī pensionāri cenšas izmantot ikvienu iespēju saņemt palīdzību,» tā R.Stūrāne.
Kaut pēc pašvaldības palīdzības bieži vien vēršas ne tie optimistiskāk noskaņotie pensionāri, vecāka gadagājuma cilvēki neslēpj, ka neiegrimt vēl dziļākā bezcerībā palīdz aktivitātes, kas bagātina miesu un garu. «Mums nav materiālu bagātību, tāpēc atliek vien tikšanās, kopīgi izbraukumi, joki. Tiekoties mēs arī pārspriežam problēmas, taču reizē cits no cita uzlādējamies un līdz ar to kļūstam dzīvespriecīgāki,» teic M.Kolneja, kuras vadītajā biedrībā pašlaik apvienojušies vairāk nekā 200 pensionāru, un lielākā daļa no viņiem cenšas negausties par ikdienas nebūšanām. «Iztiekam ar to, kas ir. Kā būs vēlāk, tā būs, bet tikmēr mēs cenšamies priecāties par to, kā ir,» nosaka Pensionāru biedrības priekšsēdētāja.
To, ka daļa pensionāru mūsu pilsētā kļuvuši aktīvāki, pamanījuši arī citi, tomēr R.Stūrāne pārliecināta, ka šajā jomā vēl jāiegulda milzīgs darbs un pirmām kārtām jāsāk pašam ar sava dzīvesveida izvērtēšanu. Proti, ne mazums cilvēku pieraduši paļauties uz medikamentiem, un viņi pat domu nepieļauj, ka būtu jācīnās nevis ar sekām, bet cēloni. «Vispirms jāmaina attieksme pret dzīvesveidu – dažkārt labāk par kārtējo tableti taču palīdz, piemēram, zāļu tēja, paša lasīta,» tā R.Stūrāne, piebilstot, ka diemžēl ne mazums ir tādu pensionāru, kuri mēdz lietot alkoholu un daļu līdzekļu tērē šim mērķim. «Tieši tāpēc sava dzīvesveida izvērtēšana jāsāk arī ar atteikšanos no atkarībām,» tā pārvaldes vadītāja.