Pieliekot punktu Keramikas simpozijam, skatītāju vērtējumam Jelgavas kultūras namā nodota desmit dienu laikā izveidoto darbu izstāde. Tā ir Šauļu, Pērnavas un Jelgavas keramiķu dāvana jelgavniekiem Pilsētas svētkos. Tur parādās alnis, kas kalpos kā drēbju pakaramais, alnis laivā ar māla podiem, Jelgavas «acumirkļi». Pašmāju keramiķis Aleksandrs Djačenko atzīst: «Keramika – tā ir tāda laimes spēle, jo nekad nevari zināt, kā viss beigsies. Uguns, darbus apdedzinot, rīkojas pa savam.» Kas sanācis no šīs desmit dienu «laimes spēles», jelgavnieki kultūras namā var novērtēt līdz 15. jūnijam.
Ritma Gaidamoviča
Portāls www.jelgavasvestnesis.lv rakstīja, ka uzņēmumā «Keramika LV» norisinājās Baltijas valstu mākslinieku Keramikas simpozijs. Septiņi tēlnieki no Šauļiem, Pērnavas un Jelgavas, iedvesmojoties no mūsu pilsētas, radījuši vairākus darbus par Jelgavu un Jelgavai. Darbu, kas ir mākslinieku dāvana mūsu pilsētai, izstāde atklāta šodien. Izstādē izkārtoti darbi – «Jelgava izaugsmei», «Naudiņa atšujies», «Mirkļi Jelgavā», «Jelgavnieka portrets», «Atmiņas par Jelgavu» – mākslinieciska tējkanna ar uzrakstu «Jelgava 750», «Zaķi» mūsu pilsētas karoga krāsās.
«Desmit dienas – keramiķiem tas ir šausmīgi īss laiks. Atbraukt uz darbavietu ar ideju ir viens, bet, kad ķeries pie darba, viss tikai sākas. Būtiskākais – ar mālu un šamotu nekad nevari zināt, kas sanāks. Keramiķa darbnīcā galvenais noteicējs ir uguns. Jau pēc pirmās darba apdedzināšanas var gadīties dažādi. Tā bija arī Pērnavas keramiķei Kajai – tilts ar ūdenskritumu uzsprāga. Bet pie glazēšanas daži darbi pārāk «sadraudzējušies» ar blakus stāvošo kaimiņu, mazliet mainot krāsu,» stāsta Jelgavas Mākslinieku biedrības vadītājs Māris Brancis, uzsverot, ka mākslinieki šīs desmit dienas strādājuši ārkārtīgi centīgi un pirmā Keramikas simpozija Jelgavā rezultāts esot ļoti labs. Viņš piebilst, ka šoreiz ir iespēja redzēt arī vairākus lielos darbus, kādus parasti keramiķi savās darbnīcās neveido, jo nav tik lielas krāsns, kur tos apdedzināt.
Aļņa galvu, kas kalpos kā drēbju pakaramais; trauciņu grāmatu formā, kas simbolizē Jelgavu kā studentu pilsētu, ar vāciņu aļņa galvas formā; mākslinieciska vīrieša un sievietes skulptūru Keramikas simpozijā radījusi Jelgavas Mākslinieku biedrības dalībniece Katrīna Vīnerte. «Šobrīd iekārtoju savu darbnīcu, kurā vēl nav pakaramā. Keramiķei vienkārši nopirkt pakaramo veikalā nepiedienas, tāpēc bija jāpieiet radoši, sasaistot ar Jelgavu. Tā radās doma par Jelgavas alni,» stāsta māksliniece. Tā kā viens no uzdevumiem bija piedāvāt arī kādu ideju, kas nākamgad, kad Jelgava svinēs 750. jubileju, varētu pārtapt suvenīrā, viņa radījusi trauciņu grāmatu formā ar aļņa galvas vāciņu.
Skatītājus ar jauniem darbiem, kas veltīti Jelgavai, iepriecina arī pašmāju keramiķi Aleksandrs un Mārīte Djačenko. «Es tā domāju, domāju, kas varētu simbolizēt Jelgavu. Viens objekts, tā jau nav visa Jelgava, tāpēc apspēlēju alni, kas ir mūsu ģerbonī, un Lielupi, kas plūst caur pilsētu. Man ir alnis laivā, kas piekrauta pilna māla podiem. Jelgava taču ir arī keramikas pilsēta,» pārliecināts Aleksandrs. Simpozija laikā tapis arī darbs ar nosaukumu «Jelgavnieks», kurā viņš izveidojis savu pašportretu, jo esot taču pilsētnieks.
Viņa sieva Mārīte kā ideju 750. jubilejā piedāvā šķīvi, kurā sagūluši pilsētas «acumirkļi» – šamota pikas, uz kurām torņa, pils, muzeja, Lielupes siluets.
Pērnavas māksliniece Kaja Rinaldo mūsu pilsētai dāvina divus zaķus, kas nokrāsoti Jelgavas karoga krāsās – viens zils, otrs tumši sarkans. Māksliniece uzskata, ka Jelgava ir zaļa pilsēta. Māksliniecei darbā palīdzēja arī viņas divarpus gadus vecā meitiņa Kaisa, kura divu nedēļu laikā iemācījusies arī dažus vārdus latviski: «paldies», «lūdzu» un «atā».
Foto: Ivars Veiliņš