Tēlnieks Kārlis Īle un pašvaldības iestādes «Kultūra» vadītājs Mintauts Buškevics šodien Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejam nodeva 2011. gadā prestižajā Ķīnas ledus un sniega festivālā izcīnīto kausu un zelta medaļu. Kauss, kas nopelnīts par skulptūru «Alise brīnumzemē», ko kungi veidoja mīnus 30 grādu salā, skatītāju apskatei tiks nodots no 1. februāra.
Ritma Gaidamoviča
Mākslinieki par šādu soli izšķīrušies, cerot veicināt interesi par ledus veidošanas mākslu un Starptautisko Ledus skulptūru festivālu Jelgavā. Kauss, M.Buškevica zelta medaļa un K.Īles diploms muzejā kalpos kā liecība par pilsētas panākumiem pasaulē. Sākumā tas tiks izvietots Magadanas lietišķi dekoratīvās mākslas meistaru darbu izstādē, ko muzejā atklās 1. februārī pulksten 15, bet vēlāk muzejs to iecerējis izvietot 21. gadsimta Jelgavas ekspozīcijā.
«Es gribētu teikt paldies Kārlim par patriotismu. Proti, mēs jau esam pieņēmuši to, ka Kārlis ir Jelgavas mākslinieks, taču ar kausa dāvināšanu, manuprāt, viņš pierāda, ka ir arī Jelgavas patriots,» uzsvēra M.Buškevics. Muzeja direktore Gita Grase K.Īlem jautāja vai M.Buškevics bijis labs komandas biedrs un viņam ir kaut neliels talants. Uz ko K.Īle atbildēja: «Festivālā, strādājot mīnus 30 grādu salā sapratu, ka viņš nav nekāds kabinetā sēdētājs. Bija spēcīgs partneris». Viņš piebilda, ka M.Buškevicam piemīt organizatoriskais talants, bet viņš vairāk domā par māksliniecisko pusi. Tāpēc jau tas esot komandas darbs. M.Buškevics izteica cerību, ka šis nebūs pēdējais kauss, ko nodos muzejam, jo vēl ir cerība aizbraukt ar Kārli kopā uz prestižajiem festivāliem Aļaskā un Japānā. Runājot par minēto festivālu Ķīnā, kur 500 tūkstoši cilvēki uzbūvē ledus pilsētu, M.Buškevics nenoliedz, ka Jelgavas festivālā pārņem neliela mazuma sajūta. Taču jāapzinās, ka Jelgavā mēs otru Jelgavu no ledus neuzbūvēsim. «Skaidrs arī tas, ka Latvijā visu diktē laika apstākļi,» tā M.Buškevics, atzīstot, ka uzmanīgiem vienmēr jābūt arī Jelgavas ledus festivāla tēmas izvēlē, lai tajā būtu piesaukts aukstums. «Vienu gadu ielikām «Ūdens pasaule», tad arī dabūjām ūdeni, ar kārtīgu atkusni,» tā M.Buškevics.
Ķīnas ziemeļu pilsētā Harbinā notikušais ledus un sniega skulptūru festivāls, no kura pārvests kauss, ir pasaules lielākais un viens no prestižākajiem konkursiem visā pasaulē, uz kuru cīnīties par pasaules čempiona titulu ik gadu ierodas spēcīgākie ledus tēlnieki no visas pasaules. Festivālā sacentās 34 komandas no 16 valstīm, kopā 68 mākslinieki.
Harbinā katrai komandai tika dots viens 2 x 2 metrus liels un 60 centimetrus biezs ledus bloks, kurš trīs dienu laikā mīnus 30 grādu salā meistaru rokās pārtapa par pūķiem, mitoloģiskiem tēliem, abstraktām kompozīcijām un iepriekš neredzētām ledus fantāzijām.
Latvijas komanda radīja skulptūru «Alise brīnumzemē», kurā attēlots mirklis, kad baltais trusis, sākoties Truša gadam, ved Alisi caur burvju spoguli brīnumzemē. Savu darbu veidojot, abi mākslinieki izmantoja īpašu ledus apstrādes tehniku, kas skulptūras vērotājiem klātienē rada spoguļa, aizspogulijas un paralēlās telpas efektu. Konkursantu darbus izvērtēja starptautiska profesionāla žūrija, kurā piedalījās arī starptautisko ledus skulptūru pasākumu prezidents Juhani Lillbergs no Somijas. Piešķirot Kārlim un Mintautam pirmo vietu, žūrija īpaši uzteica Latvijas mākslinieku neordināro ideju un tās mākslinieciski profesionālo izpildījumu.
Jāpiebilst, ka K.Īle un M.Buškevics kopā jau ir izcīnījuši medaļas vairākos starptautiskos ledus skulptūru konkursos. M.Buškevics jau 15 gadus Jelgavā organizē Starptautisko Ledus skulptūru festivālu, savukārt K.Īle jau 16 gadus pārstāv Latviju, izcīnot godalgas pasaules ledus un smilšu skulptūru konkursos.
Foto: Ivars Veiliņš un no konkursantu arhīva