Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldē vērsušies vairāki iedzīvotāji, kuri cietuši no krāpnieciskām darbībām sociālajos tīklos. Personas saņēmušas ziņu sociālajos tīklos no seniem draugiem, lai atsūta telefona numuru, to nosūtot, saņem īsziņu uz savu telefonu, uz kuru atbildot, abonē maksas pakalpojumus. Visbiežāk krāpnieciskās darbības šobrīd fiksētas interneta vietnēs odnoklassniki.ru jeb ok.ru un facebook.com caur programmu «Messenger».
«Modelis ir pavisam vienkāršs. Piemēram, mesendžerī personai uzraksta klasesbiedrs Raimonds Bērziņš, ar kuru jau vairākus gadus nav bijis nekāda kontakta: «Čau, vai vari palīdzēt? Man ir problēma ar telefonu, tūlīt nosēdīsies baterija, steidzami atsūti savu telefona numuru.» Cilvēks, labu gribēdams, nosūta savu telefona numuru, pretī saņemot kodu, kuru lūgums apstiprināt. Persona domā, ka tas ir klasesbiedrs, un sāk saraksti ar svešo numuru. Pretī saņem īsziņu «Serviss apmaksāts!», un cilvēks nezinot ir abonējis kādu maksas pakalpojumu. Kods kalpo kā maksas pakalpojuma pieprasījuma apstiprinājums norādītajam tālruņa numuram – notiek norādītā telefona automātiska pieslēgšanās vairākiem maksas pakalpojumiem, un izlietots viss kredīts līdz operatora noteiktajam limitam,» krāpnieku shēmu skaidro Valsts policijas Jelgavas iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas priekšnieks Igors Helmanis, piebilstot, ka pēc minēto operāciju veikšanas visbiežāk sarakste ar seno «draugu» pazūd.
Policija brīdina iedzīvotājus un aicina sociālo tīklu lietotājus neatsaukties uz aizdomīgo «draugu» vēstulēm un nekādā gadījumā nenosūtīt savu tālruņa numuru, kā arī citu prasīto informāciju interneta vietnēs, jo šo informāciju saņem nevis draugi, bet gan krāpnieki, kā rezultātā pašiem sociālo tīklu lietotājiem nāksies šķirties no zināmas naudas summas.
Foto: no VP arhīva