No šodienas Jelgavas kultūras nama Lielajā foajē aplūkojama jauna izstāde – «Palagi». Tās autori ir Gatis Cīrulis, kas dzimis Zaļeniekos, un viņa sieva Katja Reka no Ukrainas, kuri jau vairāk nekā desmit gadus dzīvo ASV. Abi mākslinieki jelgavniekiem mākslas darbos cenšas parādīt, ka mājas ir tur, kur mēs guļam un pamostamies.
Rima Gaidamoviča
G.Cīrulis dzimis Zaļeniekos, bet viņa sieva Katja ir no Kijevas. Katrs savās dzīves gaitās pa dažādiem ceļiem nokļuva ASV, kur nu jau dzīvo 15 gadus. Abi ir ieguvuši savu profesionālo un radošo pieredzi Amerikā, absolvējuši Indiana University Bloomington, iegūstot mākslas maģistru grafikas dizainā: Katja – konceptuālās grāmatas, Gatis – burtu mācība un gleznošana. Papildus Katja ir ieguvusi pieredzi tekstilmākslā, foto studijās, grafikas mākslā, retu grāmatu restaurēšanā, video un jauno mediju mākslā. Savukārt Gatis nodarbojas ar lielformāta sienu apgleznošanu, kā arī viņam ir liela profesionālā pieredze grafikas dizainā, grafikas mākslā, 3D un jauno mediju mākslā. Abi mākslinieki ir ieguvuši starptautisku atzinību un apbalvojumus par saviem darbiem mākslā un dizainā. Šobrīd mākslinieki ir profesori New Mexico State University, kur pasniedz dizainu un mākslu.
Tikai mazu daļu mākslinieku veikuma no šodienas līdz 31. augustam iespējams novērtēt Jelgavas kultūras namā, kur viņi piedāvā izstādi «Palagi». «Šodien, kad robežas ir caurumainas un saknes raujas pa jaunajiem ceļiem, mums un daudziem citiem pasaules iemītniekiem mājas ir tur, kur guļam un kur pamostamies. Izstāžu darbos mēs analizējam ideju vai ilūziju par to, kas ir māja mainīgajā pasaulē,» tā Gatis.
Viņš portālam www.jelgavasvestnesis.lv stāsta, ka šī ir viņa pirmā nopietnā izstāde Jelgavā. «Pirms kādiem desmit gadiem jelgavniekiem bija iespēja redzēt manu veikumu, taču ne tādā līmenī,» tā Gatis.
Jāpiebilst, ka Gatis jūlija sākumā piedalījās Jelgavas Mākslinieku biedrības rīkotajā starptautiskajā plenērā Augstkalnē. Gatis stāsta, ka tas esot bijis viņa pirmais plenērs mūžā, kas paliks atmiņā kā patīkams notikums. Spriežot par plenēru nepieciešamību un strādāšanu tajos, Gatis atzīst, ka viss atkarīgs no darba. «Ir jau darbi, ar kuriem konceptuāli vari strādāt uz vietas darbnīcā, taču gadās, ka ir jāiziet laukā, lai izpētītu realitāti,» tā Gatis.
Līdz ar to daļa viņa darbu, kas tapuši Augstkalnē, šobrīd ir apskatāmi arī Jelgavas Zinātniskajā bibliotēkā un Jelgavas Mākslas skolā.
Foto: Vineta Zelča