Šodien, 14. septembrī, aprit 155 gadi, kopš dzimis Latvijas Valsts pirmais prezidents Jānis Čakste. «Lai esam stipri jebkurā brīdī un pārliecināti par savu valsti. Un lepni par Latviju!» svinīgajā brīdī, noliekot ziedus pie J.Čakstes pieminekļa, vēlēja Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš.
Sintija Čepanone
Kā tika norādīts svinīgajā pasākumā 14. datums J.Čakstem ir bijis liktenīgs: 1859. gada 14. septembrī viņš piedzima; 1919. gada 14. novembrī viņu iecēla par Latvijas Universitātes Goda profesoru, 1922. gada 14. novembrī Latvijas Republikas 1. Saeima J.Čaksti ievēlēja par Latvijas Valsts prezidentu, savukārt 1927. gada 14. martā viņš aizgāja mūžībā. Jāpiebilst, ka J.Čakste iekļauts pasaules simts izcilāko demokrātu sarakstā.
A.Rāviņš, uzrunājot klātesošos, atzina, ka atbildība par šodienu veidojas, izzinot vēsturi un arī novērtējot J.Čakstes veikumu Latvijas valsts stiprināšanā. «Lai katrs ir savas valsts patriots, un patriotisms sākas, izjūtot piederību savai sētai, pilsētai, novadam, valstij. Sākas tajā brīdī, kad apzināmies savu piederību un esam lepni par to. Un lepnums būs, ja būsim pārliecināti un droši par savu rītdienu,» tā viņš.
Savukārt LLU studiju prorektors profesors Kaspars Vārtukapteinis akcentēja, ka J.Čakstem allaž aktuālas bijušas trīs vērtības: izglītība, demokrātija un jaunatne. «Šīs vērtības bija aktuālas gan 19. gadsimtā, gan 20. gadsimtā, gan arī šodien. Turēsim augstu godā J.Čakstes vērtības!» tā K.Vārtukapteinis, atgādinot, ka 2006. gadā Čakstes dzimtas pārstāvji un LLU iedibināja J.Čakstes stipendiju un šajā mācību gadā to saņems LLU Lauku inženieru fakultātes 2. kursa studente Madara Keiva par darbu «Mūsu augstskola dos mums demokrātiski audzinātus darbiniekus, kas paliek ar tautu dzīvā sakarā». Stipendijas apliecība viņai tiks pasniegta šodien J.Čakstes dzimtas mājās «Auči».
Jāpiebilst, ka, atzīmējot Latvijas Valsts pirmā prezidenta 155. dzimšanas dienu, no pulksten 13 Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā interesenti var noklausīties trīs priekšlasījumus par J.Čaksti, viņa darbiem un devumu. Kā informē muzeja direktores vietnieks Gints Putiķis, uzstāsies Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes profesors Ilgvars Butulis ar priekšlasījumu «Čakste pēc Čakstes (Jāņa Čakstes tēls Latvijā 1927 – 1940)», biznesa augstskolas «Turība» profesors Ainārs Dimants piedāvās priekšlasījumu «Jāņa Čakstes novēlējumi austrumiešiem un visai latviešu tautai». Savukārt G.Putiķis vēstīs par tēmu «Jāņa Čakstes ievēlēšana prezidenta amatā 1922. un 1925. gadā tā laika preses atspoguļojumā». «Līdz šim ir bijušas daudzas lekcijas un lasījumi par Latvijas pirmo prezidentu, un ir grūti atrast pieturas punktus, par kuriem maz vai nemaz nav runāts, jo J.Čakste ir bieži pieminēts. Taču, manuprāt, mums tas ir izdevies, atrodot interesantus un līdz šim plaši neapspriestus faktus,» iepriekš norādīja G.Putiķis. Priekšlasījumi muzejā ir bez maksas.
Foto: Krišjānis Grantiņš